Na co si dát pozor při koupi ojetého auta

Koupě ojetého vozidla je cenově výhodným způsobem, jak si pořídit automobil vybrané značky a stupně výbavy. Vyplatí se to však jenom v takovém případě, kdy si dáte pozor na časté podvody a dokážete správně odhalit případné nedokonalosti, které si mohou žádat opravu. Speciální přístup vyžaduje dovoz aut ze zahraničí.

4 rady, na co si dát pozor při koupi ojetého auta

Některé rady se týkají také toho, na co si dát pozor při koupi nového auta, ale zde většinou tolik problémů nehrozí už kvůli existenci záruky. Právě pořízení ojetého auta je však velmi častým způsobem, jak pořídit další rodinný vůz, nebo si koupit vysněnou značku, kdy nová vozidla jsou příliš drahá.


Auto po havárii

Možná si říkáte, že přeci poznáte bourané auto po havárii na první pohled. To ale rozhodně nemusí být pravda, pokud se mechanikům povede narovnat plechy, vyměnit nárazníky a automobil opatřit vrstvou laku. 

Hlavně u dražších vozidel se totiž taková oprava rozhodně vyplatí. Pro lepší výběr a snížení rizika, že zrovna natrefíte na dříve bouraný automobil, který může být do budoucna velmi nebezpečný, s sebou při výběru vezměte i opravdového profesionála. 

Dokáže si totiž všimnout drobných detailů a varovných signálů, že něco není v pořádku. Velkou nápovědou je také měřič tloušťky laku, se kterým je možné odhalit dodatečně lakovaná místa. Hodně informací zjistíte také díky prověření vozidla s pomocí VIN kódu. Ten by měl být uveden za čelním sklem či na bočním sloupku u dveří.


Stočené kilometry

Nejběžnějším problémem jsou stočené kilometry. Automobil s menším nájezdem se totiž logicky prodá za lepší cenu. Na to sází mnoho různých prodejců automobilů. Problém se objevuje u českých vozů, ale i u těch dovezených ze zahraničí, kde je o něco komplikovanější dohledat celou historii. 

Kromě některých očividných problémů, jako jsou příliš opotřebované pedály, řadicí páka, volant a další, je dobré zkontrolovat historii vozidla pomocí servisní knížky, záznamů z technických kontrol.

Falešná servisní knížka

Pokud lidé dostanou k vozidlu servisní knížku, často získají mylný pocit, že je všechno v pořádku, protože měl automobil pravidelný servis. Jenže to nemusí být zdaleka pravda. Někteří nepoctiví prodejci ojetých vozidel se totiž neštítí vyrobit si vlastní padělanou servisní knížku, která potvrdí případné stočené kilometry a bude plná smyšlených návštěv kvalitního autorizovaného servisu. Pomoci může kontrola jednotlivých razítek ze servisů, kdy je můžete přímo kontaktovat a ověřit, zda všechno sedí.

Omlazení vozidla

Dalším způsobem, jak za automobil získat ještě více peněz, je umělé omlazení. V zásadě jde o datum první registrace, který bývá často rozdílný v porovnání s rokem výroby. Takový rozdíl činí často jeden či dva roky, ale někdy může jít až o šest let, což má velký vliv na prodejní cenu. Omlazení je problém, který se týká hlavně vozidel dovezených ze zahraničí.

Zdroj: Fotka od Jay Lamping

Dovoz aut ze zahraničí má svá pravidla

Poměrně levná auta z Německa jsou lákadlem pro mnoho prodejců i lidí, kteří chtějí kvalitní vůz v dobrém stavu za příznivou cenu. Při dovozu auta ze zahraničí je důležité spolupracovat s osvědčenými prodejci. Pečlivě si zkontrolujte také správnost naměřených kilometrů. 

Oblíbeným způsobem, jak vyřešit dovoz aut z Německa, je spolupráce s některým z dovozců. Ti se přímo specializují na výběr a zakoupení daného vozidla, které dovezou buď na převozních značkách, nebo rovnou na vleku, takže není potřeba pojištění. Levná auta z Německa jsou tak stále více populární právě i díky poměrně jednoduchému způsobu jejich dovozu na území České republiky.

Specifické je také placení daní při pořízení automobilu ze zahraničí. Pokud koupíte vozidlo, které je mladší 6 měsíců nebo s nájezdem menším než 6 000 kilometrů, musíte zaplatit daň v zemi, kam vozidlo vezete, takže daň zaplatíte v České republice i přesto, že jde o vůz z Německa. U více ojetého vozidla však daň platíte přímo na místě, což v tomto případě znamená v Německu.

Dovoz aut z USA  

Dovoz aut ze zahraničí se ale rozhodně neomezuje pouze na Německo. V některých zemích jsou totiž dostupné modely vozidel, která u nás nekoupíte. Jde například o americké speciály. Dovoz aut z USA tak představuje šanci, jak se dostat ke kvalitnímu vozidlu značky Jeep, Chevrolet, Cadillac, Lincoln a další. 

V případě, že si vůz z USA pořídíte, nezapomeňte při opravách vsadit na servis, který má s opravami amerických vozů zkušenosti. Dobrým příkladem je u nás např. servis Autoindividual, který se soustředí na opravy automobilů ze zámoří již 28 let.

Myslete také na spotřebu

Starší ojetá auta mají obecně vyšší spotřebu v porovnání s novými modely. Na to je potřeba myslet již při výběru daného modelu. Dopředu si zjistěte, jaká je průměrná kombinovaná spotřeba a následně vypočítejte, kolik zhruba budou roční náklady na provoz takového vozidla. 

U ojetých automobilů může být dobrou cestou varianta s pohonem na LPG. Zároveň se můžete rozhodnout pro koupit ojetého vozidla a jeho následnou přestavbu. Specialistou v tomto oboru je třeba levnelpg.cz, kde si dokáží poradit s přestavbou motoru se 3 i 12 válci.

Co je potřeba k přepisu vozidla

Máte nově koupené ojeté auto, ale řešíte, co teď? Na řadu přichází převod auta. Na ten budete potřebovat osobní doklady strany prodávající i kupující. K tomu všemu nesmí chybět velký a malý technický průkaz. Na úřad vezměte také platnou zelenou kartu, což znamená, že pojištění musí být aktuální či nově sjednané. Dále je nutný protokol o evidenční kontrole a doklad o převodu vlastnického práva, což je obvykle kupní smlouva. O převod se vám postarají na kterémkoliv úřadu obce s odborem dopravy.