Zabydlete svou domácí kancelář pomocí pokojových rostlin

Home office se stává stále běžnějším standardem. Práce z domova má spoustu výhod, nemusíte ztrácet čas cestováním nebo odbíháním na oběd, přináší s sebou ale také nevýhody. V domácím prostředí se najednou mohou objevit nové rušivé elementy. Pračka vrčí hlasitěji než dřív, děti a mazlíčci hýří nevybitou energií a pohled do kuchyně s neumytým nádobím vám připomíná, že se blíží čas večeře.

Pračka vrčí hlasitěji než dřív, děti a mazlíčci hýří nevybitou energií, a pohled do kuchyně s neumytým nádobím vám připomíná, že se blíží čas večeře.

Abyste čas vymezený práci využili co nejproduktivněji, vytvořte si pro ni klidný a inspirativní prostor. Rostliny vám pomohou navodit pocit pohodlí, pročistí vzduch i hlavu a pohled do zeleně poskytne očím odpočinek od obrazovky.


Dopřejte rostlinám vhodné místo

Protože potřebujete v kanceláři především pracovat, nesmí vám rostliny překážet. Pokud si jimi zaplníte pracovní stůl tak, že sotva otevřete laptop a poznámky si budete psát na koleni, pohodlně se cítit nebudete. Nechte je ale ve svém zorném poli, aby vám rychlý pohled na ně osvěžil mysl a pomohl se znovu soustředit.

Nerušit, prosím

Do pracovny si vyberte vhodné druhy. Dramaticky vyhlížející rostliny, jako třeba toulitka, mohou působit rušivě. Pro klid duše i rukou je lepší volit nenáročné rostliny, u kterých to nemusíte přehánět se zálivkou ani hnojením a které snesou i malé množství nepřímého světla. Skvěle se tak hodí oblíbené potosy a tchyniny jazyky, svěží barvy dodají listy různých druhů difenbachie.

Pokojové rostliny. Zdroj: Fotka od 정순 손

Na co dát pozor

Počítejte s tím, že rostliny porostou, a dopřejte jim proto dostatek místa. Například nejznámější fíkus pryžodárný doroste zanedlouho až ke stropu. Můžete ho samozřejmě zastřihnout, získáte tak snadno další rostlinu, ta původní se však rozvětví a zabere ještě více místa.


Většina populárních pokojových rostlin je navíc jedovatá. Platí to nejen pro difenbachii nebo tchynin jazyk, ale i potos, fíkus, zamiokulkas či lopatkovec. Pokud máte zvídavé děti či mazlíčky, radši takové rostliny odstraňte z dosahu.

Rostliny jsou důležitou součástí interiéru, dokážou domov zabydlet, zútulnit i pročistit. Péče o ně a pohled do jejich listů nám pomáhá zbavit se stresu a mentální únavy. V čistém a svěžím prostředí pracujeme produktivněji a snáze se vypořádáváme i s těmi nejnáročnějšími úkoly. Pokud jste si ještě pracovní kout pokojovkami nezaplnili, můžete tak učinit i s přicházející zimou, stačí jen rostliny na cestu pečlivě zabalit.