Jste připraveni na jaro?

S příchodem jara se každoročně vrháme s novým nadšením do péče o vlastní zahradu nebo sad. Právě v takový čas je důležité zkontrolovat veškeré technické vybavení pro práci na zahradě a zjistit, zda neutrpělo nějakou újmu při zimním spánku. Nejen kultivátory, ale i elektrické nůžky nebo motorové pily si zaslouží vaši zvýšenou pozornost ještě před tím, než pro vás zase začnou naplno pracovat.

Trávník a záhony – začněte nejprve s nimi

Při přípravě a kontrole svého nářadí se zaměřte nejen na elektrické nebo aku stroje typu sekačky, kultivátory nebo postřikovače, ale i na klasické ruční nářadí, jako jsou lopaty, rýče nebo hrabičky.


Projděte si svoji zahradu, najděte a označte místa, kde potřebuje trávník obnovit nebo vysadit nový. Hledejte hlavně taková místa, kde se v zimě nacházel led nebo větší množství sněhu. Právě tam, kam jste shrabovali sníh, se mohou s příchodem jara objevovat nežádoucí plísně. 

Pokud jste taková místa našli a vyznačili, použijte vertitukátor nebo aerifikátor. Připravíte je tak pro výsadbu nového travního osiva. Ještě než nově zasetou trávu pečlivě udusáte, posypejte osazená místa zhruba půlcentimetrovou vrstvou zahradního substrátu.

Živý plot – nezapomeňte i na něj

Využijte období vegetativního klidu a zastřihněte svůj plot ještě ve chvíli, kdy se zatím neprobudil k plné síle. Nejlepší období, kdy se má s takovou prací podle odborníků začít, je únor. Plotové nůžky dostatečně včas naostřete. Rovněž manuální ruční zahradní nůžky si zaslouží proolejovat před novou sezónou.


Od února až do května se snažte váš živý plot stříhat každý měsíc. Stříhání dvakrát do roka, tedy na jaře a na podzim, je dostačující pro stálezelený živý plot. Uschlé nebo přerostlé větévky odstraňujte kdykoli během roku. A nikdy nezapomeňte na důležité pravidlo: pokud nechcete, aby vám plot zmrznul, nikdy ho nestříhejte ve velkých mrazech.