Jak vyčistit stříbro

Stříbrné šperky, příbory či jiné cennosti z tohoto kovu jsou velmi pěkné a mají nám přinášet parádu a radost. Bohužel se velmi snadno zanášejí, ztrácejí tak svůj lesk a jejich barva působí zašedle. Vyčistit povrch stříbrných předmětů není naštěstí nic těžkého a snadno to zvládnete sami doma. Samozřejmě, že můžete čištění stříbra nechat na profesionálech v klenotnictví, ale je to zbytečné utrácení peněz.

Stříbro, zlato, měď a jiné kovy potřebují pravidelnou údržbu. Aby byla vaše snaha odměněna, je potřeba si osvojit způsoby čištění stříbra a jaké prostředky použít. To a více se dozvíte v našem článku!


Proč dochází k zanášení stříbra?

Už jste jistě zjistili, že jakmile stříbro přijde do kontaktu se vzduchem nebo s vodou, začne černat, žloutnout nebo jinak měnit svůj vzhled. Nemusíte se bát, že by došlo k znehodnocení stříbra, stačí ho jen vyčistit a opět bude zářit jako dříve! Již mnozí se ptali na to, jak vyčistit zlato a stříbro, ale existují i jiné kovy, o které byste měli starat. A nezapomínejte na to, že šperky se čistí pravidelně, a nejen při chystání na ples

Čištění šperků není nijak složité, jen musíte investovat trochu času do jejich vyčištění. A čím vyčistit stříbro? Pojďme se podívat na nejčastější způsoby čištění stříbra, které můžete využít doma. Také se dozvíte, proč ho čistit a jaké speciální prostředky existují!

stříbrné hodinky

Jak vyčistit zčernalé stříbro

Jak vyčistit stříbro doma je otázkou mnoha lidí, které trápí zažloutlé, zašedlé nebo zčernalé stříbro. Černání stříbra je zcela běžný proces, kterému prostě nezabráníte. Ovšem můžete zpomalit tvorbu černého povlaku, který se tak jak tak časem vytvoří na vašich prstýncích, příboru a špercích. Tato tenká vrstva zkorodovaného stříbra vzniká díky oxidaci – k ní dochází za přítomnosti síry nebo při kontaktu s potem.


A pokud začnete černání řešit zavčas, nedá vám to takovou práci se ji zbavit! Níže se podíváme na způsoby čištění, které pomáhají, přičemž nejpoužívanější metodou je čištění stříbra jedlou sodou… Než se však pustíte do čištění, nachystejte si přípravky, které chcete použít, kvalitní látku pro odložení (bavlněný ručník), jemnou látku pro čištění, ochranné rukavice a umělohmotnou misku.

Jak vyčistit stříbro jedlou sodou

Jedlou sodu má doma většina lidí a kromě toho, že se s ní dá vařit, vyčistíte díky ní skvrny od vína atp. Tato surovina je vcelku všestranná ingredience, kterou stačí smíchat s vodou a vytvořit tak hustou pastu. Při čištění stříbra jedlá soda působí vcelku rychle! Tedy, jak vyčistit stříbro jedlou sodou? Směs naneste na postižená místa stříbra a po dobu 2-3 minut se snažte povrchy co nejlépe čistit. Nakonec předměty opláchněte pod tekoucí vodou a jemným hadříkem vše osušte.

Jak vyčistit stříbro octem

I ocet je výborným pomocníkem při čištění věcí v domácnosti – a je jedno zda používáte klasický nebo jablečný! Nejčastěji se používá k odstraňování vodního kamene nebo různých skvrn a pachů. A díky svým vlastnostem se skvěle hodí i na čištění stříbra.

Stačí když dáte zanesené předměty do větší mísy a zalijete octem. Následně přidejte i 4 lžíce jedlé sody. Nechejte roztok působit alespoň půl hodiny, ale ne déle než 3 hodiny. Jakmile uběhne potřebný čas všechny předměty opláchněte a osušte.

