Ochraňte zahradu a zahradní nábytek před mrazem

Pokud chcete mít krásnou zahradu i příští rok, je nutné se o ni postarat a správně ji uložit na zimní spánek. A nezapomeňte také na zahradní nábytek, aby se vám na jaře nerozpadl pod rukama.

Trocha práce a olejová lazura vám pomůže připravit zahradu na mrazivé období. Správná podzimní úprava zahrnuje mnoho kroků, od přípravy půdy a péče o rostliny až po ochranu zahradního nábytku. Tyto kroky jsou klíčové pro udržení zdravé a krásné zahrady i v zimě. A další rok vám díky tomu bude opět dělat radost. 


Ochraňte před zimou dřevěný nábytek

Vezměte si na pomoc olejovou lazuru. Zahrada je také posezení, grilování a zábava. Venkovní židle, stoly, dřevěné boxy na polštáře a deky, ale také dřevěné dekorace a dřevěné hrací prvky pro děti je potřeba před nástupem zimy ošetřit, aby nedošlo k jejich poškození. 

Vše důkladně vyčistěte a opravte nedostatky. Utáhněte šrouby, doplňte ty chybějící, tmelem na dřevo můžete opravit praskliny, hodně zničené části vyměňte, a nakonec vše vybruste. Jako finální ošetření použijte kvalitní ochrannou lazuru. Skvělou volbou je olejová lazura Hahn-color, která chrání dřevo ve venkovním prostředí proti větru, vlhku a dalším povětrnostním vlivům. Navíc krásně podtrhne a zvýrazní přirozenou kresbu dřeva.

patio, morning, chairs

Postarejte se před zimou o trávník

Jako další ukliďte nepořádek na celé zahradě, ulomené větvičky, suché rostliny a vše ostatní, co odkvetlo nebo se nepovedlo zakořenit. Spadané listí a větve nepalte, ale posekejte v drtičce a využijte v kompostu.


Ještě před zimou můžete trávník přihnojit a zacelit chybějící části. Tady jsou vhodné rychle klíčící travní směsi a travní záplaty. Celou zatravněnou plochu můžete prořezat a zválcovat, tím utužíte podklad, ze kterého vyrůstá. 

Věnujte pozornost dřevinám a keřům

Posbírejte poslední úrodu a kde je to nutné, proveďte ozdravné prořezání. Ochráníte tak rostliny před zbytečným vysílením v zimě a na jaře krásně zdravě obrazí. Vykácejte také staré a nemocné dřeviny, uvolníte místo pro nové a půda si přes zimu více odpočine. Pokud je slunečno, půdu zalévejte dál. I v zimě, ve slunečných dnech doplňte vláhu, protože dřeviny i v zimě vypařují vodu.

Citlivější druhy obalte rákosovými rohožemi, jutovinou nebo netkanou textilii. Solitérům překontrolujte a opravte opory a ochraňte je před zvěří plotem nebo nátěrem. Kořeny nižších porostů ochráníte před silnou zimou větvičkami nebo mulčovací kůrou.

Jak se postarat o květiny a záhony

Postarejte se správně o trvalky

Některou zeleninu můžete ponechat na záhonech až do jara. Mrkev, petržel, pastinák, červenou řepu, pastinák a topinambury přezimují přímo na záhonu a můžete je sklízet celou zimu. Jen si ohlídejte, aby vám na ně nechodily hlodavci. Zbylé trsy trvalek ostříhejte, vytrhejte plevel a půdu kolem jemně prokypřete.

winter, grass, flower

Máte také poslední šanci rozmnožit kvetoucí rostliny dělením trsů a vysadit nové trvalky. Cibuloviny, které nesnesou mrazy naopak z půdy vyndejte a zazimujte je na suchém a tmavém místě, např. v garáži nebo suchém sklepě. Záhony, kde využíváte zelené hnojení pořádně prokypřete rýčem. 

Co před zimou schovat dovnitř

Zima na zahradě může být pro některé cibuloviny náročná, mají raději zimování uvnitř. Stejně tak rostliny, které nejsou stavěné na naše podnebí je nutné ze země vytáhnout, přesadit do přenosné nádoby a na zimu uklidit. Takové rostliny je lepší pěstovat přímo v květináči, aby se nenarušoval kořenový bal při přenášení. Rostliny, které mohou zimovat venku, zahrňte vrstvou listí nebo ochraňte netkanou textilií.