Jakou péči potřebuje vaše chata na jaře?

Zima končí a přichází dlouho očekávané chvíle, kdy se majitelé chat vydávají z městských domovů a chtějí si užívat klidu a pohodlí ve svém víkendovém obydlí. Těší se na změnu prostředí, na zahradu, blízkost přírody a čerstvý vzduch. Než však začne relaxovat, čeká na každého majitele ještě spousta práce.

Revize chaty zvenčí i zevnitř

Chatu je potřeba zkontrolovat a opravit vše, co se za dobu zimního spánku mohlo pokazit. Jestliže se chata po celé zimní období nepoužívala, bude jarní příprava náročnější. Vnější část chaty byla vystavena rozmarům počasí, vnitřek zas trpěl nedostatkem větrání, množstvím prachu, vlhkostí a někdy také přítomností nezvaných obyvatel, jako jsou třeba hlodavci. Jak tedy postupovat při přípravě chaty na novou sezónu?


Prvním krokem je důkladné větrání

Čerstvý vzduch by měl být tím prvním, co chatě dopřejete. To znamená otevřít okenice, okna i dveře. Důkladné větrání odstraní zatuchlinu, vlhkost a pomůže v boji s případnými plísněmi. Intenzivní a co nejdelší větrání je nutnost. Přitom je potřeba prohlédnout okna, rámy a dveře, zda nejsou pokroucené a popraskané. Pokud ano, rychle se pusťte do oprav. Pokud při procházení místnostmi zjistíte vlhkost nebo plísně, musíte objevit jejich příčinu. 

Nezapomeňte také nahlédnout za nábytek, zde bývají zdi k plísním nejnáchylnější. Nejdříve odstraňte závady, které plísně a vlhkost způsobily, a pak teprve bojujte s plísněmi samotnými. Vybavte se ochrannými pomůckami a speciálními prostředky na plísně, a postupujte přesně podle návodu výrobce. Pravidelně větrejte a vytápějte.

chalupa, chata

Zkontrolujte základní funkce

Bez elektřiny a vody by pobyt na chatě nebyl plně relaxační. Proto během větrání zapněte elektřinu a vyzkoušejte, zda funguje správně. Zkontrolujte zásuvky a vypínače, testujte světla a spotřebiče. Pro případ, že by elektřina nefungovala, vyplatí se další zdroj elektřiny na chatě.


Dalším krokem je kontrola zdroje vody. Pusťte kohoutek naplno a prohlédněte trubky. Únik vody by mohl způsobit katastrofu. Máte-li studnu, soustřeďte se na přiléhavost a celistvost krytu a dezinfikujte. Můžete také nechat otestovat vodu a analyzovat, zda je vhodná pro pití. Můžete také vyčistit sifony a odpady.

Prohlídka je potřeba i z venku. Podívejte se na střechu a na okapy, pravděpodobně bude nutné je vyčistit. Střechu zkontrolujte zvenku i z vnitřní strany. Hledejte, zda někde nezatéká nebo zda nejsou poškozené střešní tašky či šablony. Ke kontrole střechy patří také komín. Po zatopení se zaměřte na sílu tahu. Kominík by měl komín kontrolovat dvakrát ročně.

Ukliďte celý interiér

Po důsledné kontrole přichází stejně důkladný úklid. Vyklepejte a vyvětrejte všechny lůžkoviny a textilie, vysajte, vyklepejte a vyvětrejte matrace a koberce. Podlahy vytřete dezinfekcí, stejně jako všechna zákoutí kuchyně. Zvláštní pozornost věnujte místům, kde skladujete potraviny, abyste měli jistotu, že zde nebyla nezvaná návštěva z hmyzí říše nebo z rodiny hlodavců. Mějte na paměti, že nejlepším dnem pro přípravu chaty na sezónu je slunečný den, abyste mohli větrat a vystavovat jednotlivé předměty slunečním paprskům.

Nezapomeňte na zahradu

I zahrada bude po zimě potřebovat péči. Nejde jen o trávník a záhony, ale také o řez ovocných stromků. Řez se provádí v době, kdy již nemrzne, ale stromek nesmí ještě rašit. Po vyrašení pupenů již neřezejte, rány by se špatně hojily a stromek by přišel o energii, kterou do růstu pupenů vložil.

Po prořezání se zaměřte na záhony, zde je možné půdu zrýt a zapracovat přírodní hnojivo. Odstraňte rostliny, které nepřežily zimu. Zkontrolujte keře a okrasné stromy, očistěte zahradní nábytek a můžete začít plánovat, co byste na zahradě mohli ještě vysadit. Péčí o chatu a její okolí sice strávíte nějaký čas, ale za to si v klidu můžete užít celou nadcházející sezónu.