Jak vymalovat kuchyň

Kuchyně je srdcem domova a důležitou místností, ve které obvykle začíná každý den. Pokud jste se rozhodli kuchyň zkrášlit a vymalovat, držte se následujících rad. I zdánlivě jednoduchou věc, jakou je malování kuchyně, totiž musíte dobře naplánovat. Dobrá příprava je v tomto případě polovinou práce a vyhnete se tak nepříjemným a zdlouhavým komplikacím.

Výběr správné barvy a náčiní

Na samotné malování nesmí chybět kvalitní náčiní a barva. Při výběru barvy do kuchyně se vždy  poraďte odborníky. Dbejte na fakt, že barva v okolí kuchyňské linky musí být omyvatelná, jelikož často dochází k jejímu znečištění. Samotnému výběru barvy se budeme věnovat na konci tohoto článku.


Co budete potřebovat?

 • dostatek barvy
 • dva válečky
 • teleskopickou tyč na stropy
 • stírací mřížku
 • plochý štětec
 • krycí materiál

Pokud máte všechny vyjmenované věci připravené, můžete se pustit do ošetření malovaných zdí.

Ošetření nerovností

Každou zeď po odstranění pavučin a prachu důkladně projděte a hledejte nerovnosti. Případné díry nebo trhliny ve zdi vyplňte tmelem pomocí stěrky a nechte zaschnout. Zatmelenou díru nakonec opatrně začistěte jemným smirkovacím papírem a přejeďte vlhkým hadříkem.

Odstranění plísní a mastnot

Plísně pokazí celkovou malbu a jsou navíc zdraví škodlivé. V kuchyni se může plíseň na zdi často objevovat, proto důsledně dbejte na odstranění. S plísněmi vám pomůže chemie, například Savo proti plísním. Přípravek musíte nanést na několikrát. Může se ale stát, že se plíseň objeví znovu. To znamená, že je prorostlá hlouběji do malby. V takovém případě musíte malbu oškrábat až na omítku.


Jak se zbavit skvrny na zdi?

Mastné skvrny otřete hadříkem namočeným v octu. Mezi první pomoc na čerstvě vzniklé skvrny především od oleje je:

 • Papírový ubrousek,
 • bramborový nebo kukuřičný škrob,
 • bílá křída,
 • nebo střídka chleba ze které uplácáte malou kuličku.

Mastnotu na zdi je totiž nutné vysát!

Gorenje delta smreka

obrázek: Gorenje

Tip: Podívejte se na moderní designové kuchyně od výrobce Gorenje, které zaujmou elegantními barevnými kombinacemi. 

Zakrytí nábytku a kuchyňské linky

Abyste ochránili váš nábytek, použijte kvalitní malířské fólie a pásky. Zakrytí všech nenatíraných částí kuchyně věnujte dostatek čas u a buďte důslední. Zaschlá barva jde špatně odstranit a čištění mnohdy může zabrat více času, než samotná malba. Příprava je při malování skutečně zásadní.

Penetrace zdí

Penetrační nátěr slouží zejména ke sjednocení a zpevnění zdí a zvýšení jejich savosti. Ovlivní to, jak bude výsledná malba vypadat. Díky penetraci budou barvy na zdi sytější a lépe k podkladu přilnou. Obzvláště pokud překrýváte starý nátěr, je natření penetrací důležité, aby při přejetí válečkem po zdi nedocházelo k loupání. Penetraci zpravidla naleznete přímo v oddělení barev a je dobré ji jednou vrstvou nanést na celou natíranou plochu.

Tip: Podívejte se na trendy v malování pokojů.

Jak vymalovat kuchyň – samotné malování

Malování vždy začínejte od stropu. Strop natírejte v pruzích o šířce cca 1 m a postupujte od okna ke dveřím do kuchyně. Všechny hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a pak naneste barvu přímo na okraj. Tak docílíte přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu. 

Při nátěru stěn nejprve naneste barvu “křížem krážem” a poté nepravidelný nátěr srovnejte rovnými tahy válečku. Rohy a menší plochy nejprve natřete štětcem tak, aby vám zbyla jen rovná plocha vhodná pro nátěr válečkem. 

