Skoncujte s nespavostí a únavou! 10 tipů pro dokonalý spánek

Ke zdraví potřebujeme nejen pravidelný pohyb a zdravou stravu. Důležitý je také kvalitní spánek. A abychom ho dosáhli, potřebujeme si zajistit vhodné podmínky. Pokud se budeme držet následujících tipů, budeme se ráno probouzet svěží a dokonale odpočatí, omezíme nespavost a probouzení uprostřed noci.

1. Spěte osm hodin denně

Všichni víme, že bychom měli spánkem strávit zhruba třetinu každého dne. Samozřejmě, některým z nás stačí odpočívat o hodinku méně, jiní k tomu, aby dokázali vyskočit z postele s úsměvem, zase potřebují o několik desítek minut více. Nicméně pokud chceme dopřát tělu kvalitní regeneraci a probouzet se svěží, rozhodně bychom neměli dobu spánku zkracovat.


2. Naučte se uléhat vždy ve stejnou dobu

Vstáváte do práce nebo do školy stále ve stejný čas? Pak si jednoduše určete hodinu, kdy si půjdete lehnout. Pokud vám zvoní budík v sedm ráno, uložte se ke spánku kolem jedenácté večer. Jakmile si nastavíte pravidelný režim, uvidíte, že se vám bude snáze usínat a zlepší se také vaše kondice i soustředění. O víkendu si klidně dovolte režim porušit, ale v neděli se k němu zase vraťte.

3. Pořiďte si kvalitní matraci

Bolí vás po ránu záda? Pravděpodobně máte špatnou matraci. Pokud je proleželá, příliš tvrdá nebo naopak měkká, tělo si dostatečně neodpočine. Máte-li navíc problémy s páteří nebo pohybovým aparátem, ideální pro vás bude zdravotní matrace.

Kvalitní a vhodně zvolená matrace bude sloužit několik let, proto byste měli při výběru zvážit, která bude pro vás ta pravá. Na trhu je nepřeberné množství od matrací latexových přes pěnové až po taštičkové – zjistěte, jak vybrat matraci, která přispěje k pohodlnému a ničím nerušenému spánku.


4. Velikost a kvalita polštáře hrají důležitou roli

K dobrému spánku vám napomůže kvalitní polštář. Ten by měl zajistit správnou oporu krční páteře. Pokud si chcete dopřát naprostý komfort, sáhněte po přírodních materiálech. Polštáře z kvalitního peří jsou nadýchané a měkké. Musíme je ale pravidelně větrat a nejsou vhodné pro alergiky.

Vlna je pevnější, ale o to lépe polštář drží tvar. I její údržba je snazší.

Pro alergiky a ty, kdo trpí respiračními problémy nebo mají problémy se sníženou imunitou, jsou nejlepším řešením antibakteriální polštáře.

A při obtížích pohybového aparátu se nejlépe prospíte na kvalitním zdravotním polštáři.

postel

5. Volte povlečení z příjemného materiálu

Ložní prádlo by mělo být z materiálu příjemného na dotyk. U řady z nás vedou přírodní materiály, jako je lněné nebo bavlněné plátno nebo flanel, který v zimě navíc krásně zahřeje. V létě naopak oceníme hladké tkaniny, ve kterých se nebudeme přehřívat a potit.

6. Správná pokrývka je nezbytná

Pokrývka by nás měla ochránit před chladem, nikdy by nám pod ní ale nemělo být horko. V našich klimatických podmínkách je vhodné mít teplejší zimní a slabší letní pokrývku. A rozhodně bychom neměli opomíjet jejich pravidelné větrání.

7. Ke klidnému spánku potřebujeme tmu

Málokdo z nás se dokáže kvalitně vyspat za denního světla. Proto bychom měli do ložnice pořídit dostatečně husté závěsy nebo žaluzie.

8. Čerstvý vzduch a správná teplota

Ložnici je důležité pravidelně větrat, ideálně jak ráno, tak i večer před spaním. A nikdy bychom v ní neměli mít přetopeno. Vydýchaný vzduch a horko totiž ztěžují usnutí a zapříčiňují neklidný spánek.

9. Dopřejte si relaxaci

Pro snadné usínání je důležitý pocit uvolnění. Abychom ho dosáhli, musíme z hlavy vyhnat starosti všedního dne. Proto by ložnice měla působit harmonicky. Dosáhneme toho vkusným vybavením bez rušivých prvků a tlumeným osvětlením. Skvělou volbou je nábytek z přírodního dřeva, případně tlumené a pastelové barvy nebo bílá. U té ale pozor, aby místnost nepůsobila příliš sterilně.

K lepší regeneraci a spánku můžete vyzkoušet i čaje určené k lepšímu spánku. Jak vybrat nejlepší čaje na spánek, si můžete přečíst na webu Chytrý Spánek.

10. Práce do ložnice nepatří

V místnosti, kde usínáte, by ve vás nemělo nic vyvolávat starosti. Proto sem v žádném případě neumisťujte pracovní stůl. A pokud už nemáte jinou možnost, zajistěte, aby byl mimo zorné pole usínajících. Nic totiž neodradí spánek tak, jako pohled na kalendář plný soupisu povinností a hromady písemností k vyřízení.