Jak zateplit okna na zimu

Zima se kvapem blíží a lidé se snaží na ni co nejlépe připravit. Velmi důležité je dobré zateplení domu, protože tím výrazně ušetříte i na vytápění. A jak víme, tak ceny energií jsou dnes extrémně vysoké.

V tomto článku se zaměříme na okna. Obecně platí, že okna bývají tím nejslabším článkem v úniku tepla z domu, obzvláště starší okna. Jak to změnit a zlepšit jejich tepelně izolační vlastnosti?


Jaké jsou možnosti zateplení oken na zimu?

  • Koupit nová plastová okna. Když si pořídíte nová kvalitní plastová okna ještě před zimou, určitě to váš problém se zateplením oken okamžitě vyřeší, ale je to samozřejmě vyšší investice – dlouhodobá, kterou oceníte i v budoucnu.
  • Těsnící pásky. Na okna si můžete nalepit speciální samolepící těsnící pásky, které zlepšují tepelně izolační vlastnosti okna. Dají se použít na plastová okna, ale i na dřevěná či hliníková okna. Toto nalepovací těsnění vyřeší i problém, jak zateplit stará okna.
  • Výměna izolačního skla. Můžete si do oken pořídit nová skla s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi. Ať už dvojskla nebo trojskla, každopádně si zjistěte, jak dobře izolují.
  • Použití bezpečnostní fólie. Tepelně izolační vlastnosti okna zlepšíte i použitím bezpečnostní fólie, která má sice primárně jiný účel (aby se sklo nerozbilo), ale částečně pomůže i s utěsněním okna.
  • Kontrola oken a jejich utěsnění tmelem. Obzvláště ve starých domech je vhodné okna a jejich okolí zkontrolovat, jestli tam někde nejsou viditelné mezery, kterými by teplo unikalo ven. Jestli takové mezery najdete, pořádně je utěsněte tmelem.
  • Využití venkovní stínící techniky. Venkovní rolety a žaluzie pomáhají snižovat množství uniklého tepla z oken. Užijete je tak po celý rok, nejen v létě, kdy nepustí horko do místnosti. O soukromí a zvýšení bezpečnosti nemluvě.

Tip: Před zimou se také doporučuje seřídit okna profesionálním technikem. Je to především z důvodu, že se plasty mohou v létě mírně rozpínat, což se v zimě neděje, takže může vzniknout mezera, kudy potom táhne. Zeptejte se vašeho prodejce oken.

Ideální je tedy pořídit si před zimou nová okna, která dobře těsní. Můžete však využít i těsnící pásky nebo jiné způsoby, které vám pomohou utěsnit plastová okna na zimu.