Barvy ovlivňují nejen vzhled, ale také psychiku. Je proto dobré volit barvy především v souladu s funkcí, ke které bude malovaná místnost sloužit a vlastním vkusem.

Jakou barvu zvolit do kuchyně?

Jídelna a kuchyně patří mezi aktivní zóny v bytě, proto jsou vhodné živé barvy, které nabudí k aktivitě. Pokud máte již výrazně barevnou kuchyňskou linku, ideální jsou tlumenější a světlejší odstíny. Také je třeba dbát na omyvatelnost nátěrů v blízkosti pracovních ploch, u kterých hrozí časté znečištění při práci.

Jaké barvy a odstíny se hodí?

Žlutá barva 

Žlutá patří mezí teplé odstíny barev. V kuchyni vše rozzáří a opticky zvětší, také pomáhá při depresi, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje příjemnou atmosféru.

Oranžová barva 

Povzbuzuje chuť ke komunikaci, působí pozitivně a vyvolává příjemné pocity. Oranžová je dobrý kompromis mezi žlutou a červenou barvou. I tato barva zlepšuje chuť k jídlu a proto se do kuchyně skvělé hodí.

Zelená barva 

Dodává kuchyni svěží a přírodně zdravý vzhled, což napomáhá zdravému stravování.

Červená barva 

Podporuje metabolismus a dodává energii, nicméně v malé místnosti může navozovat stísněné pocity a je proto vhodná spíše do větších kuchyní, kde její odstíny lépe zapadnou.

Hnědá barva 

V kuchyni působí komfortně a je vhodná jak pro kuchyni samotnou, tak i pro jídelnu. 

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli barvu, mějte na paměti, že v místnosti (v kuchyni, ale i v jiných místnostech) se musíte především cítit dobře vy sami. Nepodléhejte zbytečně módním trendům a dejte na vlastní vkus

Několik tipů na závěr

 • Větší kusy nábytku je lepší odklidit, těžší kusy (sporáky, stoly) přesuňte do středu místnosti.
 • Všechny části stěny, které neplánujete natírat (ovladače, lišty, okna a dveře) přelepte kvalitní malířskou páskou. Laciná papírová páska jde často po zaschnutí špatně sloupnout a její odstranění vám přidá zbytečné starosti
 • Mastné skvrny na zdích otřete hadříkem namočeným v octu.
 • Při malování okolí zásuvek a ovladačů světel můžete po vypnutí proudu odstranit jejich krytky. Ušetříte si tak práci s oblepováním a čištěním.
 • Pokud budete malovat poškrábané zdi, je vhodné provést penetrační nátěr širokým štětcem ve velké vrstvě. Penetrace škrábance perfektně vyplní a zeď zarovná.
 • Barvu před nanesením na zeď vždy několikrát otřete o malířskou mřížku. Samotný nátěr na zeď tak bude rovnoměrný a zabráníte stékání barvy.
 • Po dokončení prací vaše náčiní ihned omyjte vodou a zabalte je do krycí fólie.
 • Zbytek barvy můžete zalít trochou studené vody, která na barvě vytvoří horní vrstvu a zabrání vytvoření škraloupu.

Inspirace barvy do kuchyně

Prohlédněte si návrhy a inspirujte se fotkami, jak vymalovat kuchyň a jak bude vypadat v různých barvách a odstínech. Nové barvy samozřejmě vybírejte tak, aby se hodily k vaší kuchyňské lince a tím utvářely celkový dojem kuchyně. Je jedno zda si zvolíte retro, vintage, provence, rustikální či klasický model kuchyně.

Chcete, aby vám vaši vysněnou kuchyni navrhl odborník? Požádejte o 3D návrh a nezávaznou kalkulaci zdarma. Získáte tak základní vizualizaci kuchyňské linky a odhad ceny, na kolik vás nová linka přijde. V případě, že se chystáte vymalovat kuchyň, může to přijít vhod.

1 Trackback / Pingback

 1. Jak vymalovat obývací pokoj - inspirace, fotky, trendy - Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.