Moderní ložnice – inspirace, trendy, tipy

Ložnice je svatyně domácnosti, která poskytuje soukromí a osobní prostor k načerpání energie. Probudit se ráno vyspalý je základem úspěšného dne i lidského zdraví, proto musíme vytvořit ty správné podmínky, abychom se v ní cítili dobře. 

Kvalitu našeho spánku ovlivňuje vše, co se v ložnici nachází – nábytek, dekorace, televize, barvy, ale i její rozměry (může nám vadit například stísněnost). Měla by být navržena tak, aby na nás působila pohodlně,útulně, vkusně a odrážela naši osobnost.


Promyšlený výběr barev

Prvořadá věc při navrhování obýváků, kuchyní i ložnic v dnešní době je věnovat zásadní pozornost barvám, které jsou základem celé ložnice. Zvolením správných barev a odstínů dokážeme naprostá kouzla a divy. Ideální barvy do ložnice jsou modrá, zelená, šedá, fialová, hnědá a jejich neutrální odstíny jako je olivová, zemní hnědá a bledě modrá. 

V místnosti, kde se spí, příliš nehýříme ostrými světlými barvami. Pouhým vymalováním jedné stěny můžeme ložnici zcela proměnit. Nebo ji můžeme nechat z největší části bílou a na stěně za postelí udělat například tři barevné pruhy, nalepit tapetu nebo obklad. Velice módní je také minimalistické užití barev – do jinak úplně bílé místnosti se dá jedno barevné křeslo a lampička, což stačí k tomu, aby místnost nabyla osobnost. Momentálním trendem jsou pastelové barvy nebo ložnice laděná do tmavých odstínů.

V kurzu naopak nejsou ložnicové sestavy.


Perfektní výběr barev. Nemusíte však používat několik různých barev – stačí různé odstíny jedné barvy.
Prosvětlená ložnice v imperiálním stylu s působí honosně a díky ladění do modré v kombinaci se zlatou a bílou dostává dojem nebeské odlehčenosti.

Pastelové barvy

Pastelové barvy si našly cestu do obýváků i ložnic. Jsou to jemné, lesklé a bledé barvy, které není těžké sladit a vytvoří jedinečné vizuální prostředí. Na jednu stranu je potřeba jich použít více, na druhou stranu zase střídmě, abychom si nepřipadali jako v omalovánkách. K pastelovým barvám pěkně ladí dřevěný nebo retro nábytek.

Dánský typ ložnice s pastelovými barvami. O zkrášlení se stará zdobená lampička, vyřezávané čelo  postele, typ povlečení i umělecký obraz.
Hedvábná olivově zelená s nádechem “do pastelova”.

Ložnice v tmavých barvách

Jedním z nejaktuálnějších trendů je tmavá ložnice v tónech temně šedé, čokoládové a temnější stříbrné a zlaté, občas proložená i černí. Taková místnost působí velice tlumeně, luxusně a svou uzemněnou energií vás přímo nutí jít spát. Vyzařuje z ní materiální zajištěnost. Nehodí se do ní jakékoliv ostřejší nebo veselejší barvy, protože by rozbily celkový dojem, který musí být kompaktní. Proto se veškerý nábytek a dekorace v místnosti musí podřizovat celkovému tmavému ladění, stejně jako žlutá hřejivá světla. Poslední dobou se do domácností čím dál více dostává hnědá barva a ložnice vyvedené v převládající hnědé působí překvapivě zabydleně a útulně.

Luxusní, krásná a lákající ke spánku – tmavé ložnice jsou právem čím dál oblíbenější.

Přepychová luxusní ložnice

Finančně náročnější varianta je zámožná, luxusní a elegantní ložnice. Na první pohled je zařízená vkusnými drahým vybavením a obsahuje lesklé plochy jako je mramor, sklo a zrcadlo. Celkový dojem je čistý a díky kombinaci rovných světlých ploch a štíhlých tmavých linií působí luxusně a stylově. Jedna plocha tmavé barvy dodá místnosti charakter, stejně jako přepychový dekor.

Minimalistická skandinávská ložnice

Severský styl s příjemnou a uvolňující atmosféru je už nějakou dobu v kurzu a stále neustupuje. Čistý bílý design s minimalistickým užitím nábytku, dekorace a barev. Bílé plochy rozveselí jednoduché syté barvy jako modrá, zelená nebo fialová a stávají se tak dominantním optickým prvkem. Místnost doplňují světlé přírodní materiály jako dřevo a kámen (může být i paleta). Nábytek a výzdoba je minimalistická – miniaturní nábytek, střídmé dekorace a většina ploch nedotčená.

