Plodné a neplodné dny pod drobnohledem

Ať už se pokoušíte počít dítě, nebo si chcete užívat nezávazného sexu bez následků, je dobré mít znalosti nejen o antikoncepci, ale i ovulaci a plodných a neplodných dnech.

Znalost menstruačního cyklu

Žena je plodná jen malou část menstruačního cyklu. Plodné dny nastávají během ovulace, kdy se zrající vajíčko uvolňuje z va­ječníku. K tomu obvykle dochází asi 14 dní před menstruací. Z lékařského hlediska je vajíčko schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 3 dny. Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní by tedy neměl vést k oplodnění.


Následujících osm faktů by vám mohlo pomoci se v této problematice zorientovat:

1. Od chvíle, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku, zůstává plodné pouze 12 – 24 hodin.

2. K ovulaci obvykle dojde pouze jednou během celého menstruačního cyklu. Výjimečně dochází k vícečetné ovulaci.


3. Během plodných dní může žena zaznamenat větší vlhkost v blízkosti poševního vchodu.

4. Během ovulace dochází ke změně cervikálního hlenu, který má v období ovulace barvu vaječného bílku. V něm jsou spermie schopné přežít i několik dní, ve výjimečných případech až 5!

5. Změna se projevuje i na děložním čípku. Ten se zkracuje, stává se měkkým a otevírá se. V období mimo plodné dny je naopak dlouhý, tvrdý a zavřený.

6. Tělesná teplota ženy se během plodných dní zvyšuje asi o tři desetiny stupně a až do prvního dne mestruace zůstává vyšší.

7. Některé ženy zažívají při ovulaci bolest srovnatelnou s tou menstruační. Ovulační bolesti mohou také připomínat chřipkové symptomy – bolesti svalů a kloubů, únavu nebo vertigo.

8. Ovulaci doprovází zvýšená chuť na sex.

Při zjištování plodných a neplodných dní je potřeba znát svůj menstruační cyklus.

Při zjištování plodných a neplodných dní je potřeba znát svůj menstruační cyklus.

Výpočet plodných a neplodných dnů

Pokud plánujete rodičovství nebo se mu naopak chcete vyhnout a je pro vás znalost plodných a neplodných dní důležitá, mohou vám pomoci různé kalkulačky a aplikace pro výpočet termínu ovulace. Stáhnout si můžete například WomanLog, aplikaci, která primárně funguje jako menstruační kalendář, ale vypočítá vám i ovulaci. Period Tracker nebo My calendar fungují na obdobném principu.

POZOR: Mějte vždy na paměti, že sex během plodných dní není absolutní zárukou početí a stejně tak soulož během neplodných dní nefunguje jako spolehlivá antikoncepce. Vyberte si raději nějakou spolehlivější metodu antikoncepce.

Spočítat si dny, kdy jste nejplodnější, můžete i s menstruačním kalendářem. Zadáte datum začátku menstruace, délku cyklu a obvyklou délku menstruace a kalendář vám přesně vypočítá den ovulace. Kdy máte své plodné dny si můžete ověřit i online na webu plodne-dny-vypocet.cz, případně můžete použít ovulační test.