Zahradní pomocník: sekačka, křovinořez, vertikutátor, kultivátor

Údržba zahrady a trávníku vyžaduje pochopitelně patřičnou péči. Tu dokáže usnadnit a zefektivnit nejeden zahradní pomocník. Pojďme si představit ty z nich, bez kterých si už mnozí majitelé zahrádek nedokážou život ani představit.

Zdroj: Pixabay

Sekačka na trávu

Tento stroj není třeba blíže představovat. Jeho účelem je pravidelné sečení travního porostu. Nejoblíbenější sekačky na trávu jsou benzinové a elektrické, v poslední době pak narůstá obliba hybridních či solárních robotických sekaček. Existují i modely akumulátorové a dokonce ruční určené pro velmi malé plochy.


Sekačky se často dělí rovněž podle způsobu, jakým sekají trávu, a to do třech základních skupin:

  1. rotační (vůbec nejčastější, sekají pomocí krytého rotujícího dvouramenného nože)
  2. vřetenové (zjednodušeně fungují na principu nůžek, jsou osazeny několika noži, které rotují proti spodnímu stabilnímu noži)
  3. bubnové (mají rotační disk, po jehož obvodu jsou umístěny žací nože)

Křovinořez

Na rozdíl od sekačky na trávu je vhodný i pro práci v náročnějším terénu. Jako příklad uveďme třeba úzké plochy lemující zídky, prostor mezi stromy, svažitý povrch. Bez problémů si poradí i s vyšší trávounáletovými dřevinami.

Pozor! Občas se zaměňuje křovinořez a vyžínač, protože na první pohled si jsou podobné. Vyžínač však není určený k odstraňování dřevnatých rostlin, jedná se o strunovou sekačku k sečení trávy.


Vertikutátor pro zelenější trávník

Pokud toužíte po tom, aby sousedé či kolemjdoucí obdivovali váš trávník, pak by ve vaší zahradní výbavě právě vertikutátor rozhodně neměl chyběl. Jeho úkolem je totiž odstraňovat z trávníku takzvanou plsť neboli staré kousky trávy, mechu a plevelu. Kromě pročištění trávního porostu a odstranění případné krusty z plsti dochází i k provzdušňování. Výsledkem je hustý a zdravý trávník.

Většinou stačí použít vertikutátor pouze dvakrát do roka. Podobně jako v případě sekaček na trávu jsou k dostání modely ruční, akumulátorové, elektrické i benzinové.

Pro nejkrásnější trávník široko daleko instalujte navíc také zavlažovací systém.

Kultivátor

Kultivátor je mezi zahradními stroji bezesporu „top“ pomocníkem. Zvládne totiž celou řadu činností. Jeho základním úkolem je obdělávání a provzdušňování půdy. U většiny modelů je však možné měnit nástavce dle potřeby, čímž se rozšiřuje okruh zahradních prací, se kterými si poradí.

K běžným funkcím patří například:

  • orba
  • zapracování hnojiva do půdy
  • úprava okrajů trávníků do roviny (tzv. zařezávání)
  • sekání trávy, příp. odstraňování plsti z travního porostu
  • obracení sena
  • úklid sněhové pokrývky
  • vyorávání brambor při sklizni

Mnohdy k němu je k dispozici i vozík, díky němuž je možné využít kultivátor i k transportu dřeva, zeminy a dalšího materiálu.

A místa, kam se se sekačkou nedostanete, vám pomohou pohodlně vyřešit aku nůžky na trávu.

Kam s posekanou trávou?

Trávu a drobné větvičky rozhodně nevyhazujte. Založte si kompost bohatý na živiny, který využijete pro vaši zahrádku. Ideální jsou plastové kompostery se systémem odvětrávání. Vydrží dlouhá léta a neprasknou.

Že byste raději bezúdržbovou zahradu?