Hučení a pískání v uších – příčiny a přírodní léčba

Hučení, pískání, šumění nebo praskot v uších, odborným názvem tinnitus trápí značnou část populace. Jde o nepříjemný stav, jenž může ve výsledku vést až k psychickým problémům. Zjištění důvodu a následná léčba tinnitu jsou velmi složité a obvykle dochází k tomu, že nastavená léčba není příliš efektivní.

Jaké jsou možné příčiny?

Zúžení cév

Zužování cév zabraňuje prokrvování oblasti sluchového aparátu. Cévy se mohou zužovat díky různým cévním onemocněním, ale též vlivem kolísavého nebo vysokého krevního tlaku.


Zablokovaná páteř

Následujícím důvodem bývá chronická blokáda krční páteře a oblasti trapézů a ramen. K tomuto zablokování obvykle dochází působením jednostranného pohybového zatížení. Klasickým příkladem je třeba práce u počítače. Na blokády krční páteře působí i stres. Pokud máme strach, obavy, tak podvědomě zvedáme ramena a zasouváme hlavu mezi ně. Tím dochází k nepřirozenému postavení zejména 7. krčního obratle a k blokádám prokrvení krční páteře. Řešením, které bývá dosti účinné bývá dobrá a kvalitní masáž nebo také nanesení tekutého hořčíku na oblast krční páteře a trapézů.

Chronická rýma

Chronická rýma či chronický zánět vedlejších čelních a nosních dutin jsou jednou z nejobvyklejších příčin tinnitu. Chronický zánět dutin je onemocnění, jenž nás trápí celoročně, jelikož souvisí nejenom s běžným nastydnutím, ale i s všemožnými druhy alergií. V době rozsáhlého užívání klimatizací v autě, na pracovišti i doma trpí chronickou formou tohoto onemocnění čím dál vetší část populace. Zánět dutin bývá častým vedlejším projevem chronické celoroční alergické rýmy. Lidé si obvykle stěžují na tzv. zadní stékající rýmu.

Projevy zánětu dutin pak jsou následující: bolest v oblasti čela, časté migrény, bolest za očima, dlouhodobý otok pod očima, někdy zánět trojklanného nervu, časté záněty uší nebo změny sluchu.


tinnitus

Co se v těle odehrává?

Narušená sliznice v oblasti nosu a dutin funguje jako vstupní brána pro rozličné typy bakterií. Bakteriální infekce pak zapříčiní zhoršení celkových potíží. Bakteriální infekce se pak může postupně dostat až do Eustachovy trubice v uchu a způsobit tam chronický zánět.

Zánět se po čase začne projevovat jako hučení nebo pískání v uších. Medicínská diagnostika tohoto typu onemocnění je značně obtížná. Daří se jej diagnostikovat obvykle ve fázi silného akutního zánětu, když ale zánět přejde do chronické fáze, tak je diagnostika méně úspěšná.

Často ani sám pacient nemá pocit, že by mohlo jít o tento typ problému, jelikož většinou nemá klasickou rýmu. Sekret bohužel zůstává v čelních dutinách a celkový problém tak eskaluje.

Jak si s tím poradit?

Velmi efektivní a rychlou pomocí jsou inhalace. Můžeme zvolit různé přírodní vonné silice, klasickou Vincentku anebo tuto ověřenou inhalaci: vše povaříme přibližně jednu minutu a potom inhalujeme klasickým způsobem s použitím ručníku či jiné pokrývky přes hlavu. Páry vdechujeme nosem, aby se co nejvíce dostaly do dutin. Po inhalaci je idealní již nechodit ven a zůstat v klidu v teple domova. Existují i byliny, které uleví od bolesti, bakteriálního zánětu a následně tím od tinnitu.

Můžete vyzkoušet i bylinnou kůru. Střídejte po dni čaje Čelní dutiny, Pylergen a Imunita. K nim denně užívejte kapsle Pylergen a kapsle Ochránce.

Tuto kůru dodržujte dva měsíce s týdenní pauzou po jednom měsíci. Inhalaci první týden provádějte denně, potom 3-4x v týdnu.

Zajímavý tip

Trpíte-li hučením či pískáním v uších již déle, tak je váš mozek na tento zvuk zvyklý  a přijímá jej tedy jako situaci tělu vlastní. Zkuste jej „přeučit“ na jiný typ zvuku. Pokud jste v klidu nejčastěji nežli usnete a dojde k tomu, že slyšíte pískání či hučení v uších, pusťte si do sluchátek potichu nějakou skladbu vážné hudby. Takovou, která vám pomůže pokojně usnout. Váš mozek postupně přestane vnímat hučení v uších.