Jak vyčistit stříbro alobalem

Alobal se v kuchyni běžně používá na balení zbytků jídla nebo se používá k jejich přípravě. K čištění stříbra alobal můžete využít rovněž! Asi se ptáte, jak vyčistit stříbro alobalem, když hrozí poškrábání, ale není to zas tak těžké…

K tomuto čištění potřebujete keramický (případně skleněný) pekáč, který vybavíte alobalem, zalijete horkou vodou a přidáte lžíci pracího prášku. Jakmile se prací prášek rozpustí dejte dovnitř stříbrné předměty na 1 minutu. Snažte se předměty vytáhnout umělohmotnými kleštěmi na utěrku a nechejte je samovolně uschnout…

stříbrné prsteny

Jak vyčistit stříbro kypřícím práškem

Nejspíš si říkáte, jak by vám mohl kypřící prášek pomoci s čištěním stříbra, když jej používáte jen do různých receptů? Věřte tomu nebo ne, ale má podobné účinky jako jedlá soda. Připravte pastu z prášku a vody, snažte se ji nanést na všechna potřebná místa začněte povrch jemně čistit. Následně nechejte pastu zaschnout až se bude dát hmota oprášit. Nakonec povrch vyleštěte jemným hadříkem.

Jak vyčistit stříbro od síry

Síra, kde ta by se tu vzala, že? Je to však prostší, než si uvědomujeme. Hlavním viníkem je pouhý vzduch, který běžně obsahuje stopy síry. Ale tuto látku lze najít v různých krémech (tedy v kosmetice) nebo ve vodě! Naštěstí existuje způsob, jak ji ze stříbra dostat.

Jak víme ze základní školy, síru odpuzuje hliník, proto sáhneme po alobalu a postupujte tak, jak jsme psali výše. Ale přidejte k jedlé sodě i 2 čajové lžičky soli. V této směsi vykoupejte své stříbrné předměty a následně je vyndejte na jemnou utěrku.

Jak vyčistit stříbro s kamínky

Pokud vlastníte stříbrné předměty s kamínky, musíte být více obezřetní. Mnohé metody mohou kamínky poškodit nebo je odloupnout. Takový ocet, horká voda či alobal je proto nejhorší možná volba. Místo toho se raději poraďte s někým, kdo takovéto čištění již dělal – ať už je to váš známý, nebo expert v oboru. Je lepší se zeptat, než později litovat…

Nejlepší a nejšetrnější volbou bývá mýdlová voda, kterou aplikujete na hadřík, jímž následně budete opatrně čistit povrchy a v případě potřeby můžete využít jemný zubní kartáček. Na konci čištění stříbro opláchněte pod tekoucí vodou a doleštěte.

Jak vyčistit stříbro se zirkony

Zirkon jako takový je velmi tvrdý (skoro stejně jako rubín a safír) a mnohdy se podobají diamantu. Proto jsou tak oblíbené ve šperkařství! Zirkony se však nikdy nečistí solnými roztoky či něčím agresivním. Stačí když si lehce namočíte jemný hadřík ve vlažné vodě a zirkon s ním přetřete.

Jak vyčistit pozlacené stříbro

Myslíte si, že je rozdíl v tom, jak vyčistit stříbro a zlato? Kupodivu ani ne. Myslete na to, že jakékoliv kovy, i pozlacené stříbro byste měli před sportem, úklidem nebo koupáním sundat a uložit. Pokud se chystáte čistit pozlacené cennosti, snažte se využívat speciálních přípravků, které jsou na to určené. Nebo se můžete inspirovat u našich babiček, které využívaly horkou vodu s octem (nebo citrónovou vodou). Ovšem tuto metodu nepoužívejte, pokud vaše šperky mají drahé kameny nebo perly!

