Přehled materiálů na zateplení domu

Výběr materiálu pro realizaci tepelné izolace domu je klíčový z hlediska ceny, výsledného efektu, technologického postupu práce a čím dál více hraje roli i ekologický výběr. Technologie od dob, kdy jedinou izolaci představovala sláma, pokročila kupředu a dnes máme na výběr vysoce kvalitní přírodní i umělé materiály.

Úkolem tepelné izolace je vytvořit bariéru, která jednak brání v prostupu tepla do domu, ale zároveň v letních měsících udržuje dům chladný. Norma ČSN 73 0540 stanovuje podmínky, kterým musí tepelná izolace domu vyhovět. Při dodržení této normy je předpokládaná energetická úspora minimálně 70 %. V případě nízkoenergetických nebo pasivních domů se může vyšplhat až k 90 %. Náklady na vytápění domu tak mohou klesnout až o 30 %, což už je nezanedbatelná částka. Další inovací je rekuperace, neboli mechanismus zpětného získávání tepla, který taktéž přispívá k šetření tepelné energie. 


Celková obálka domu, kterou teplo do domu vniká a je nutné ji tepelně izolovat, se skládá z oken a dveří, fasády, zateplení stropu nebo podlahy půdy, zateplení podlahy v přízemí nebo stropu sklepa (pokud má dům sklepení). Nejvýznamnější podíl na zateplení domu má izolace fasády. Podíváme se, jak na to.

Přečtěte si: Jak zateplit dům svépomocí?

Volba materiálu

Při výběru materiálu je nutné zohlednit účel budovy, stavební konstrukce a podmínky pro zabudování materiálů. Například při potřebě vyplňovat izolačním materiálem dutiny se bude hodit stříkaný izolant nebo ovčí vlna, která se dokáže tvarem přizpůsobit.


Nejen výběr správného typu, ale i správné technické provedení izolace přináší požadovaný výsledek. U všech materiálů platí, že větší tloušťka má lepší tepelně izolační vlastnosti. Na typu ani tloušťce materiálu rozhodně nemá cenu šetřit, jinak může být izolace defektní (např. vlhkost, pocit chladných stěn, tvorba plísní, atd.), neúčinná a nakonec ji budete muset draze předělávat.

Stěžejním údajem pro volbu materiálu je jeho tepelná vodivost – čím nižší hodnota, tím hůře přenáší teplo a tudíž lépe izoluje.

Přírodní materiály

V první polovině 20. století se používaly téměř výhradně přírodní tepelné izolanty: seno, sláma nebo lišejníky. Dnes se užívá konopí, dřevovlákno, ovčí vlna, celulóza a návrat zažívá překvapivě i sláma.

Konopí

Zázračná rostlina, jež je technicky využívaná od výroby papíru, lana, biopaliv až po konstrukční desky a tepelnou izolaci. Ta může mít podobu desek nebo rouna. Konopná vlákna mají srovnatelné vlastnosti s minerální vlnou a zároveň si uchovávají odolnosti proti vlhkosti, korozi, škůdcům, hnilobě, atd. Díky přidaným retardérům hoření jsou odolnější proti hořlavosti. Konopná izolace má vysokou tepelnou kapacitu a je paropropustná. Výroba izolace z konopných vláken je stejně jako ostatní přírodní materiály ekologická

Tepelná vodivost: 0,04 W/(m.K)

Technický len

Z nalámaných lněných stonků se vyrábí překvapivě kvalitní a odolná  tepelně-akustická izolace s vysokou životností. Lněná vlákna se přírodním lepidlem lepí do desek, které dobře drží tvar, ale jsou přitom vysoce elastické a dobře se s nimi pracuje. Jsou odolné proti plísním, hmyzu a dalším negativním faktorům a jsou stoprocentně ekologické. Len má vynikající akumulační schopnosti, reguluje vlhkost a vydrží takto až 50 let. Technický len je cenově příznivější alternativa ke konopí.

Tepelná vodivost: 0,037 W/(m.K)

Korek

Nasekaný korek se ohřívá vodní párou, dokud nezačne uvolňovat pryskyřici, která korkový šrot slepí do desek. Ty jsou tedy zcela organické, ale zároveň odolné vůči bakteriím a chemickým vlivům, odpuzují hmyz a škůdce a snižují prašnost prostředí. Navíc poskytují velice dobrou zvukovou izolaci (až 20 dB) a pohlcují vibrace. 

Tepelná vodivost: 0,04 W/(m.K)

Dřevovláknitá izolace

Vyrábí se z jemných vláken měkkého dřeva, ke kterým se přidávají ekologicky nezávadné vodoodpudivé látky a pryskyřice. Umí propouštět páru, dobře kumulovat tepelnou energii i vlhkost – ze vzduchu je materiál schopný absorbovat až pětinu vlastního objemu. Poskytuje poměrně dobrou zvukovou izolaci.

Tepelná vodivost: 0,04 W/(m.K)

Sláma

Největším pozitivem speciálních lisovaných balíků slámy k zateplování je jejich cena. Jedná se o nejlevnější materiál, avšak stále velice účinný. Aby uvnitř balíků nedocházelo k proudění vzduchu, jsou proložené pruhy papíru, které tomu brání. Čím větší hmotnost balíků na čtvereční metr, tím lépe jsou slisované (přibližně by měla být 90 kg/m3). Kolem slámy panují velké obavy kvůli hořlavosti, ale opak je pravdou – slaměná stěna vydrží odolávat ohni minimálně 60 minut. Aplikace balíků slámy je o něco pracnější, než ostatní materiály.

