Sbohem podzimním úzkostem

Jsme doslova přehlceni informacemi. Sypají se na nás ze všech stran. Neustále čteme o koronaviru. Čísla nakažených lítají, jsou na nás kladena omezení, která se dnes a denně mění. Nikdo neví, kdy “to” skončí. Jsme pod obrovským tlakem. Strach, úzkost a nejistota je cítit jako zapáchající rybina. Co bude dál? Kam tohle spěje? Mnoho z nás přišlo o práci. Některým z nás pomalu docházejí finanční zásoby. Sama trpím úzkostnou poruchou a pro zachování zdravé psychohygieny jsem se rozhodla naordinovat si hodinu denně na internetu a ve volném čase se co nejvíce věnovat sobě.

PÁR TIPŮ, CO PRO SEBE MŮŽEME UDĚLAT A NIC TO NESTOJÍ:

POHYB

Pokud můžete, jděte do lesa. Už jste tam? Věnujte pozornost všemu, co vidíte. Vnímejte svůj dech. Spojte se se zemí. Vědomě našlapujte a zkuste vypnout myšlenky. Jestli nemáte v blízkosti les nebo park, stejně se jděte aspoň na hodinu projít. I kdyby kolem sídliště. Pokud musíte být v karanténě, cvičte. Spoustu fitness center nabízí online lekce zdarma. Na Youtube najdete stovky videí. Je skvělé rozproudit krev. Pořádně se zapotit, shodit pár kilíček, které přes Vánoce stejně zase nabereme…


Vyhraďte si hodinu jenom pro sebe. Pokud máte děti a nemáte dostatek prostoru nebo možnost cvičit o samotě, zapojte je a cvičte spolu.

VYTANČETE TO

Když tancuji, spojím se sama se sebou. Jsem ve svém těle, se svými pocity. Není mi dobře? Procítím to. Zaměřím se na místo, kde cítím bolest nebo diskomfort a zhluboka dýchám. Tancuji a pomalu se uvolňuji. Vybírám si takovou hudbu, při které se ideálně zapotím. Třesu rukama a nohama a vzhledem k tomu, že mě nikdo nevidí ani neslyší, vydávám zvuky (huhu, uááá, ééééé), to mi pomáhá dostat ze sebe stres. Občas i buším pěstmi do polštáře. Většinou bojuji se svým kocourem, který na mě velmi rád číhá zpoza stolu a v nestřežený okamžik na mě vyskočí, ale já se nedám! Tancuji dál.

DÝCHEJTE

Udělejte si na sebe čas. Posaďte se na místo, kde je vám dobře. Ztište se. Vypněte mobil, televizi, hudbu. Zavřete oči. Chvilku jenom seďte. Spojte se se svým dechem. Hluboké dýchání nám pomáhá zbavit se napětí a soustředit se na přítomný okamžik.


Nevíte, jak správně dýchat? Například guru americké alternativní medicíny Andrew Weil přišel s pravidlem 4-7-8: čtyři sekundy byste se měli nadechovat, pak zadržet dech na sedm sekund a zbylých osm sekund pomaličku vydechovat. Najděte si svůj rytmus, který vám vyhovuje.

OTUŽOVÁNÍ

Ve Vltavě se koupu každé léto, ale tento rok jsem do ní skočila už na začátku dubna. Z hrdla se mi dral řev, celé moje tělo křičelo, uplavala jsem pár temp a myslela jsem, že umřu. To byl takový šok! Ale vydržela jsem. Plavat chodím jednou týdně a plánuji se otužovat celoročně. Proč? Posílíte si imunitu. Možná i zhubnete. Překonáte sami sebe. Díky vyplavení endorfinů se budete cítit jako znovuzrození. Prohloubíte si pevnou vůli.

Jak s otužováním začít? Postupně. Určitě nedoporučuji, abyste skákali do studené řeky nebo bazénku bez zkušeností. Začněte studenou sprchou. Zpočátku stačí 15 vteřin, po týdnu přidejte dalších 15 vteřin… Doporučuje se začít u nohou, přes kolena, pánev, břicho, hýždě, trup, paže a nakonec záda. Nezapomeňte dýchat. V zimě se otužujte ve sprše nejdéle 1-3 minuty. Nezapomeňte na teplo! Po otužování se zabalte do teplého ručníku a odpočívejte. Už jste v otužování ve sprše kabrňáci? Skvělé! Zkuste řeku nebo nějaký lom či jezírko v horách…

Jestli jste nachlazení či trpíte na srdíčko, otužování se vyhněte.

DOMÁCÍ WELLNESS

Pokud není pohyb to pravé pro vás, nepanikařte. Další možností, jak se každý den zbavit stresu a úzkostí, je domácí wellness. Je to cesta, jak si pořádně odpočinout, zahodit veškeré chmury, a dokonce tím podpořit polámané zdraví. A pomyslete na další výhody, které vám to přinese. Nikdo cizí vás zde nebude rušit a ani neokouká vaše tělesné proporce. Takový wellness můžete využívat kdykoliv, třeba i o půlnoci. 

Odrazuje vás, že je to zásah do rodinného rozpočtu? Investice do kvalitní sauny či vířivky se vám několikrát vrátí, protože celkové provozní náklady pak budou opravdu minimální. Jestli stále váháte, navštivte zážitkové centrum, kde nezávazně porovnáte wellness produkty různých značek. Osobně otestujete různé modely a vše vyzkoušíte za plného provozu. 

NEZAPOMEŇTE NA KONTAKT

Vím, vím.. neměli bychom se setkávat. Ale nezapomeňme na kontakt s druhými. Pište dopisy! Ujistěte se, že váš soused, kterého jste třeba dlouho neviděli, nic nepotřebuje. Zavolejte svým rodičům, prarodičům, tetám, kamarádům a buďte v kontaktu. Jsme všichni na jedné lodi a nikdo z ní nechceme vypadnout…