Plastová okna: Účka, aneb vyznáte se v koeficientech?

Jestliže byste si rádi pořídili nová plastová okna, jistě jste již narazili na různé koeficienty, které se s nimi pojí. Možná se v nich ztrácíte a zkrátka jim nerozumíte. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Během hovoru se často zákazníci ptají, jaké ten či onen typ okna má vlastně to “účko”. Profesionálovi je ihned jasné, že se zákazník ptá na Uw, čili na součinitele prostupu tepla u okna jako celku. Zjednodušeně řečeno, jde o číslo, které udává, nakolik okno brání úniku tepla. Čím nižší tato hodnota je, tím lépe.


Dejte si však pozor, abyste náhodou nebyli uvedeni záměrně v omyl a namísto koeficientu Uw vám nebyl předložen koeficient Ug, který je vždy o poznání nižší. Jen pro názornou ukázku: Uw celého okna může být 0,55 W/m2K, zatímco Ug je 0,36 W/m2K. To by byla panečku prostupnost! Tak nízkého Uw je však prozatím nemožné dosáhnout.

Celkem rozeznáváme tři rozdílné hodnoty součinitelů prostupu tepla. Ta malá písmenka za U udávají, o jakou část se přesně jedná.

Uw 
w = window (v překladu okno);
může být rovněž d = door (v překladu dveře)
Ug 
g = glazing (v překladu zasklení)
Uf
f = frame (v překladu rám, resp. profil)


Uw hodnotu získáme právě z Ug a Uf, na celkovém koeficientu Uw se rovněž podílí celkový rozměr okna.

Nač tedy přeplácet za sedmikomoru, když naše šestikomora může vykazovat ještě lepší hodnoty? Však prozkoumejte nabídku a uznale pokyvujte hlavou s námi. Ono totiž nezáleží ani tak na počtu komor. Alfou a omegou vždy zůstane součinitel prostupu tepla okna jako celku, tedy Uw.

Nenechte se tedy jen tak zbytečně zlákat na sedmi či osmi komorová řešení. Vždyť je to totéž jako dát přednost nafouknutému pytlíku bramborových lupínků v neprůhledném obalu před tradičními dobrými brambůrkami v průhledném obalu. A nakonec ještě zjistíte, že těch brambůrek je v průhledném sáčku víc.

Je to všechno?

Ale kdepak, možná jste už někdy viděli tento znak připomínající Poseidonův trojzubec: Ψg je hodnota pro těsnění zasklení. Velmi záleží na použitém distančním rámečku. Nejhorší izolační vlastnosti vykazují hliníkové distanční rámečky.

Af = plocha rámu
Ag = plocha zasklení
Aw = celková plocha okna
Ig = viditelný obvod zasklení

Jak tedy na výpočet Uw?

Uw = (Af*Uf + Ag*Ug + Ig*Ψg) / Aw


Zdroje:
https://www.ludvik-okna.cz/vymena-oken