5 triků pro rychlý konec s rýmou

Tato „mužská nemoc“ otravuje život většině z nás. A to především v sychravém počasí, které přichází v období podzimu. Její objetí se můžeme stát jednoduše, například čekáním na autobus v zimě nebo při špatné volbě oblečení. Určitě se všichni shodneme na tom, že je pro nás nejdůležitější se jí rychle a účinně zbavit.

I když se někteří lidé drží pravidla, že rýma trvá 7 dní, nemusí tomu být zrovna tak. Kromě dlouhodobé podpory imunity je potřeba začít rýmu léčit hned od začátku. Pokud tak neučiníme, můžeme si připravit základy na mnoho dalších onemocnění, které rýma provází. Například vlhký kašel způsobuje z většiny rýma, která stéká z nosních dutin přímo do krku a dál. Zde se poté usazuje a může zde začít tvořit například počátek bronchitidy. Z toho důvodu je dobré nedat rýmě šanci šířit se dál a udržet ji ve stavu menšího nachlazení.


1. Výplach dutin

Ve chvíli, kdy cítíte, že na vás jde nachlazení a máte ucpaný nos je dobré začít s výplachem dutin. K tomu vám postačí obyčejná injekční stříkačka a vincentka. Lehněte si na záda, naberte trochu vincentky do stříkačky a začněte proplachovat jednu z nosních dírek. Chvíli počkejte a vysmrkejte se. To samé opakujte u druhé nosní dírky. Sice se nejedná o zrovna příjemnou záležitost, ale je jednou z nejúčinnějších. Pokud to s léčbou myslíte opravdu vážně, provádějte výplach 4x denně.

2. Vitamín C

Při nachlazení je nejdůležitější dostatek vitamínu C. Pomocí něj se tělo brání a dokáže bojovat i s takovou nemocí jako rýmička. Pokud normálně neužíváte žádné doplňky stravy, měli byste začít ihned při prvních známkách nachlazení. Vitamín C můžete doplňovat i pomocí konzumace citrusů, křenu anebo česneku.

Takzvanou vitamínovou bombou a rychlým lékem je u nás proslulá česnečka. Přípravu zvládne každý a nezabere ani moc času.


Na ČESNEČKU Z HRNEČKU budete potřebovat:

  • 6 stroužků česneku
  • kousek másla
  • majoránku, pepř, sůl
  • chléb
  1. Natrhejte chléb na kousky a vložte jej do misky, z které budete polévku jíst.
  2. Přidejte koření a rozdrcené stroužky česneku.
  3. Dejte vařit vodu ve varné konvici a mezi tím přidejte do misky kousek másla podle svého uvážení.
  4. Vše zalijte vařící vodou a zamíchejte.

3. Ponožky a cibule

Jednoduchý trik mnoha lidí, který uvolňuje hlen a dokáže zmírnit i bolest. Jak? Jednoduše pokud si do ponožek vložíte cibuli, začnou se látky z ní uvolňovat přes reflexní části chodidel do celého těla. Stačí si tuto proceduru naordinovat přes noc.

4. Mořská voda ve spreji

Mořská voda je nejlepším bojovníkem proti rýmě. Ostatní spreje a nosní roztoky můžete užívat jen omezenou dobu a mohou přinést i nežádoucí účinky. Oproti tomu mořská voda je přírodní lék a dá se užívat dlouhodobě. Pomocí ní se zbavíte ucpaného nosu a uvolní dutiny.

5. Napařování

Pro zbavení se ucpaného nosu je nejlepší spustit rýmu pomocí napařování loktů. Na několik minut ponořte lokty do horké vody. Pro začátek vám postačí vydržet alespoň 10 minut. Poté se zabalte znovu do peřin a během chvíle ucítíte, jak se vám nosní dutiny pomalu uvolňují.