Typický minimalismus: čistota, střídmé využití malinkého nábytku, minimální výzdoba a dominantní barevné elementy.

Etno ložnice

Ložnice jako vystřižená z výpravy do Afriky z 19. století – to může být jedna z podob etno ložnice. Hlavním materiálem je dřevo, opticky dominantní jsou opakující se barevné vzory etnického rázu a výzdobu tvoří originální a různorodé umělecké artefakty z dalekých cest: sošky, obrazy, rukodělná práce. Z místnosti dýchá exotika, určitá primitivita a cestovatelství. Očekává se postel s nebesy a nemusí chybět ani kousek přírody v podobě exotické rostliny. Místnost může obsahovat i “huňatý” koberec, přikrývku a nebo polštáře, takže si člověk připadá jako zakrytý medvědí srstí

Kdyby na vás čistokrevná etno ložnice působila příliš divoce a exoticky, můžete využít pouze některé její prvky – v tomto případě je to povlečení polštářů a přírodní zadní stěna.

Industriální ložnice

Tak jako se stále drží severský styl ložnice, drží se i industriální. Někomu vyhovuje spíše strohé a chladné prostředí, zato však působivé. Industriální ložnice je založená na průmyslovém vzhledu místnosti jako takové, dekorace je druhotná a i ona musí zůstat strohá. Je nutné zachovat mechanický charakter místnosti, jejíž nepostradatelnou součástí je kov, a není tudíž možné ji skloubit s útulností. Jediný kontrast k chladnému prostředí tvoří postel. Jak vypadá industriální ložnice? Cihlová nebo betonová zeď s potrubím u stropu, ze kterého visí osvětlení v podobě žárovky, okna s kovovým rámem, nábytek s patinou… Na zdi může viset plakát například s poeticky laděnou fotkou z továrny nebo éry stavění původních mrakodrapů v amerických městech. Lze použít i abstraktní umění.

Tento industriální prostor s kovovou konstrukcí v oknech a betonovou stěnou byl kromě nutného vybavení v podobě postele a stolku ponechán jediné dominantně – obřímu abstraktnímu obrazu na tmavém pozadí. A nemohlo to dopadnout lépe.
Pozoruhodná kombinace omšelých stěn dávající industriální nádech a starého rustikálního nábytku. Možná, že si nedokážete představit takovou ložnici u vás doma, ale co třeba na chatě?

Bílá ložnice

Evergreenem je ložnice oděná do hedvábné bílé. Čistota, neposkvrněnost a sem tam skromný barevný prvek. Výhodou bílé ložnice je, že střídmý dekor může být jakéhokoliv stylu: eko přírodní, industriální, moderní elegantní, retro… Bílou lze sladit se vším.

Bílá rozhodně nemusí znamenat fádní. Působí čistě, něžně a s těmi správnými barevnými dekoracemi nabyde charakter. V tomto případě jsou to dekorace přírodního ražení.

Přírodní eko styl

Ložnice založená na přírodních materiálech a barvách. Hlavní je přirozený dezén dřeva, papír a kámen, ale i sklo a kov – a to nejen na nábytku, ale i na dekoracích. Výzdoba může být i větev břízy nebo tráva v květináči, obraz nebo fotka s přírodním výjevem nebo scenérií a samozřejmostí je nějaká ta rostoucí zeleň. Barvy se užívají především neutrální hnědá, béžová, šedá, bílá, a zelená, ale může být i žlutá a modrá. Výsledný dojem je velice přírodní, ale narozdíl od komplikovanějšího etno stylu zároveň čistý.

Ložnice přírodního rázu: dřevo, zelená a hnědá barva, obraz se stromy nad postelí a kovová lampa na kraji. O výzdobu se stará také výrazná žlutá sova dohlížející na klidný spánek. 
Do ložnic se vrací velká zrcadla. V případě této užší místnosti to byla vynikající volba. Feng shui však zrcadla v ložnici nedoporučí 🙂
Střídmost, lad a vkusný barevný tón – co víc je potřeba?
Cihlová zeď nemusí působit vždy industriálně. V tomto případě vytváří s ostatním přepychovým vybavením dokonalý celek.

Zdroje:

https://hezky-domov.eu/cs/382-6-tipu-jak-si-zaridit-modrobilou-loznici

1 Trackback / Pingback

  1. Jak vybrat kvalitní matraci do ložnice? - Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.