Práce na zahradě v únoru

Zima stále vládne, ale na zahradě už je potřeba zahájit práce. Příprava na počátku sezóny je stěžejní pro její výsledek. Co je potřeba udělat v únoru? Probereme okrasnou i užitkovou zahradu, pokojové rostliny, stromy a dřeviny.

Dřeviny a stromy

Prořezávání

V únoru je nejlepší čas na prořezání listnatých stromů a dalších dřevin, nejčastěji bobulovin, jako je rybíz a vinná réva, okrasné keře a živé ploty. Zároveň ale není možné provádět prostřih při teplotě nižší jak 5 °C a větru (stejně jako není možné dělat ani jiné práce). Prořezání stromů provedeme důsledně a odborně – odstraníme staré a uschlé větve, zakrátíme a vytvarujeme korunu. Ostříhané větve spalíme a zlikvidujeme v nich tak škůdce.


Pokud nemáte zahradní nářadí na prořezávání a jiné práce, tak zkuste vybrat dárky pro ženy na zahradu, abyste si na zahradě poradili naprosto se vším, co vám přijde do cesty.

Dřeviny, které kvetou časně z jara, ponecháme bez zástřihu.

TIP: Když o pět centimetrů zkrátíte výhonky angreštu,
jeho plody později nenapadne americké padlí.


Postřik a ošetření

Kůru na kmenech silných větvích ošetříme postřikem kvůli škůdcům, kteří v ní přečkávali zimu. Pokud je na kůře stará borka (odumřelé buňky svrchní vrstvy kůry, které mají ochrannou funkci), ještě před postřikem ji drátěným kartáčem odstraníme. Stejně tak použijeme postřik proti kadeřavosti broskvoní. V nemrznoucí dny můžeme stromy vydatně zalít. Ke kmenům stromů navozíme kompost.

Zkontrolujeme smrky kvůli případným mšicím a dalšímu škodlivému hmyzu. V případě jejich nálezu použijeme ochranný přípravek. Odhrabeme pryč listí pod stromy, aby se z nich nepřenášely choroboplodné zárodky. 

Může se stát, že po mrazivé noci vyjde slunce, což způsobí popraskání kmene, což jej poškodí. Abyste tomu předešli, natřete jej bílou barvou, nebo jej něčím překryjte.

Vyhloubení jam na nové stromy

Pokud máte v plánu sázet nové stromy, vykopejte pro ně jámy hned, jakmile to tvrdost půdy dovolí.

Roubování

Na konci února by mělo přijít na řadu roubování stromů. 

Okrasný záhon

Příprava záhonu

Okrasný záhonek můžeme připravit na výsev. Půdu poryjeme, po týdnu ji zbavíme kamenů, rozbijeme hroudy, vyplevelíme a zaryjeme hnojivo podle toho, co chceme pěstovat (nejspíše organické hnojivo, kompost nebo průmyslová hnojiva s rychlým uvolňováním živin).

Péče o rostliny

Jakmile rozmrzne půda, zkontrolujte, zda mráz rostlinky nevytlačil ven z půdy. Pokud ano, můžete je zamáčknout nebo přesadit. Pokud vám na zahradě rostou bledule a  sněženky, nezapomeňte z nich odhrnout případné listí, aby měly dostatek slunce.

Vysázení cibulovin

V bezmrazé dny můžeme vynést cibulky a hlízy ven na provětrání. Na místech, kde na zahradě nejrychleji taje sníh, můžeme rané cibuloviny už i vysázet. Zkuste třeba i zimní výsadbu česneku.

Předpěstování a výsadba

Do kelímků nebo forem na předpěstování můžeme vysadit letničky, petúnie, begonie, prvosenky, gloriózy, hledíky a další pomalu rostoucí druhy. Vystavíme je na světlo.

TIP: Nyní je také nejvyšší čas na zakoupení semen letniček,
pokud je chceme pěstovat od semínka. 

