Podle čeho vybrat pračku

Dosluhuje vám pračka a pomalu se porozhlížíte po nové? Pečlivým výběrem získáte šikovného a spolehlivého domácího pomocníka, který se postará nejen o zářivě čisté voňavé prádlo, ale přinese rovněž zajímavou úsporu za energie.

Co si ujasnit před pořízením nové pračky

Chcete novou automatickou pračku? Vybírat můžete ze stovek nejrůznějších modelů. A aby se v té obrovské záplavě spotřebičů dalo vůbec vyznat, je dobré si ještě před samotným nákupem ujasnit požadované vlastnosti, které od budoucí pračky očekáváte. V potaz vezměte především následující faktory, které vám mohou jednoduše vyselektovat nevyhovující modely, a tím usnadní nákup.

1. Způsob plnění

Podle způsobu plnění se rozdělují pračky do dvou základních skupin, a to na pračky s horním a bočním plněním.

Obecně jsou oblíbenější pračky s bočním plněním, které na trhu výrazně převažují. Ale i spotřebiče z druhé skupiny stojí za pozornost, v některých případech jsou dokonce vhodnější volbou.

Pračky s horním plněním

+       Šetří místo (hodí se především do menších bytů a stísněných koupelen)

+       Pro vkládání a vytahování prádla nevyžadují žádný prostor navíc

+       Při manipulaci s prádlem není třeba se ohýbat (důležitá vlastnost hlavně pro seniory a osoby se zhoršenou pohyblivostí)

+       Možnost přidat další prádlo v průběhu pracího cyklu po jeho pozastavení

–       Kvůli rozměrům poněkud menší stabilita

–       Nad pračku nelze umístit sušičku ani místo jinak využít

–       Menší nabídka modelů

Pračky s bočním plněním

+       Na spotřebič lze umístit sušičku (po instalaci tzv. mezikusu)

+       Horní plocha může sloužit jako odkládací prostor

+       Velký výběr modelů s pestrou paletou funkcí

+       Průhledný buben umožňuje kontrolu nad tím, co se v pračce děje

+       Obecně větší kapacita bubnu

–       Kromě „slim“ modelů zabere více místa

–       Je nutný další prostor pro manipulaci s prádlem

Pračka se sušičkou

Pračka kombinovaná se sušičkou je často kritizovaná kvůli vyšším nárokům na energie a spotřebu vody. Pokud ale nemáte dostatečný prostor na oba spotřebiče, představuje zajímavou volbu.

K dostání je s horním i bočním plněním. Vždy ale platí, že kapacita pro praní je větší oproti sušení. Na to je třeba pamatovat tehdy, pokud potřebuje prádlo po vyprání zároveň i vysušit.


2. Kapacita bubnu

Perete pouze sami sobě? Pak si pravděpodobně vystačíte s kapacitou pračky na 4 kg prádla. Je ale docela dobře možné, že už budete mít problém vložit do bubnu péřovou bundu nebo potah z gauče.

Pro běžnou domácnost, kterou tvoří pár se dvěma dětmi, je obvykle vyhovující pračka, která pojme 6 až 7 kg náplně. Její objem je navíc dostatečný i pro objemnější kusy textilu.

Je vás doma víc? Pak je na místě zvážit pračku s kapacitou v rozmezí 8 až 10 kg. Spíše okrajově se lze setkat také se spotřebiči, které pojmou 12 nebo dokonce 14 kg prádla.


3. Hlučnost

Máte malé děti, lehký spánek nebo bydlíte v bytovém domě, kde se vše rozléhá? Pokud ano, zaměřte se i na hlučnost pračky. Obecně je hlučnost největší během odstřeďování. U tišších spotřebičů by neměla přesáhnout 60 až 70 dB.


 4. Rozměry

Rozměry vás budou zajímat zejména tehdy, pokud bojujete s každým centimetrem. A mimochodem, nezapomeňte si také ověřit, zda projde spotřebič dveřmi při nastěhování.  

Šířka pračky s horním plněním je nejčastěji v rozmezí pouhých 40 až 45 cm. Hloubka se pohybuje zhruba od 55 do 65 cm.

Pračky s bočním plněním mají šířku v rozmezí 55 až 65 cm, hloubku pak mezi 50 až 65 cm. Jejich slim verze je hluboká pouze 50 cm a může se pochlubit šířkou od 55 do 65 cm.


5. Energetická třída a spotřeba vody

V dnešní době zdražování energií se vyplatí zvolit energeticky úsporný spotřebič. Důležité údaje lze vyčíst z energetického štítku, kterým je spotřebič opatřen. Je to mimo jiné příslušnost k energetické třídě. Do března 2021 se jednalo o třídy A+++ až C, v současnosti mají přehlednější podobu a označují se od A do F.

Ze štítku se dozvíte rovněž spotřebu energie pracího cyklu na 100 cyklů, která je většinou do 77 kWh. V neposlední řadě jsou zde i informace o spotřebě vody na jeden prací cyklus. Ta se pohybuje nejčastěji mezi 40 až 50 l.


6. Způsob umístění

Většina praček na trhu je samostatně stojících, ale existují i vestavné modely, které lze umístit například do kuchyňské linky.


Zajímavé parametry, funkce a programy pračky

Už dávno si pračky neporadí s pouhým vypráním a odstředěním prádla. Moderní spotřebiče disponují celou řadou užitečných funkcí, které prodlužují životnost prádla a šetří energie i vodu.

Antibakteriální ochrana – speciální vrstva v zásuvce na prací prostředek a na těsnění dvířek, která zabraňuje vzniku plísní a množení bakterií.

AquaStop – funkce chrání pračku před případným únikem vody z přívodní hadice.

AutoDoseautomatický dávkovač, který šetří spotřebu pracího prášku a aviváže.

Dětská pojistka – zamezí nežádoucímu otevření dvířek v průběhu pracího cyklu.

EcoBubble – provzdušní vodu během pracího cyklu, čímž zvýší efektivitu praní při nízkých teplotách.

Eco program – prací program šetřící energie i vodu. Je vhodný zejména pro méně špinavé prádlo.

Fuzzy Logic – spotřebič zvládne vložené prádlo zvážit a na základě jeho hmotnosti upravit způsob praní včetně optimalizované spotřeby vody.

I-Refresh – osvěžení prádla prostřednictvím studeného vzduchu v závěru pracího cyklu.

Odložený start – lze nastavit čas spuštění pracího programu. Obvykle je možné start posunout až o 23 hodin.

Počet otáček – nižší počet otáček se používá pro citlivé textilie (např. záclony, spodní prádlo), vyšší pro rychlejší a intenzivnější sušení. Počet otáček lze u moderních praček regulovat.

Rychlý program – zkrácený prací cyklus (nejčastěji 15 až 20 minut) určený pro slabě znečištěné prádlo.

Smart funkce – umožňují ovládat spotřebič prostřednictvím aplikace na mobilním telefonu, a to i na dálku.

Šestý smysl – podle zadaných parametrů spotřebič sám zvolí ideální teplotu a charakter pracího cyklu.


Tip na pokračování: Jak vyčistit pračku?