Proč je důležité pojistit si domácnost

Pojištění na trhu existuje mnoho, v dnešní době si vlastně můžete pojistit zcela cokoli. Každý jedinec by měl zvážit pojištění, které je pro něj vhodné. Někteří jedinci v podnájmu mají pojištění domácnosti stanovené nájemní smlouvou a sjednat si ho tedy musí povinně. Pronajímatel se tak chce vyvarovat případným komplikacím, které by museli hradit.

Co je pojištění domácnosti

Pokud si jdete zařídit pojištění, je důležité rozlišovat dva pojmy – pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Pojištění nemovitosti kryje stavbu – cenu střechy, opravu podlahy nebo zdi. Pojištění domácnosti se převážně sjednává na vnitřek domácnosti. Jedná se tedy o vnitřní vybavení, například spotřebiče a osobní věci. Domácnost můžete pojistit proti krádeži nebo živelné zkáze, která je způsobena požárem, zemětřesením nebo vodou.


Žádná pojistná smlouva nebude obsahovat stejné podmínky, proto vždy záleží na nastavení smlouvy. U některých pojišťoven je možné dohodnout pojištění domácnosti, která bude zároveň obsahovat i pojištění podlah. Někdy je také možné, že součástí domácnosti bude i garáž, ve které máte kola nebo třeba lyže. Máte-li však jen obyčejné pojištění a jezdíte na kole závodně, pojistěte si ho raději zvlášť, nemusí být totiž běžnou pojistkou pokryto.

Tip: Víte co je podpojištění? Přečtěte si v našem článku.

Jak vypočítat výši pojistného plnění

Abyste měli stanovenou výši pojistného plnění, musíte učinit jeden z následujících kroků:


  • Odhad – nejčastějším způsobem bývá odhad jednotlivých věcí, které doma vlastníte. Cena se vypočítá tak, že se jednotlivé pořizovací ceny sečtou.
  • Koeficient – v pojišťovně zadáte plochu vašeho bytu, kterou posléze vynásobíte koeficientem pro úroveň vybavení.
  • Dotazník – cena se také může stanovit podle přesného dotazníku, ve kterém pojišťovny zjišťují, jaký je váš majetek.

Výhodou pojištění domácnosti bývá veliké pojistné plnění, což znamená, že v případě poškození nějaké věci, si můžete danou věc znovu koupit, výjimkou bývají movité věci, které v případě pojistné události měly pořizovací hodnotu nižší než polovinu.

Smlouva

Kromě základních údajů, které se kontrolují jako první, věnujte pozornost tomu, co vše jste si vlastně pojistili. Ve smlouvě máte uvedené částky, které budou vyplaceny v případě nějaké nehody nebo vykradení. Tyto částky se u každého budou lišit. Jednak podle toho, u jaké pojišťovny máte smlouvu sjednanou, potom také podle toho, kdy bydlíte. Je-li vaše bydliště v blízkosti vody, kde jsou časté záplavy, pak bude vaše pojistka dražší, protože k povodním může docházet často.

Také ovšem záleží na vaší finanční situaci. Když chcete šetřit a nechcete platit tak vysoké měsíční splátky, bude vaše odškodné nižší. Zvažte tedy, zda je vhodné na těchto věcech šetřit. Když si smlouvu sjednáváte, měli byste si vypočítat, jakou hodnotu má vaše domácnost – kuchyňské spotřebiče, televize, pračka a osobní věci. Nesmíte svoji domácnost podhodnotit, aby vám pak pojišťovna proplatila vše.

Smlouvy na domácnost, nemovitost nebo třeba na vozidlo mají vždy stanovenou výši spoluúčasti. To znamená, že v případě nějaké nehody budete také hradit nějakou menší částku. Její výše záleží na vás, je ovšem také nutné ji zvážit. Za předpokladu, že nastavíte spoluúčast příliš vysokou, pak v případě pouze nepatrné pojistné události, budete platit zbytečně mnoho.

Vše si můžete vypočítat na internetových srovnávacích portálech, jako je epojisteni.cz.