Kupujete dům? Pořádně ho zkontrolujte, třeba i s pomocí dronu

Koupě domu je jednou z největších investic v životě (alespoň pro obyčejné smrtelníky), a proto je nutné dům před finálním podpisem kupní smlouvy důkladně prozkoumat. Stavba může mít skryté vady, které prodejce zatajil, nebo o nich ani sám nevěděl, pozemek může být zatížen věcným břemenem a v okolí může fungovat např. hlukem a pachem obtěžující provoz, o kterém se dozvíme, až když ve svém novém domě otevřeme okna. Jak nenaletět a jak si vyhlédnutou nemovitost proklepnout odshora dolů? 

Podívejte se pořádně do katastru

Nahlédněte online do katastru nemovitostí, zadejte obec a číslo popisné vyhlédnutého domu a zkontrolujte tam především následující:


  • Zda sedí jméno vlastníka, které vám sdělil realitní agent nebo nabízející.
  • Zda se jedná o objekt určený k bydlení.
  • Zda nejsou na domu, pozemku nebo příjezdové cestě vedena věcná břemena, zástavní práva či plomby.

O exekucích se bohužel z katastru nedozvíte – o těch by vás měl dle zákona informovat vlastník. 

Prohlédněte si územní plán

S právními náležitostmi vyhlédnutého domu to vypadá v pořádku? Stojí za to uvažovat i o okolí vašeho domu v budoucnu. Neplánujte se v okolí stavba továrny nebo zemědělského provozu? Nevyroste vám za okny další řada domů? Nakoukněte online do územního plánu.

TIP: Nahlédněte i do povodňové mapy, zda váš budoucí dům neohrožují záplavy. Mohlo by se vám to vymstít nejen vytopeným domem, ale i vysokou cenou pojištění nemovitosti a domácnosti, případně naprostou nepojistitelností objektu.


Najměte si profesionálního inspektora

Jelikož málokterý zájemce o koupi nemovitosti je zároveň i stavař nebo architekt, pro klid duše se vyplatí najmout profesionálního inspektora. Zkontroluje statiku objektu, izolaci a zateplení, prověří zařízení, jako je kotel nebo čerpadlo, a podívá se na stav rozvodů. Moderní inspektoři si na pomoc často berou také drony, se kterými mohou zkontrolovat třeba stav střešní krytiny, a pokud má dron i termokameru, může odhalit tepelné úniky a tepelné mosty. Vy pak můžete požadovat snížení ceny o odhalené vady nebo dát od celé transakce ruce pryč. 

Dron Autel EVO II DUAL s termální kamerou nejen pro inspekce nemovitostí

Nejčastěji odhalené závady prodávaných domů

Podle inspektorů se na každém prodávaném domě najdou skryté vady za 80 až 350 000 Kč. K nejčastějším patří špatná instalace oken, přes které zatéká, rosí se, a tím pádem plesniví, nebo u nich vznikají tepelné mosty. Hned za nimi se drží křivé podlahy s mezerami nebo výdutěmi. Stálicí jsou také poškozené povrchy a různé praskliny, které mohou poukazovat na hlubší konstrukční problém. V neposlední řadě se hodně skrytých vad najde na střeše a v zateplení budovy. A právě vady z posledního oblasti se nejčastěji kontrolují pomocí dronů s termokamerou. 

Drony v akci při inspekci nemovitostí a staveb

Všechny výše zmíněné vady i další vám certifikovaný inspektor sepíše formou odborného posudku i s vyčíslením případných oprav, se kterým pak můžete pracovat při vyjednávání o finální ceně. Podobná inspekce nemovitosti přitom zabere jen asi 2 hodiny a stojí pár tisíc korun, které jsou drobnými ve srovnání s tím, jak byste se mohli nechat napálit při pouhé laické vizuální prohlídce vybraného domu.

Pokud hledáte nový byt a chcete vidět jeho videoprezentaci, pak nejlepší způsob je vyhledat prodej nemovitosti na videobydleni.cz.