Vybíráte nová okna pro svůj dům? Poradíme, na co se zaměřit

Při výběru nových oken je potřeba zohlednit celou řadu faktorů. Jako první vás zřejmě napadne výrobní materiál. Tím to ovšem nekončí. Zamyslet se musíte také nad zasklením nebo typem stavby. Nejdůležitějšími body výběru oken vás nyní provedeme.

Jakému materiálu dát přednost

Výrobní materiál přizpůsobte nejen svým finančním možnostem, ale také typu domu. Do novostaveb se nebude hodit to, co do starších domů. V nabídce oken LOMAX najdete to pravé pro váš domov.


Nejpoužívanější okna jsou plastová

Plastová okna jsou na trhu již dlouho a jejich obliba neklesá. Díky rychlému technologickému pokroku nabízejí skvělé izolační vlastnosti a designová provedení. Jejich velkou výhodou je nízká pořizovací cena. Díky bohaté nabídce barevného provedení je můžete použít v novostavbách, klasicky pojatých domech či ve starých domech po rekonstrukci. Okna je možné vyrobit i v dekoru dřeva, takže je lze použít i do typických dřevěnic. Cena bude určitě nižší než u eurooken. Plastová okna mají životnost zhruba 35–50 let a nevyžadují přehnanou údržbu.

Hliníková okna s dlouhou životností

Hliníková okna jsou dražší, ale nabídnou vám vysokou odolnost, nosnost i životnost. Hliník platí za mnohem pevnější materiál, než je plast. Rámy tedy mohou být užší a přesto nést větší sklo. Díky svému modernímu vzhledu se hodí především do novostaveb. Vysoká nosnost umožňuje jejich použití všude tam, kde chcete mít velké prosklené plochy. Jedná se například o velká terasová okna nebo prosklené fasády. Hliník je odolným materiálem, který nevyžaduje údržbu a jeho životnost se pohybuje mezi 80–100 lety. Pokud chcete okna skutečně na celý život, volte hliník.

Dřevěná okna

Vyrábějí se z eurohranolů a sáhnou po nich především ti, kteří hledají přírodní materiály. Dřevěná okna jsou obvykle náročnější na údržbu. Neobejdete se bez pravidelného nanášení ochranných nátěrů. Vzhledem k tomu, že i plastová okna je možné pořídit v dekoru dřeva, jsou skvělou alternativou k eurooknům, která nejsou náročná na údržbu a na první pohled nejsou od opravdových dřevěných oken rozeznatelná.


Typ stavby

Výběr oken podřiďte typu stavby. Pokud stavíte rodinný dům v pasivním standardu, musíte sáhnout po profilu i zasklení, které budou odpovídat zákonné normě. Ta určuje, že minimální součinitel tepelné prostupnosti by měl u oken být Uw = 0,8 W/m2.K. V případě, že se chystáte rekonstruovat starší dům a počítáte každou korunu, můžete sáhnout po levnějším řešení. Postačovat bude profil Uf = 1,2 W/m2.K s dvojsklem.

Součinitel prostupu tepla označuje, jak moc okno brání úniku tepla. Součinitel prostupu tepla se rozlišuje na sklo a profil. Sklo se značí zkratkou Ug a profil Uf. Pomocí těchto hodnot se vypočítá součinitel prostupu tepla celého okna, který se značí zkratkou Uw (m2.K).

S úsporou tepla souvisí stavební otvor pro okno

Na úsporu tepla má vliv nejen izolační zasklení, ale také stavební hloubka okna. Stavební hloubka se udává v milimetrech a označuje tloušťku okenního rámu. Zjednodušeně můžeme říci, že srovnatelná okna s větší stavební hloubkou budou mít lepší izolační vlastnosti. Současný trend je pořizování oken s větší stavební hloubkou, která jsou navíc osazená trojsklem. Ideálně by se stavební hloubka okenního profilu měla pohybovat okolo 70 mm a výše.

Dvojsklo nebo trojsklo?

Když už byla řeč o izolačním zasklení, budete mít na výběr z dvojskel a trojskel. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Izolační dvojskla – do interiéru propouštějí více slunečního záření, které souvisí s vyššími tepelnými zisky. To oceníte především v zimě. V létě je potřeba okna s dvojskly doplnit vhodnou stínící technikou, aby se interiér zbytečně nepřehříval. Pořizovací cena dvojskel je nižší.
  • Izolační trojskla – dokážou si lépe poradit s hlukem z venku a mají o fous lepší izolační vlastnosti. Je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Dvojí nebo trojí těsnění oken?

Ani ta nejlepší plastová či hliníková okna nebudou dobře plnit svoji funkci, pokud nebudou dokonale vzduchotěsná. Hlavním posláním těsnění je zamezit tepelným ztrátám. Těsnění se nachází hned v několika místech oken. Používá se při slepení skleněných tabulí do izolačního sendviče, která se vkládá do rámu okenního křídla, ale najdete jej také mezi skly a plastovým rámem.

Těsnění oken může být dvojité nebo trojité. Dvojité znamená, že se nachází na vnější a vnitřní straně. Pokud se těsnění nachází i ve středové části, jedná se o těsnění trojité. Trojité těsnění poskytuje lepší útlum hluku i ochranu proti zatékání, zároveň ovlivňuje to, zda se okna budou či nebudou rosit.

Výrobce oken se podepisuje na kvalitě produktu

Nová okna vám dnes nabídnou stovky firem. Ovšem ne všechny si je samy vyrábí. Některé jsou pouhými dodavateli. Společnost LOMAX nabízí nejen zaměření a montáž oken, ale také si je sama vyrábí. Díky pečlivému výběru a špičkové technice zaručuje rychlou výrobu, snadno dostupné náhradní díly a okna vyrobená na míru požadavkům zákazníků. Komponenty, které sama nevyrábí, vybírá u evropských firem, které splňují normy a legislativu EU.