Překrytí růží

V únoru je nutné přikrýt růže na záhoncích proti vymrznutí.

Péče o rostliny

Fuchsie a pelargonie seřízneme až o dvě třetiny, aby se mohly bohatě rozvětvit. Na konci zimy se dělá také řez tavolníků, ibišků a mochen. Zazimované rostliny jako muškát nebo tyrolský karafiát seřízneme a vyčistíme od suchých listů.

TIP: Sníh z terasy, dvora, apod., můžete házet na skalku a záhony. Rostliny jsou pod sněhem kryté před sluncem a nedojde k jejich předčasném probuzení.

Trávník

V únoru na trávník ještě příliš nešlapejte, ať nepoškodíte stébla. Rostliny by mohly uhynout a vznikla by holá místa. Koncem února už lze trávník přihnojit prosetým kompostem.

Pokud plánujete trávník zakládat, je vhodné připravit si terén už v únoru. Jakmile roztaje sníh, poryjte plochu, zbavte ji kamenů, hrudek a plevele a přidejte do ní rašelinu. Půda by měla být kyprá a propustná.

Kompost je možné provzdušnit a obrátit. Ideální je toto navrstvení:

  • Hrubá vrstva naspodu
  • Uzrálý kompost uprostřed
  • Tenčí vrstva hrubšího materiálu nahoře

TIP: Používejte hlínu z potenciálních krtinců na záhonky,
je krásně provzdušněná a kyprá.

Užitkový záhon

Příprava záhonu

Záhonky by měly být poryté z podzimu, ale pokud nejsou, tak je nejvyšší čas to udělat. Zrytou půdu vyplevelte a zaryjte hnojivo. Na plochy určené pro pěstování zeleniny navozte vrstvu vyzrálého kompostu a nechte ji na povrchu.

Namáčení plodin

Namáčení je způsob, jak rostlinku přimět ke klíčení. Semínka se dají do vody, která se každý den jednou, nebo dvakrát vymění za čerstvou. Je lepší, když voda nebude mít teplotu pod 20 °C. Jak dlouho potřebují máčet jednotlivé plodiny?

  • Salát: 4 hodiny
  • Košťáloviny: půl dne až den
  • Rajčata a papriky: den až dva
  • Cibule, celer, mrkev a petržel: 3 dny

Nechají se požadovaný čas ve vodě a poté se vysadí. Před samotným výsevem je lepší je mírně osušit, aby se semínka k sobě nepřilepila. Vysazená semínka zaléváme vodou, dokud nevyklíčí. Nesmí zaschnout.

Předpěstování

Uvnitř domu/ve skleníku můžeme do kelímků nebo květináčů vysázet salát, celer, ranou košťálovou zeleninu, rajčata, papriky a letní pór. Osivo klíčí nejlépe při teplotě 28-30 °C.

Kořenovou zeleninu, jako je mrkev a petržel, sázíme, když teplota půdy přesáhne 5 °C. Na kompostem vyhřátém pařeništi můžeme zasadit ředkvičky. Z bylinek vysazujeme například bazalku a majoránku. 

Naklíčení brambor

Můžete také nechat naklíčit rané odrůdy brambor (Rosara, Vitese, Princess a další). Umístěte je do vzdušných bedýnek na světlé místo s teplotou mezi 10 a 15 °C. 

Pokojové a balkonové rostliny

I v únoru se doma můžeme kochat některými krásnými květinami: narcis, tulipán, primulka, brambořík, gloxínie, anturie, krokus, šafrán, starček, hvězdník, čínská růže, ibišek, iris, kamélie… Ideální je umístit květiny do prostoru mezi okny, zimní zahradu nebo na jiné chladné místo. Jsou zvyklé na chlad a zůstanou tak nejdéle zachované.

Dále můžeme předmáčet a předpěstovat plamenky, hledíky a dosny, lobelky a petúnie 🙂