Jak zlepšit spánek

Věděli jste, že spánkem trávíme v průměru třetinu svého života? Při zjištění této informace se většina lidí zarazí a přestane spánku věnovat tolik času. Najednou jim přijde činnost úplným mrháním a snaží se místo ní udělat ještě kus práce. Jenže ve skutečnosti tak moc nespíme bezdůvodně. Během noci dochází k celkové regeneraci organismu, k utřídění myšlenek a podnětů a tělo si celkově odpočine. Spánek je proto veledůležitou součástí našeho dne, proto bychom se měli naopak snažit o jeho zkvalitnění. Jak tedy zlepšit spánek?

Fotka od stine moe engelsrud

Co způsobuje nedostatek spánku

Já spím dost, spánek zlepšovat nepotřebuju, možná si říkáte. Jenže nedostatek této činnosti neznamená, že spíte po dvou hodinách denně. Negativní projevy se mohou vyskytnout i v případě, pokud spíte čtyři až šest hodin denně. Ani to není zdravé.


V takové situaci dojde k narušení kognitivních funkcí, také se svaly nebudou dostatečně regenerovat, sníží se i progres ve fitness centru či při jiných sportovních akcích. Oslabí se imunitní systém, může dojít k přibývání na váze nebo k negativnímu ovlivnění tvorby hormonů v těle.

Zabraňte těmto nepříjemným scénářům a zlepšete spánek. Není to taková věda, je to o osvojení několika tipů.

TIP: Pro lepší spánek může napomoci produkt od značky CBDSTAR, která nabízí CBD oleje určené na noc.


Minimalizujte rušivé podněty

Pokud spíte v jednopokojovém bytě, kde vám kromě pračky v noci “hřmí” i lednička, pravděpodobně se dobře nevyspíte. Rušivé podněty je důležité minimalizovat, to je základ spokojeného a kvalitního spaní.

Neusínejte proto ani při televizi nebo při zapnutém rádiu. V takové chvíli mozek stále ještě nasává okolní informace a vjemy, neustále tedy pracuje, aby zavčasu dokázal reagovat na hrozící nebezpečí. V naprostém tichu však zklidní.

Žádné modré světlo

Neustále se mluví o tom, že elektronika nemá v ložnici místo. Ať už mluvíme o nabíječkách, televizích, noteboocích nebo mobilních telefonech. Důvodem toho není až tolik smog, který se vylučuje, ale spíše modré světlo, které umí zařízení vypouštět.

Věděli jste, že modré světlo, jež vypouští telefon nebo zmiňovaná televize, stojí za blokováním tvorby melatoninu? Mluvíme o hormonu, který má přímý vliv na kvalitu spánku. Syntetizuje se především večer, kdy dopadá na sítnici méně světla. Takzvaný cirkadiánní rytmus je pro kvalitní spánek člověka veledůležitým procesem (jedná se o střídání tmy a světla), bohužel modrým světlem ho narušujeme. Pokud potřebujete v noci pracovat, doporučujeme vyzkoušet brýle proti modrému světlu.

V ideálním případě proto telefon odkládejte alespoň půl hodiny před spaním a raději si čtěte čili dostaňte tělo do útlumu, ať je následující regenerace dostatečná.

Vypěstujte si spánkovou rutinu

Jak zlepšit spánek? Tím, že si vypěstujete takzvanou spánkovou rutinu. Jedná se o zvyk, během kterého budete usínat ve stejnou dobu a ve stejnou dobu se také budete probouzet. Nemusíte vstávat či chodit spát na minutu přesně, ale nenechávejte si rozptyl delší než půlhodiny.

Mnoho lidí si mylně myslí, že svou spánkovou rutinu mohou o víkendu vypustit. Jenže vstávat ve stejný čas a chodit spát zhruba ve stejnou hodinu je záležitost i víkendová. Je to zvyk a zejména v začátcích je důležité u něj setrvat, ať je jakýkoli den v týdnu. Jen tak se z něj stane něco železně pevného, přes co nejede vlak.

Každodenní šlofík – ale jen 30 minut!

I když si mnoho lidí říká, že se musí během dne opravdu utahat, aby spánek byl dostatečně kvalitní a dlouhý, není tomu tak. Přes den si skutečně můžete dopřát alespoň půlhodinového šlofíka, který naopak ke zlepšení večerního spánku přispěje. Mluvíme totiž o půlhodině, během které přeseknete stres a současně se nijak o noční oblíbenou činnost nepřipravíte. Mělo by k němu dojít kolem poledne a nikdy by se stanovený čas neměl překročit.