Kam do Polska na nákupy?

Nulová sazba DPH u základních potravin potrvá až do konce roku 2023. To je hlavním důvodem, proč spoustu lidí pravidelně navštěvuje Polsko – díky výhodným nákupům

Jak se pohodlně dostat do Polska?

Do Polska se můžete dostat několika způsoby – autem, vlakem nebo autobusem. Autem jste v Polsku z Prahy i z Brna cca za 2 hodiny.


Mnoho lidí rovněž využívá cestování vlakem, i když pro větší nákupy to není optimální 🙂 Z Prahy do Varšavy jezdí 3 přímé vlaky EuroCity denně, z Ostravy až sedm přímých spojů denně. Od Přerova a Břeclavi jezdí zhruba tři spoje denně. Jednosměrná jízdenka z Prahy do Varšavy stojí od 520 Kč/osoba.

Pokud se vydáte do Polska autobusem, můžete zavítat přímým spojem do Varšavy, Katovic, Lodže nebo Vratislavi. Cena obousměrné jízdenky vyjde kolem 1500 Kč. Přímé autobusové spoje jezdí ze všech velkých měst (Praha, Brno, Ostrava, Pardubice a Liberec). 

Otevírací doba v Polsku 

V Polsku můžete pohodlně nakoupit od pondělí do pátku. Obchody jsou otevřeny od brzkých ranních hodin do pozdních odpoledních hodin. Výjimkou jsou některé větší supermarkety, tam nakoupíte i večer. V sobotu mívají kratší otevírací dobu, tu ověřte u konkrétního obchodu.


V neděli je většina obchodů zavřená, neplatí to však plošně. Několikrát za rok mají v Polsku tzv. nákupní neděle. To znamená, že obchody (i ty malé) jsou otevřeny právě v neděli. Pro rok 2023 tyto dny připadají na 17. prosince a 24. prosince. Jako poslední je důležité zmínit státní svátky v Polsku. V tuto dobu mají obchody rovněž zavřeno. Státní svátky připadají na: 1. listopadu (Svátek všech svatých), 11. listopadu (Den nezávislosti), 25. prosince (První svátek vánoční) a 26. prosince (Druhý svátek vánoční). 

Jaké obchody můžete v Polsku najít?

V Polsku najdete stovky druhů obchodů a několik desítek tamních řetězců. Některé můžete znát z České republiky, patří mezi ně především Lidl, Kaufland, Jysk, Pepco and Rossman. Další řetězce jsou však polskou specialitou. Mezi obchody typické pro Polsko patří Netto, Biedronka, Auchan, Castorama a další. 

NETTO 

Netto působí na polském trhu od roku 1995 a můžete nakoupit ve více než 362 obchodech. V nabídce tohoto obchodu naleznete především potraviny a domácí spotřebiče. 

BIEDRONKA (Beruška)

Biedronka patří mezi oblíbenou síť supermarketů. Jedná se o největší maloobchodní řetězec s potravinami v Polsku. Na trhu působí již 20 let.  Dnes jich v Polsku najdeme přes 3 000. Tento řetězec nabízí kvalitní produkty za atraktivní ceny. 

AUCHAN

První obchod v Polsku byl otevřen roku 1966. Řetězec Auchan nabízí především čerstvé potraviny, drogerii, spotřební zboží a elektro

CASTORAMA

Castorama se řadí mezi nejoblíbenější řetězce se sortimentem pro dílnu, dům a zahradu. Na polském trhu působí od roku 1994. Ceny zcela totožných produktů se stejným výrobním číslem zde vychází v průměru o 25-30 % levněji, než v českých hobbymarketech – při nákupu pro stavbu nebo rekonstrukci koupelny zde tedy můžete ušetřit desítky tisíc.

5 oblíbených míst na nákupy blízko hranic

V textu níže si představíme několik oblíbených míst na nákupy, kam ročně zavítá tisíce lidí – a to nejen Čechů. 

1) POLSKÝ TĚŠÍN

TRŽNICE – Co je typické pro tržnici v polském Těšíně? Je to především nízká cena nabízených produktů a zároveň velké množství produktů, ze kterých můžete vybírat. Tržiště je otevřené každou středu a sobotu od 7.00 do 13.00 hodin.

2) GALERIA NOWY RYNEK – JELENIA GÓRA 

Do této oblasti se dostanete za pár minut z přechodu za Harrachovem. Kromě trhů najdete na tomto místě i moderní nákupní galerii Nowy Rynek. V nákupní galerii mají otevřeno vždy od pondělí do soboty (10.00-21.00 hodin). V této galerii nakoupíte i v neděli, kdy je otevírací doba od 10.00 do 20.00 hodin.

3) SILESIA CITY CENTER, KATOWICE 

Toto obchodní centrum disponuje více než třemi stovkami obchodů. Do Katowic se dostanete z Ostravy zhruba za hodinku. Nakoupit zde můžete vždy od pondělí do neděle od 10.00 do 21.00 hodin.

