Levandule a její využití v domácnosti

Pokud bychom měli jmenovat jednu rostlinu, která je typická pro své léčebné účinky, aroma a široké využití, je to určitě levandule. Její drobné, fialové květy pohladí omamnou vůní, která probouzí naše smysly, kam až lidská paměť sahá. Své místo si našla nejen při výrobě esenciálních olejů a v kosmetice, ale je také skvělým pomocníkem v domácnosti.

Fialové zlato u vás doma

Levandule je silně aromatická rostlina pocházející původně z Persie, odkud se dále postupně rozšiřovala do Středomoří. Je jedinou bylinou, kterou lze destilovat pomocí páry. Květiny mají totiž schopnost vytvořit si obrannou bariéru, která je chrání, před různými škůdci, plísněmi i hmyzem. Tyto složky jsou pak díky destilaci přeměněny v esenciální olej s vůní a účinky typickými hlavně pro levanduli. Ten by vám doma rozhodně neměl chybět. Dezinfikuje, léčí, uklidňuje a své místo si najde v každém koutě vašeho domova. Čtěte dál a přesvědčte se sami.


Zpracování levandule:

  • Sušená – prokazatelně zlepšuje spánek, vkládá se například pod polštář nebo přímo do něj. V malých pytlíčcích ji můžete umístit také do skříně, odkud spolehlivě vyžene moly a provoní oblečení.
  • Levandulový olej – známe jej hlavně v aromaterapii, přidává se do mastí, koupele nebo jako jeden z mála neředěný rovnou na kůži.
  • Levandulová silice – přidává se především do parfémů.
  • Květy levandule – díky svým blahodárným účinkům na stav pleti bývají často součástí pleťových vod.

Úklid domácnosti bez chemie? Jde to!

K tomu, abyste měli čistou domácnost, nepotřebujete přípravky plné chemie, stejně dobře vám totiž poslouží levandule. Má silné dezinfekční účinky, takže je pro úklid v domácnosti jako stvořená. Jak na to? Stačí vám k tomu pár kapiček kvalitního esenciálního oleje, který smícháte s vodou a octem. Snadné, že?

Tip: Pro své relaxační a uklidňující účinky bude levandulový čistič ideální především na úklid ložnice. Krásně ji provoní a vás ukolébá k ničím nerušenému spánku.

Účinný prostředek proti molům

Zabydleli se u vás šatní nebo mouční moli a nevíte, jak se jich zbavit? Pobyt ve skříni i kuchyni jim zaručeně znepříjemní svazky čerstvě usušené levandule nebo pytlíčky naplněné levandulovými květy. Jejich vůni si zamilujete, ale moli to budou mít přesně naopak. Jsou navíc krásnou dekorací a provoní i vaše oblečení, takže se obejdete bez umělých vůní do skříně.


Domácí přírodní lékárna

Pro své léčivé účinky by levandulový olej rozhodně neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Je jedním z mála esenciálních olejů, který je možné aplikovat na kůži neředěný. Po celá staletí se používal především díky svým antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem.

Pro své zklidňující účinky je vhodný například jako první pomoc při popálení kůže, kterou okamžitě zacelí a zklidní. Dokáže ulevit také při bolestech hlavy a migrénách, stačí si vetřít kapku levandulového oleje na čelo a spánky. V neposlední řadě jej oceníte také na cestách třeba ve formě čaje. Dokáže totiž zklidnit rozbouřený žaludek a podpořit zdravé trávení.

Repelent? Jedině ten přírodní

S příchodem léta často sáhneme po repelentech, ty jsou ale většinou plné chemikálií, které si stříkáme na tělo a mnohdy i vdechujeme. Zkuste zvolit raději přírodní cestu, která je šetrná k vám i životnímu prostředí.

Vsaďte na účinný domácí repelent ze 100% esenciálního oleje, budete překvapeni, jak je jeho příprava snadná. Stačí jej pouze smíchat například s krémem nebo kokosovým olejem. Nejenže si vyrobíte přírodní kosmetický přípravek za pár korun, ale otravnému hmyzu přestanete okamžitě vonět. Skvěle odpuzuje komáry, klíšťata i vši. Kokosový a levandulový olej mají navíc blahodárné účinky na stav pleti. A pokud si na výrobu netroufáte, můžete vyzkoušet třeba přírodní deodorant, který bude navíc pečovat o vaši pokožku v podpaží.

Léčivá krása v kosmetice

Levandule nabízí unikátní vůni a široké spektrum využití, které z ní dělá jednu z nejpoužívanějších přísad v kosmetice. Není se čemu divit. Je vhodná na všechny typy pleti a zrychluje regeneraci kožních buněk. Je také báječnou přísadou do pleťových krémů, má totiž omlazující účinky, obnovuje elasticitu pleti, vyhlazuje ji a chrání. Má navíc silné antibakteriální, protizánětlivé a zklidňující vlastnosti, takže se skvěle hodí například pro pleť se sklony k akné nebo při potížích s lupénkou. Levandule má využití i v pánské kosmetice. Patří mezi ikonické parfémářské složky, takže ji najdete zejména v pánských vůních. Je skutečně univerzální a může se používat ve dne, v noci i každém ročním období.

brown makeup brush in front pink powder on glass case

Levandule v aromaterapii

Každý esenciální olej má svou paměť, která prozradí, co rostlina zažila a o levanduli to platí dvojnásob. Její výsledná vůně vypovídá i o tom, na jaké půdě rostla nebo jakým způsob byla destilovaná. Proto jeho výběr nepodceňujte a sáhněte pouze po kvalitním 100% přírodním esenciálním oleji.

Právě vůně levandule je jednou z nejznámějších. Snižuje napětí, redukuje stres a působí proti úzkostem, je proto velice často využívána právě v aromaterapii. Velkou výhodou je, že se dokáže přizpůsobit náladě. Jinými slovy, pokud pociťujete napětí, uklidní vás. V případě že se potřebuju povzbudit, nabije vás optimismem.

Pro zklidnění a lepší spánek

Levandule je v neposlední řádě známá především pro své zklidňující účinky. Dokáže uvolnit napětí, stres i úzkosti a pomáhá k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Dejte si pytlíček se sušenou levandulí pod polštář nebo jí polštář přímo naplňte a nechte se ukolébat k hlubokému spánku. Levandule je skvělá také ve formě čaje, který by rozhodně neměl chybět ani u vás doma.

Pokud se po dlouhém a náročném dni potřebujete uvolnit a zbavit nervozity, vsaďte na levandulovou koupel. Dobije vás optimismem, uvolní svalové napětí i mysl a zároveň pečuje o vaši pokožku.

Tip: Do lázní je to možná daleko, ale do koupelny jen pár kroků. Vyzkoušejte třeba himalájskou koupelovou sůl s květem levandule. Je výborná při léčbě kožních onemocnění a díky obsahu železa a magnézia uvolní ztuhlé svaly.