Sport jako základní kámen zdraví

Zdraví životní styl je v dnešní době často probíraným tématem. Jeho nedílnou součástí je mimo správného stravování, kvalitního spánku a vyvarování se kouření a alkoholu také pravidelný pohyb. Pokud se dostatečně namotivujete a dáte sportu šanci, můžete se těšit na mnoho výhod, které pravidelné sportování skýtá. Nemusíte se rovnou stát maratonským běžcem, ale alespoň minimální pohyb by měl být součástí života každého z nás, jelikož tato aktivita nás ovlivňuje po mnoha stránkách.

Co si pod pojmem sport představit? 

Jestliže sportujete, neznamená to, že se musíte automaticky hned sedřít z kůže. Každý má své vlastní tempo a svá maxima. Pro dosažení zdravějšího životního stylu vám postačí například chůze nebo lehčí cvičení. Prospěšným je také v podstatě každý pohyb na čerstvém vzduchu, díky kterému dospějete k lepšímu zdraví, spánku, ale třeba i trávení. Neváhejte tedy, popadněte kvalitní boty, sportovní oblečení a vydejte se do přírody za novými dobrodružstvími. Vyhýbat se nemusíte ani jiným sportům, jako je například plavání, cyklistika nebo tenis.


chůze

Sport jako prevence civilizačních chorob

Ať chceme či ne, civilizační nemoci neboli takzvané nemoci z blahobytu jsou čím dál více rozšířené. Mezi nejčastější patří obezita. Je pravděpodobně jasné, že tento problém souvisí s nedostatkem pohybu. Největším svárem je to, že nadváha může způsobovat závažnější problémy, se kterými si není radno zahrávat, ale mělo by se jim spíše předcházet. Jedná se například o cukrovku, vysoký krevní tlak, aterosklerózu či oběhová onemocnění. Všem těmto nemocem se dá sportem kombinovaným se zdravou stravou a vyvarováním se neřestí (kouření cigaret a požívání alkoholu) poměrně snadno předejít. 

Sportem proti depresím

Sport nemá blahodárné účinky jen na fyzickou stránku vašeho těla, ale také na tu psychickou. Může být výbornou formou relaxace. Sport je nejčastěji doporučován jako přírodní antidepresivum. Je to způsobeno tím, že při fyzické aktivitě je tělem vylučován hormon endorfin, který zapříčiňuje lepší náladu a snížení stresu a napětí.

Sport vás může zbavit nespavosti

Pravidelný pohyb je také velice nápomocný, jestliže trpíte nespavostí. Nespavost je dalším velice častým problémem, která trápí lidi napříč všemi věkovými kategoriemi. Ať už máte problémy s usínáním nebo se v noci často budíte, neměli byste je ignorovat. Mimo jiné vám může pomoci právě pravidelný pohyb. Podle některých studií stačí, když budete sportovat alespoň dvakrát týdně a kvalita vašeho spánku se zlepší až o dvacet procent.


Podpora trávení

Sedavý způsob života je čím dál častějším jevem. Sedíme při práci, při cestování, u televize i například v hospodě. To s sebou častěji nese trávící potíže jako je nadýmání, zácpa nebo křeče. Většinou nás ani nenapadne, že celý tento problém může mít svůj zárodek v nedostatku pohybu. Ten totiž stimuluje střevní peristaltiku (pohyb střev) a činnost trávícího systému. Jestli vás tedy trápí některá z výše uvedených potíží. Řešení může být jednoduché – častěji se zvednout ze židle a udělat alespoň něco málo pro své tělo.

Získejte nové přátele

Ač se to může zdát jako klišé, novými koníčky a aktivitami získáte také nové přátele. Díky sportu máte možnost navázat a utužovat nové vztahy. Pohyb je vždy zábavnější, když se mu věnujete s někým druhým. Můžete navzájem sdílet své strasti, ale také oslavovat své úspěchy. Snadnější je také dosažení cíle, jestliže si ho stanovíte společně. Vzájemná podpora je totiž nejdůležitější.