Jak založit vyvýšený záhon?

Vyvýšené záhony jsou v poslední době pro nadšené zahrádkáře stále populárnější volbou. Ještě aby ne, nabízejí totiž mnoho výhod a umožňují pěstování rostlin s menší námahou a dalo by se říct i s větším úspěchem. Pokud i vy uvažujete nad založením vyvýšeného záhonu, jistě se vám bude hodit pár užitečných rad.

Založení vyvýšeného záhonu má své výhody

  • Nemusíte se ohýbat při péči o rostliny, což vede k pohodlnějšímu pletí, přesazování atd.
  • Můžete snadno upravit kvalitu a složení půdy ve vašem záhonu, na rozdíl od klasické zeminy.
  • Vyvýšené záhony umožňují hustší výsadbu rostlin, což znamená vyšší výtěžek z menšího prostoru.
  • Správně sestavený zvýšený záhon znemožní škůdcům pochutnat si na zelenině a ovoci.
vyvyseny zahon

Jak na vyvýšený záhon

Založit nadzemní záhony není nijak složité a zvládne to opravdu každý. Dokonce nemusíte přemýšlet ani nad jejich umístěním – vezměte v potaz pouze to, abyste k němu měli dobrý přístup a nemuseli jste chodit s konvemi daleko pro vodu. Ideální je tedy mít v dosahu zahradní hadici nebo nádrž. Pojďme se tedy podívat na podrobný návod, jak udělat vyvýšený záhon krok za krokem.


Příprava materiálu na zahradní záhon

Pokud se rozhodnete koupit si již hotový vyvýšený záhon, tento krok můžete vynechat. Jestliže se do něj však pustíte svépomocí, nezapomeňte na něj vybrat vhodný materiál. Není nutné jej sestavit pouze ze dřeva (tvrdé dřevo déle vydrží – například dub či modřín), ale efektivně vypadají také záhony z palet či cihel. Aby rostliny neusychaly a nebylo nutné je stále dokola zalévat, doporučujeme opatřit vnitřní stěny záhonu nopovou fólií. 

Příprava terénu pro vyvýšený záhon

Pomocí rýče odstraňte velké drny a odryjte půdu o zhruba 20 cm pod povrch. Pokud chcete minimalizovat riziko, že si na vašich výpěstcích budou pochutnávat nezvaní hosté, například krtci, roztáhněte na hlínu králičí pletivo. Nyní je čas na položení vyvýšeného záhonu.

Skladby vyvýšeného záhonu

Objem je potřeba zaplnit úrodnými vrstvami, přičemž každý z nich hraje určitou roli. Není radno naházet do vyvýšeného záhonu, co vám přijde pod ruku. 


  • Spodní vrstva by měla sloužit jako drenážní. Na dno položte větve a prosypejte posekanou trávou. Dřevo by mělo být pouze a jen z ovocných stromů (kromě ořešáku), které jsou jedlé a při svém rozkladu nekontaminují půdu. Skládejte až do 1/3 objemu (přibližně 20 cm). Dřevo má schopnost natáhnout vodu z okolí, proto je dobré ho mít o 20 cm pod úrovní země a nezačínat se stavbou záhonu na úrovni země.
  • Prostřední vrstva (zhruba 15 cm) by měla obsahovat potřebné živiny, což znamená humus či kompost, který v procesu tlení hojně vypouští látky, jež přispívají k lepšímu růstu zeleniny a ovoce.
  • Horní vrstva je určena k zasazení rostliny. Měla by se skládat ze substrátu + odkryté zeminy z přípravy terénu. Klidně můžete přidat také písek, perlit či dřevěné uhlí, které udrží rostliny ve vlhku a podpoří jejich růst

Pro okrasný záhon se vrstvy malinko liší.

  • Spodní vrstva brání přemokření a uhnívání, takže ji vytvořte pomocí keramzitu či kamínků.
  • Na spodní vrstvu položte zahradní textilii, která oddělí zeminu od hrubší frakce.
  • Horní vrstva je pro správný růst rostliny rozhodující. Proto ji vybírejte podle individuálních potřeb (substrát pro muškáty atd.)
rajčata ve vyvýšeném záhonu

Záhon na jahody či okrasné květiny?

Obecně platí, že ať už se rozhodnete pro pěstování jakékoliv zeleniny či ovoce, měli byste znát jejich nároky na živiny. Některé rostliny jsou opravdu náročné, a proto se vyplatí vysadit je v prvním roce (v první trati), aby z půdy čerpaly ty nejlepší živiny, co jste do ní dali. Týká se to zejména dusíku. Mezi takové patří například rajčata, okurky, květák, dýně či papriky. V dalších letech se zaměřte na pěstování rostlin, které jsou nenáročné (ředkvičky, hrách či salát). 

Vychytávky na zahradu: vyvýšený záhon

  • Pokud se chcete vyhnout častému vysychání, vyvýšený záhon zamulčujte například slámou, která se bude v průběhu roku rozpadat a zajišťovat tak stále potřebnou vlhkost.
  • Vyvýšený záhon zakládejte na podzim či na jaře, kdy je na zahradě nejvíce „odpadu“. Jednotlivé vrstvy průběžně sedají, a proto si dejte na přípravu vyvýšeného záhonu třeba měsíc, kdy budete jednotlivé vrstvy průběžně dosypávat. V průběhu roku si vrstvy mohou sednout až o 20 cm.
  • Chcete v záhonu pěstovat ovoce a zeleninu? Umístěte jej na místo, které má dostatečný přísun slunce.
  • Krtek není na zahradě jediný. Na vyvýšený záhon připevněte plech se šikmým okrajem či měděné pásky, které odradí každého slimáka
  • Obsah vyvýšeného záhonu byste měli každých 3-5 let obměňovat, podle nároku rostlin.
  • Chraňte své rostliny před škůdci přírodní cestou. Mnoho rostlin spolu perfektně kooperuje, například levandule, šalvěj, celer či měsíček lékařský dokáží odradit mšice i plíseň
  • Užívejte si prodlouženou zahrádkářskou sezonu a proměňte vyvýšený záhon v pařeniště. Bohatě vám postačí pár dřevěných latí, na které připevníte pevnou PVC fólii. Na začátku jara tak můžete zasít mrkev, ředkve atd, nebo si předpěstovat rajčata a papriky.

Taky vás lákají první sluneční paprsky na zahradu? Tak na co ještě čekáte? Je právě nejvyšší čas jít založit vyvýšený záhon a začít si užívat první radosti, které vám na záhonku vyrostou či vykvetou.