Jaké vitamíny a v jaké formě pravidelně doplňovat

Vitamíny a minerály získáváme především z kvalitní a pestré stravy. Nerovnováha vitamínů v těle ale nemusí být způsobená pouze zanedbáním jídelníčku. Příčinou může být například vyčerpání, nemoc nebo genetická porucha. Vitamínové doplňky stravy jsou potom nejjednodušším způsobem, jak chybějící živiny nahradit. V jaké formě jsou pro nás ideální a které vitamíny je dobré doplňovat?

Rozdělení vitamínů

Všechny vitamíny můžeme rozdělit do dvou skupin – na rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Do první skupiny se řadí vitamíny skupiny B a vitamín C. Jejich výhodou je, že se jimi nemůžeme předávkovat. Přebytek naše tělo jednoduše vyloučí močí.


Do druhé skupiny patří vitamíny A, D, E a K. Nadbytek těchto vitamínů zůstává v těle, proto bychom neměli překračovat doporučené denní dávkování. Nadměrné množství totiž může poškodit naše játra.

Existují různé podoby doplňků stravy

Doplňky stravy obsahují koncentrované látky, které mají za úkol doplňovat tělu chybějící živiny, a tím podporovat naše zdraví. Existují ve třech různých podobách: tekuté, sypké a tvrdé.

Tekuté doplňky stravy

V této formě se nejčastěji setkáme s kapkami nebo sirupem. Ideální jsou pro ty, kteří mají problémy s polykáním například při bolestech v krku. Vhodné jsou také pro malé děti a seniory. Výhodou tekutých doplňků stravy je snadná vstřebatelnost účinných látek a jejich vysoká koncentrace v malém objemu.


Sypké doplňky stravy

Mají podobu prášku, granulátu nebo sypké směsi a jsou velmi oblíbené u sportovců. Většina z nich je rozpustná ve vodě nebo se přidávají do kaše či jiných jídel.

Tvrdé doplňky stravy

Asi každý z nás zná tvrdé tobolky určené k polykání vcelku nebo šumivé tablety rozpustné ve vodě. Jejich výhodou je, že jsou skladnější než sypké směsi a tekuté doplňky stravy, proto se vám budou hodit například na cestách. Ne každému ale vyhovuje polykání větších tobolek a pilulek. Šumivé tablety mohou citlivým osobám dráždit žaludek.

Jaké vitamíny vybrat?

Než se vydáme do lékárny, je důležité rozmyslet se, na co přesně doplněk stravy potřebujeme. Každý člověk má jiné potřeby, které souvisí s jeho aktuálním zdravotním stavem. Padají vám vlasy, špatně spíte nebo se cítíte unavení? S tím vším vám mohou pomoci konkrétní vitamíny.

Vitamín B

Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování našeho nervového systému a metabolismu. Pokud vás trápí nadměrná únava, vypadávání vlasů nebo špatná nálada, pravděpodobně potřebujete doplnit právě vitamín B.

Vitamín C

Vitamín C (také označován jako kyselina askorbová) je jedním z nejdůležitějších vitamínů v těle. Zajišťuje správnou funkci našeho metabolismu a imunitního systému, je silným antioxidantem, pomáhá při únavě a podporuje tvorbu kolagenu.

Doporučená denní dávka tohoto vitamínu rozpustného ve vodě je pro muže asi 110 mg a pro ženy 95 mg uvádí na svém webu Pilulka.cz.

Vitamín A

Vitamín A je důležitý pro náš zrak a pro tvorbu zrakového pigmentu. Má také příznivý vliv na naši pokožku a pleť.

Vitamín D

Vitamín D je pro náš organismus nepostradatelný. Jeho úkolem je lepší vstřebávání a využití vápníku a fosforu, který je nezbytný pro naše zuby a kosti. V zimě se doporučuje vitamín D podávat pomocí doplňků stravy, v létě ho získáváme ze slunečních paprsků.

Vitamín E

Vitamín E pomáhá snižovat krevní tlak, příznivě působí na naši nervovou soustavu a chrání naši pleť a pokožku před předčasným stárnutím. Naše tělo si ho nedokáže vyrobit samo, proto je potřeba přijímat ho v potravě.

Vitamín K

Vitamín K reguluje hladinu vápníku v těle a hraje důležitou roli při srážlivosti krve. Jeho nedostatek se může projevit snadnou tvorbou modřin a zvýšenou krvácivostí. Při užívání léku na ředění krve Warfarin je třeba se tomuto vitaminu co nejvíce vyhnout.