Jak si zajistit soukromí v domě i na zahradě?

Ať už chcete být v soukromí doma nebo na zahradě, řešení, jak se chránit před zvědavými pohledy sousedů, nabízí stínění. Stínicí technika může mít mnoho podob a může plnit i další funkce, například chránit před ostrými paprsky slunce nebo zajistit příjemnější klima. Jakými způsoby tedy dosáhnout žádoucího soukromí?

Venkovní a vnitřní stínění pro soukromí v domě

Řešením, jak docílit soukromí v domě, je venkovní a vnitřní stínicí technika. Jaké existují typy a jakou variantu zvolit?


Typy venkovního stínění

Pokud se rozhodnete pro venkovní stínění domu či bytu, můžete zvolit například předokenní venkovní žaluzie, venkovní rolety nebo screenové rolety neboli clony.

Předokenní žaluzie

Nejoblíbenějším typem venkovního zastínění oken jsou venkovní žaluzie, které umožňují libovolně nastavit lamely tak, aby do interiéru propouštěly ideální množství světla. Kromě toho, že jsou účinným řešením regulace slunečních paprsků, vyznačují se také elegantním vzhledem.

Venkovní rolety

Také s venkovními roletami je spojená řada benefitů. Venkovní rolety zajišťují soukromí, zvyšují bezpečnost a chrání interiér před přehříváním i únikem tepla přes okna.


Clony neboli screenové rolety

Proč se rozhodnout pro screenové rolety? Protože chrání před hmyzem, slibují úsporu energie, nabízejí řešení proti přehřívání interiéru a zachovávají výhled ven do zahrady nebo do okolí.

Typy vnitřního zastínění oken

Možnosti venkovního stínění už známe. Jaké existují varianty vnitřního stínění oken? Výběr je opravdu široký a vnitřní stínění je navržené tak, aby bylo nejen praktické, ale i designové.

Zvolit můžete například látkové vertikální žaluzie, hliníkové horizontální žaluzie do oken nebo vnitřní dřevěné žaluzie. Další možností jsou originální japonské posuvné panelové stěny nebo látkové rolety, které umožňují nastavit ideální množství dopadajícího světla do místnosti, a také vertikální žaluzie vhodné na velká okna.

Designové vnitřní stínění oken. Zdroj: Sunsystem.cz

Venkovní vs. vnitřní stínění: výhody a nevýhody

Rozhodnout se tedy pro vnitřní, nebo venkovní stínění? Obě varianty mají svá pro a proti. Výhodou vnitřního stínění je cenová dostupnost a snadná montáž. Na druhou stranu však tento typ nezajišťuje takovou ochranu proti přehřívání interiéru, protože paprsky slunce dopadají do interiéru a až uvnitř se odrážejí směrem ven.

Nespornou předností venkovního stínění je právě to, že sluneční záření odráží ještě před tím, než dopadne do vnitřního prostoru, takže výrazně snižuje teplotu vevnitř. Venkovní stínění navíc zvyšuje bezpečnost. Nevýhodou jsou však vyšší pořizovací náklady a náročnější montáž.

Soukromí na zahradě: jaké oplocení zvolit?

Možností, jak zajistit soukromí na zahradě, opět existuje hned několik. Zvolit můžete například zděný plot, přistavěnou zahradní stavbu, hliníkový plot nebo dát zelenou živým plotům a stromům. Pojďme si tedy některé z těchto možností blíže představit.

Hliníkové bezúdržbové ploty

Pokud hledáte bezúdržbové řešení oplocení vaší zahrady, přímo se nabízejí hliníkové ploty, které vám zajistí soukromí i bezpečnost. Výhodou hliníkových plotů je především to, že nevyžadují péči a jsou velmi odolné. Kromě toho díky široké nabídce typů a barev umožňují přesně přizpůsobit výsledný design vašim požadavkům a vzhledu domu.

Živé ploty a stromy

Další možností, jak zajistit soukromí na zahradě, jsou živé ploty. Jejich výhodou bezesporu je, že se jedná o praktické a zároveň estetické řešení, které vám poskytne příjemný stín a eliminuje hluk. Nevýhodou je ale skutečnost, že nějakou dobu trvá, než živé ploty dorostou do požadované výšky. Také se o ně musíte pravidelně starat.

Pokud je váš dům obklopený vyššími budovami, soukromí vám mohou zajistit širokokorunné stromy. Jejich umístění doporučujeme konzultovat se zahradním architektem a v zájmu zachování dobrých sousedských vztahů probrat výsadbu stromů i se sousedy. Optimální místo na výstavbu stromů, které mají zajišťovat na zahradě stín, je jižně nebo jihovýchodně od místa, které chcete zastínit. Velké stromy však najdou své využití spíše ve větších zahradách.

Hliníkové ploty jsou bezúdržbové a vyznačují se dlouhou životností. Zdroj: Sunsystem.cz

V nabídce SUN SYSTEM najdete vše pro zajištění soukromí na zahradě

Kromě kvalitních hliníkových plotů a stínicí techniky SUN SYSTEM majitelům zahrad nabízí také další řešení spojená se zajištěním soukromí na zahradě. Například v podobě markýz, moderních hliníkových pergol, sezónních zimních zahrad a také bočního zasklení pergol a teras. Zvláště v případě, že chcete vytvořit soukromí na terase, skvěle vám poslouží rostliny v nádobách vysazené jako mobilní zeleň. V sortimentu SUN SYSTEM proto nechybí ani designové květináče.

Se společností SUN SYSTEM můžete svou zahradu doplnit i o designový zahradní nábytek, terasové ohřívače a venkovní ohniště, praktické zahradní domky a boxy nebo vyladit terasu k dokonalosti venkovní podlahou se zárukou až 25 let.

Na co si dát pozor aneb Legislativa spojená s oplocením zahrady

Podle platné legislativy nesmíte stínit cizí pozemek. Navíc je zakázané vysazovat stromy blíže než 150 cm od hranice cizího pozemku. Při výsadbě stromů vám vzniká povinnost je udržovat v takovém stavu, aby sousedy nijak neobtěžovaly.

Pokud tedy plánujete stavbu zídky nebo živého plotu, vždy doporučujeme získat písemné svolení sousedů, abyste předešli případným komplikacím. Pokud budou mít totiž sousedé s realizací oplocení zahrady problém, musíte se striktně řídit zákonem.