Tepelná vodivost: 0,05 W/(m.K)

Ovčí vlna

Izolace z vláken ovčí vlny je ekologická a díky pružnosti se hodí i do atypicky tvarovaných míst, kterým se přizpůsobí. Vlákna se zpracovávají do desek nebo rohoží a poskytují nejen tepelnou, ale i akustickou izolaci. Ošetřují se látkami zajišťující odolnost proti “ovčímu zápachu”, hmyzu a plísním a zvyšují její požární odolnost. Specifickou vlastností ovčí vlny je schopnost vázat vlhkost, a pak ji uvolňovat do vzduchu na základě momentální vlhkosti interiéru

Tepelná vodivost: 0,037-0,40 W/(m.K)

Celulóza

Izolace z celulózy je rozemletá směs papíru a látek poskytujících odolnost proti hnilobě, škůdcům, atd. a dodávajících materiálu protipožární vlastnosti. Výhoda celulózy je snadná aplikace i do těžko přístupných míst a dutin a schopnost nasát vlhkost. Celulózu je nutné nanášet v tlustější vrstvě, jelikož si materiál následně takzvaně “sedne”.

Tepelná vodivost: 0,040-0,055 W/(m.K)

Umělé materiály

Minerální izolační materiály

Zkráceně řečeno izolační vaty, které se vyrábějí tavením hornin.

Skelná vlna

Vyrábí se tavením křemíku a smícháním s příměsí. Skelná vlna je jako izolant výkonná a vysoce paropropustná. Není možné ji však využít v místech s vysokou vlhkostí. Při manipulaci s ní je nutné používat ochranné pomůcky a hlavně dávat pozor na její vdechnutí. Při poranění způsobuje záněty.

Tepelná vodivost: 0,030-0,045 W/(m.K)

Minerální vlna

Surovinou pro výrobu minerální vlny je čedič. Jedná se o nehořlavý izolační materiál, který narozdíl od skelné vlny navíc není zdravotně rizikový při manipulaci. Nesmí se používat  na místech s vysokou vlhkostí.

Tepelná vodivost: 0,035-0,045 W/(m.K)

Nejjednodušší způsob zateplení je pomocí techniky stříkaní. Stačí tenký nános hmoty, která pak zvětší svůj objem tak, že vyplní potřebnou plochu.

Pěnová izolace

Extrudovaný polystyren (XPS)

Považuje se za jeden z nejlepších materiálů. Má v mnoha směrech ideální vlastnosti: nabízí účinnou tepelnou izolaci, je odolný vůči plísním, hmyzu, a dalším škůdcům a defektům. Je vysoce pevný, hustý a hladký. Desky z extrudovaného polystyrenu se nesmí nijak narušit, jinak ztrácí účinnost. 

Tepelná vodivost: 0,03-0,033 W/(m.K)

Pěnový polystyren (EPS)

Vůbec nejpoužívanější tepelně-izolační materiál. Je lehký, prodyšný a ve srovnání s extrudovaným polystyrenem jej lze dobře opracovat. Je cenově výhodnější než extrudovaný polystyren, ale jeho výroba zatěžuje životní prostředí.

Tepelná vodivost: 0,037-0,039W/(m.K)

PUR PĚNA

Existují dva typy polyuretanové pěny: měkká a tvrdá. Měkkou všichni známe pod názvem molitan, zatímco tvrdá se užívá ve stavebnictví ve formě desek nebo stříkané či lité pěny. Lze jí perfektně vyplňovat spáry a přizpůsobí se i složitým povrchům, ke kterým navíc dobře přilne. Je paropropustná a nenasákavá. Snadno a rychle se aplikuje, je odolná proti hlodavcům, hmyzu, plísním, atd. Nevýhodou je vyšší cena a fakt, že při dopadu UV záření se pěna rozpadá a musí se odstranit, což je velice nepříjemné.

Tepelná vodivost: 0,033-0,045 W/(m.K)

PIR pěna

Méně známá polyisokyanurátová pěna je vlastnostmi velice podobná PUR pěně, ale je pevnější a má menší tepelnou vodivost.

Tepelná vodivost: 0,021-0,023 W/(m.K)

Vakuová tepelná izolace VIP

Vakuové mikropóry v materiálu výrazně snižují jeho schopnost vést teplo. Vakuové izolační panely z oxidu křemičitého jsou neprodyšně uzavřeny díky fóliovému obalu. Při jeho narušení materiál ztratí izolační vlastnosti. Jedná se o bezkonkurenčně nejefektivnější tepelně izolační materiál k dostání. S tloušťkou 5 cm má několikanásobně větší účinnost než ostatní materiály o mnohem větší tloušťce. To je samozřejmě kompenzováno vysokou cenou, v níž je zakomponován i fakt, že se stále jedná o technologickou novinku.

Tepelná vodivost: 0,007 W/(m.K)


Zdroje:
https://www.hlinenydum.cz/
https://www.ceskestavby.cz/
https://stavba.tzb-info.cz/
https://jakzateplitstarydum.cz/
https://www.strechy-rekonstrukce.cz/zateplovaci-systemy.php

1 Trackback / Pingback

  1. Jak zateplit dům svépomocí - Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.