Nová zelená úsporám Light – dotace, kterou chcete

Udržitelnost a energetická účinnost se stávají stěžejními tématy v moderním bydlení. Iniciativa s názvem “Nová zelená úsporám Light” přináší výjimečnou příležitost pro občany s nižšími příjmy, kteří chtějí zrekonstruovat své domovy za účelem ušetřit náklady za energie a zároveň využít zajímavou finanční podporu. 

Co to je „Nová zelená úsporám Light“?

Nová zelená úsporám light

Jde o dotační program, který od 9. ledna 2023 nabízí ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí, v kooperaci s ministerstvem práce a sociálních věcí. O dotaci je možné požádat do 31.12.2024 anebo do vyčerpání peněz. Dotační program má za úkol poskytovat podporu seniorům a domácnostem, které mají nižší příjmy. Nová zelená úsporám Light nabízí úlevu již v nynější topné sezóně, a to formou příspěvku na výměnu oken či zateplení fasády ve výši 150 000 Kč a koupi solárního ohřevu v maximální částce 90 000 Kč. Svůj název nese po dosavadním úspěšném programu „Nová zelená úsporám“, který pomáhá občanům získat dotaci na tepelné čerpadlo či fotovoltaiku.  Finanční obnos se žadatelům vyplácí předem na účet v celkové výši.


O dotaci můžete zažádat zpětně, a to za podmínek, že se úpravy uskutečnily po 12.9. 2022. 

Dotace na zateplení domu

Do této kategorie spadají dotace na zateplení střechy, fasády, stropu a podlahy. Cílem je poskytnou finanční podporu tak, aby se docílilo co možná největší úspory za energie. Ať už jde o dotace na zateplení fasády či stropu, nejprve je důležité najít místo, kudy vám uniká nejvíce tepla. Tímto způsobem efektivně ušetříte až 60 % nákladů za energie. Ano, přesně tolik peněz vám teče nezateplenými zdmi, stropem a podlahou. 

Dotace na výměnu oken a vchodových dveří

Nemusíte vyměňovat všechna okna, můžete přistoupit k výměně jen některých anebo zkombinovat různé druhy ochrany před únikem tepla skrze nedostatečné zateplení fasády. Jen výměnou oken ušetříte až 30 % nákladů, oproti původnímu stavu. 


Dotace na solární ohřev vody

Velmi praktické řešení, jak ušetřit za náklady je čerpat energii ze slunce. Nainstalujte si solární termický nebo fotovoltaický systém na střechu či pozemek a využijte nabízené dotace.

Při čerpání dotace se nemusíte nutně vázat na jeden typ, například zateplení střechy. Částku můžete využít z 60 % na zateplení a ze 40 % na výměnu starých oken. Tím eliminujete místa, kterými uniká teplo a využijete veškeré finance naplno. 

Podmínky pro získání dotace

Jak zjistit, zda patříte do kategorie oprávněných žadatelů? Vlastníte-li nebo jste spoluvlastníkem rodinného domu, bytu, obývané rekreační budovy či máte podíl v bytovém družstvu, pak spadáte do cílové skupiny žadatelů o NZÚ Light. Zároveň musí všichni členové domácnosti pobírat starobní či invalidní důchod třetího stupně anebo splňovat skutečnost, že byly v období od 12.9.2022 pobírány přídavky na děti nebo na bydlení

Kompletní podmínky pro získání dotace najdete přehledně v dokumentu „Závazné pokyny pro žadatele NZÚ Light“.

Zdroj: Mzp.cz

Jak podat žádost o dotace?

Podat žádost o dotaci lze pouze jedním způsobem, a to elektronicky. K tomu potřebujete elektronickou identitu, kterou si vytvoříte během pár minut. Pokud nevíte jak na to, obraťte se na vaše blízké, kteří mají v online světě lepší přehled. S vyřízením dotace vám může pomoci také realizační firma, která bude plnit stavební úkony.

Co vše je k podání žádosti potřeba?

  • K žádosti přiložte fotografie částí domu, která budou procházet renovací.
  • Odborný posudek – NZÚ Light.
  • Výpis z bankovního účtu s vaším jménem, který potvrdí, že jste majitelem účtu.
  • Potvrzení o pobírání důchodu či příspěvků na bydlení a dítě.

Kdo provede stavební práce z dotace Nová zelená úsporám Light?

Pokud plánujete použít příspěvek na zateplení domu, můžete využít služeb některé z firem ve vašem okolí nebo udělat zateplení svépomocí. Jestliže plánujete instalaci solárního systému na ohřev vody, montáž musí být provedena osobou, která má odborné zkušenosti dle zákona 406/2000 Sb. 

Provedení všech prací doložíte instituci formou fotografií, včetně „Zprávy o provedených opatřeních“ nebo „Zprávy o instalaci obnovitelných zdrojů energie“.  

Jak si poradit při rozsáhlejší rekonstrukci domu?

Pokud do cílové skupiny žadatelů o novou dotaci nespadáte, máte na výběr ještě z dalších možností. Buďto si můžete zažádat o „Dotace pro rodinné domy – standard“, tento typ je určen majitelům rodinných domů pro zateplení nemovitosti, pořízení zelené střechy či nového kotle atd. Také je v nabídce ještě dotace s názvem „Oprav dům po babičce“, která je určena novým majitelům starších nemovitostí. 

Pokud plánujete rozsáhlou rekonstrukci domu a nespadáte do žádné cílové skupiny, budete muset sáhnou hlouběji do kapsy a nebo si půjčit v rámci hypotéky, úvěru či půjčky. Portál Porovnejpujcku.cz doporučuje všem potencionálním žadatelům o finanční pomoc, porovnat si hned několik různých poskytovatelů půjček a nesáhnout hned po první, kterou spatří. 

FInanční podpora od státu

Vaši finanční situaci vám ulehčí také příspěvek na bydlení, který je určen nájemníkům, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % příjmu a zároveň je tato částka nižší než stanovené normativní náklady, které činí 10 932 Kč. Druhou možností je tzv. doplatek na bydlení, jenž slouží k vyrovnání částky do hranice životního minima – pokud vám po zaplacení nájmu a nákladů spojených s bydlením nezbývá 4860 Kč, stát vám do tohoto limitu vyplatí zbývající obnos. 

Finanční gramotnost má cenu zlata

Ať už jde o rekonstrukci domu či obyčejný nákup potravin, ovládnutí finanční gramotnosti je pro vás klíčové. Výrazně vám totiž usnadní život ač si to možná nemyslíte. Nemusíte mít za cíl zbohatnout a žít život na vysoké noze. Bohatě stačí, když si díky nasbíraným dovednostem na konci měsíce odložíte pár stovek či tisíců na spořící účet a možná si na rekonstrukci domu vyděláte úplně sami. 

Kde získat více odpovědí ohledně čerpání dotace?

Pokud v podmínkám k čerpání dotace Nová zelená úsporám Light stále tápete, obraťte se s vyřízením žádosti o dotaci či dalšími konkrétními dotazy, týkajícími se NZÚ light, na poradce z „Místních akčních skupin“, kteří vám poskytnou veškeré informace zdarma. 

Zdroje: 

https://www.avizo.cz/blog/statni-podpora-bydleni/

https://novazelenausporam.cz/nzu-light
https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-jak-nejlepe-vyuzit-150tisicovou-dotaci-z-programu-nova-zelena-usporam-light-40419807
https://novazelenausporam.cz/jak-na-to/jak-na-to-v-nzu-light
https://www.e15.cz/nova-zelena-usporam-light-2023