Jak vyčistit rhodiované stříbro

Rhodium se řadí mezi drahý kov, který poznáte díky stříbřitě bílé (až narůžovělé) barvě. Rhodiování je proces, při němž se kov pokryje tenkou vrstvou rhodia, který stříbru dodá určité vlastnosti – lepší chemickou odolnost (např. vůči světlu, teplu, potu…).

Rhodiované stříbro nepotřebuje žádné speciální zacházení ani přípravky na čištění, stačí když šperky přetřete kvalitním hadříkem nebo jej maximálně umyjte v mýdlové vodě. V případě, že máte rhodiovaný šperk pokrytý kamínky, je lepší dát šperk do klenotnictví, protože kamínky rády matní nebo se jinak znehodnocují!

Jak vyčistit stříbro Pandora

Tyto šperky jsou nádherné a hodí se pro každou ženu, která se chce alespoň trochu zviditelnit ve společnosti. Vzít si je můžete na svou oslavu narozenin, ale především na lepší společenské události – divadlo, koncerty, baletní představení a jiné. Ale i o tyto šperky se musíte starat, aby neztratily svůj lesk a půvab.

Protože jde o vzácnější kousky, měli byste je 1x ročně dávat na kontrolu k odborníkovi, přičemž sami doma se snažte opatrně šperky umývat v mýdlové vodě a leštit je v měkkých hadřících. Pokud budete mít na špercích větší nános nečistot, využijte i měkkých štětinek zubního kartáčku a pár kapek saponátu rozpuštěných ve vodě. Ale protože jde o značku Pandora, společnost sama navrhla sadu na čištění, která obsahuje vše, co k čištění potřebujete.

Jak vyčistit černé stříbro

Černé stříbro je také velmi pěkné a elegantní. Pokud chcete partnerce udělat radost, pak s tímto nikdy neuděláte chybu. Kromě toho se dají čistit právě pomocí alobalu a soli. Nachystejte si misku, do které dáte alobal a polévkovou lžíci soli. Pak vše zalijete horkou vodou, a nakonec přidáte i šperk na 30 minut. Po uplynutí doby šperk vyndejte a opláchněte pod studenou vodou. Pro dokončení čištění vezměte jemný hadřík a šperk osušte.

Čištění stříbra doma

Výše jsme si uvedli, jak doma vyčistit stříbro, aniž by vás to stálo mnoho úsilí a peněz. Určitě sami brzy zjistíte, jak vyčistit zašlé stříbro jednou z našich metod a uznáte, že je zbytečné vyhazovat peníze za odborné čištění. Pokud vám nebude vyhovovat ani jedna z metod, věřte, že existují i jiné. Každopádně vždy můžete využít speciální čistič na stříbro…

Čistič stříbra je přípravek určený na čištění povrchu stříbra. Předměty se ponoří do přípravku na 1-2 minuty, následně se vyndají, opláchnou pod tekoucí vodou a následně se vše musí usušit. Ovšem přípravek není vhodný na postříbřený povrch! Druh čističe vybírejte podle toho, jaký kov se chystáte čistit, protože každý z nich má jiné složení!

Chraňte své stříbro

Aby se vaše stříbro tolik nezanášelo a případně neznehodnocovalo, myslete i na prevenci. I když sport příznivě ovlivňuje naši psychiku a kondici, užívejte si ho bez vašich šperků. Stejně tak při vaření jídel, při práci na zahradě nebo při manuální práci…

Jakmile šperky sundáte, vždy je uložte do váčků pro šperky a dovnitř přidejte i křídu, která absorbuje vlhkost. Váček uložte na tmavé místo – nejlépe do šperkovnice!


Zdroje: 

www.eppi.cz/napoveda/tipy/rady-a-navody/jak-vycistit-stribro
www.mall.cz/jak-vycistit-stribro-funguje-sul-soda-i-citron
www.sperky4u.eu/magazin/domaci-cisteni-stribra
www.olivie.cz/blog/jak-vycistit-stribrny-sperk/