Obsah
Kuchyně je srdcem domova a důležitou místností, ve které obvykle začíná každý den. Pokud jste se rozhodli kuchyň zkrášlit a vymalovat, držte se následujících rad. I zdánlivě jednoduchou věc, jakou je malování kuchyně, totiž musíte dobře naplánovat. Dobrá příprava je v tomto případě polovinou práce a vyhnete se tak nepříjemným a zdlouhavým komplikacím.

Výběr správné barvy a náčiní
Na samotné malování nesmí chybět kvalitní náčiní a barva. Při výběru barvy se vždy poraďte odborníky. Dbejte na fakt, že barva v okolí kuchyňské linky musí být omyvatelná, jelikož často dochází k jejímu znečištění. Samotnému výběru barvy se budeme věnovat na konci tohoto článku.
Co budete potřebovat?
- dostatek barvy
- dva válečky
- teleskopickou tyč na stropy
- stírací mřížku
- plochý štětec
- krycí materiál
Pokud máte všechny vyjmenované věci připravené, můžete se pustit do ošetření malovaných zdí.
Ošetření nerovností
Každou zeď po odstranění pavučin a prachu důkladně projděte a hledejte nerovnosti. Případné díry nebo trhliny ve zdi vyplňte tmelem pomocí stěrky a nechte zaschnout. Zatmelenou díru nakonec opatrně začistěte jemným smirkovacím papírem a přejeďte vlhkým hadříkem.
Odstranění plísní a mastnot
Plísně pokazí celkovou malbu a jsou navíc zdraví škodlivé. V kuchyni se s nimi často můžete setkat, proto důsledně dbejte na jejich odstranění. S plísněmi vám pomůže chemie, například Savo proti plísním. Přípravek musíte nanést na několikrát. Může se ale stát, že se plíseň objeví znovu. To znamená, že je prorostlá hlouběji do malby. V takovém případě musíte malbu oškrábat až na omítku. Mastné skvrny otřete hadříkem namočeným v octu.

obrázek: Gorenje
Tip: Podívejte se na moderní designové kuchyně od výrobce Gorenje, které zaujmou elegantními barevnými kombinacemi.
Zakrytí nábytku a kuchyňské linky
Abyste ochránili váš nábytek, použijte kvalitní malířské fólie a pásky. Zakrytí všech nenatíraných částí kuchyně věnujte dostatek čas u a buďte důslední. Zaschlá barva jde špatně odstranit a čištění mnohdy může zabrat více času, než samotná malba. Příprava je při malování skutečně zásadní.
Penetrace zdí
Penetrační nátěr slouží zejména ke sjednocení a zpevnění zdí a zvýšení jejich savosti. Ovlivní to, jak bude výsledná malba vypadat. Díky penetraci budou barvy na zdi sytější a lépe k podkladu přilnou. Obzvláště pokud překrýváte starý nátěr, je natření penetrací důležité, aby při přejetí válečkem po zdi nedocházelo k loupání. Penetraci zpravidla naleznete přímo v oddělení barev a je dobré ji jednou vrstvou nanést na celou natíranou plochu.
Samotné malování
Malování vždy začínejte od stropu. Strop natírejte v pruzích o šířce cca 1 m a postupujte od okna ke dveřím. Všechny hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a pak naneste barvu přímo na okraj. Tak docílíte přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu.
Při nátěru stěn nejprve naneste barvu “křížem krážem” a poté nepravidelný nátěr srovnejte rovnými tahy válečku. Rohy a menší plochy nejprve natřete štětcem tak, aby vám zbyla jen rovná plocha vhodná pro nátěr válečkem.
Barvy ovlivňují nejen vzhled, ale také psychiku. Je proto dobré volit barvy především v souladu s funkcí, ke které bude malovaná místnost sloužit a vlastním vkusem.
Jakou barvu zvolit do kuchyně?
Kuchyň a jídelna patří mezi aktivní zóny v bytě, proto jsou vhodné živé barvy, které nabudí k aktivitě. Pokud máte již výrazně barevnou kuchyňskou linku, ideální jsou tlumenější a světlejší odstíny. Také je třeba dbát na omyvatelnost nátěrů v blízkosti pracovních ploch, u kterých hrozí časté znečištění při práci.
- Žlutá barva kuchyň rozzáří a opticky zvětší, také pomáhá při depresi, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje příjemnou atmosféru.
- Oranžová barva povzbuzuje chuť ke komunikaci a vyvolává pozitivní a příjemné pocity.
- Zelená barva dodává kuchyni svěží a přírodně zdravý vzhled, což napomáhá zdravému stravování.
- Červená barva podporuje metabolismus a dodává energii, nicméně v malé místnosti může navozovat stísněné pocity a je proto vhodná spíše do větších kuchyní.
- Hnědá barva v kuchyni působí komfortně a je vhodná jak pro kuchyni samotnou, tak i pro jídelnu.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli barvu, mějte na paměti, že v místnosti se musíte především cítit dobře vy sami. Nepodléhejte zbytečně módním trendům a dejte na vlastní vkus.
Několik tipů na závěr
- Větší kusy nábytku je lepší odklidit, těžší kusy (sporáky, stoly) přesuňte do středu místnosti.
- Všechny části stěny, které neplánujete natírat (ovladače, lišty, okna a dveře) přelepte kvalitní malířskou páskou. Laciná papírová páska jde často po zaschnutí špatně sloupnout a její odstranění vám přidá zbytečné starosti.
- Při malování okolí zásuvek a ovladačů světel můžete po vypnutí proudu odstranit jejich krytky. Ušetříte si tak práci s oblepováním a čištěním.
- Pokud budete malovat poškrábané zdi, je vhodné provést penetrační nátěr širokým štětcem ve velké vrstvě. Penetrace škrábance perfektně vyplní a zeď zarovná.
- Barvu před nanesením na zeď vždy několikrát otřete o malířskou mřížku. Samotný nátěr na zeď tak bude rovnoměrný a zabráníte stékání barvy.
- Po dokončení prací vaše náčiní ihned omyjte vodou a zabalte je do krycí fólie.
- Zbytek barvy můžete zalít trochou studené vody, která na barvě vytvoří horní vrstvu a zabrání vytvoření škraloupu.