4) OBCHODNÍ CENTRUM SFERA, BIELSKO–BIALA

V městečku Bielsko–Biala najdete obchodní centrum Sfera, které vás dozajista překvapí svými příznivými cenami a otevírací dobou. Otevřené je vždy od pondělí do soboty (9.00 – 21.00) a v neděli do 20.00 hodin. 

5) DESIGNER OUTLET SOSNOWIEC, KATOWICE 

Tento outlet se nachází blízko českých hranic a zhruba dvacet minut od Katowic. Najdete v něm kolem stovky obchodů. Nakoupit v tomto outletu můžete od pondělí do soboty od 10.00 do 21.00 hodin. 

V textu výše je výčet těch nejznámějších obchodů blízko našich hranic. Polsko však nabízí mnohem více. Neváhejte si tedy zjistit informace o tom, jaký obchod je nejblíže místu Vašeho bydliště a jaký sortiment nabízí. Určitě budete mile překvapeni. 

Srovnání cen u nás a v Polsku

Chcete jet do Polska na nákupy a nevíte, zda se vám to vyplatí? Pojďme se podívat na přehled průměrných cen základního sortimentu v Polsku a České republice v roce 2023.

PRODUKTCENA V ČRCENA V POLSKU
Máslo 40 Kč32 Kč
Mléko (1 l)24 Kč18 Kč
Chléb (bochník)46 Kč23 Kč
Kuřecí prsní (1 kg)166 Kč114 Kč
Rajčata (1 kg)100 Kč68 Kč
Brambory (1 kg)17 Kč16 Kč
Hovězí maso zadní (1 kg)264 Kč213 Kč
Eidam (1 kg)219 Kč161 Kč
Toaletní papír (16 rolí)230 Kč106 Kč
Aviváž Lenor 1,3 l224 Kč106 Kč
Pánské kožené boty2 513 Kč1793 Kč
Dámské letní šaty 839 Kč937 Kč
Trouba Anratta (IKEA)10 990 Kč8 446 Kč
Komoda Malm (IKEA)4 990 Kč3 580 Kč
Zdroj: obchody + ČSÚ

Z tabulky je patrné, že rozdíl v cenách u většiny položek (potraviny a drogerie) je poměrně zásadní. Nákup v Polsku se tedy rozhodně vyplatí. Je však rovněž důležité připomenout, že některé produkty stojí v Polsku stejně jako u nás. Mezi takové produkty můžeme například zařadit vejce. Cena jednoho vejce se pohybuje okolo 5 Kč jak u nás, tak u našich sousedů.

Pokud se zaměříme na cenu oděvů a bot, zjistíme, že si u některého zboží v Polsku výrazně přilepšíme a u některého naopak (cenově) pohoršíme. Z tabulky je zřejmě, že pánské kožené boty jsou v Polsku téměř o 700 Kč levnější, naproti tomu dámské letní šaty o stovku dražší. Hodně záleží na tom, v jakých obchodech nakupujete a zda „chytnete“ slevu.

Nábytek i doplňky do domácnosti jsou v Polsku výrazně levnější než u nás. I když jsme v tabulce uvedli pouze dva zástupce, cenové rozdíly můžete najít u většiny zboží. Kromě Ikea můžete nábytek a bytové doplňky nakoupit ve specializovaných polských ochodech – Komfort, Agata Meble, Abra Meble nebo Meble Basztowa. 

Čím a jak mohu za nákup zaplatit?

V Polsku se platí zlotými. V některých obchodech však můžete platit v českých korunách nebo v eurech. Platba v českých korunách se nicméně nedoporučuje. Důvod je jednoduchý – proděláte. Banky i směnárny v Polsku si určují vlastní kurz, za který směňují peníze. Tento kurz se může výrazně lišit od kurzu „středového“. V Polsku můžete rovněž platit kartou a vybírat z tamních bankomatů. Při platbách a výběrech by měli být zákaznici obezřetní – každá banka opět smění ve svém prodejním kurzu. 

Pokud chcete levně a kvalitně nakoupit – ať už potraviny nebo nábytek, neváhejte naše sousedy navštívit. Rozhodně vás překvapí, jaké možnosti Polsko nabízí (a to nejen v nakupování). 

About Mgr. KRISTÝNA HAVLÍČKOVÁ 3 Články
Vystudovala filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v oboru pedagogika. Již několik let se věnuje práci s dětmi a výuce anglického jazyka. Působila v jeslích a mateřských školách jako učitelka a před nástupem na RD učila angličtinu na základní škole, kde rovněž vykonávala funkci zástupce ředitele. V současné době vede anglické kurzy pro maturanty a individuální lekce anglického jazyka pro všechny úrovně.Ve volném čase se věnuje psaní textů na weby a do časopisů. Zajímá se rovněž o studium speciální pedagogiky, konkrétně problematiku poruch autistického spektra. Mezi její další záliby patří procházky s rodinou, poznávání nových míst a ochutnávání dobrých jídel.