Srovnání hypoték aneb na co si dát pozor?

Přemýšlíte nad vlastním bydlením, které plánujete financovat hypotékou? Dnešní trh nabízí nepřeberné množství hypotečních úvěrů, ve kterých je někdy těžké se zorientovat. Proto jsme pro vás připravili článek, díky kterému můžete nabídky hypoték srovnat a vybrat tu nejvhodnější.

Co je hypotéka?

Hypotéka neboli hypoteční úvěr je úvěr, který poskytuje banka či stavební spořitelna svým klientům ke koupi nemovitosti. Tento úvěr je zpravidla zajištěný zástavním právem k nemovitosti nacházející se na území ČR, a to po celou dobu trvání úvěru.


Jak na srovnání hypoték?

1. Banky

Návštěva několika různých bank je asi základním způsobem, jak si zajistit podrobnější informace a kalkulace. Tento způsob je vhodný zejména pro ty, kteří si rádi vše zjišťují sami a nevadí jim hodiny strávené na pobočkách. Ale pozor, byť se tato forma zdá být tou nejlepší cestou, stále nemusíte získat tu nejnižší úrokovou sazbu.

2. Srovnání na internetu

Dáváte přednost pohodlí a rychlosti? Využijte srovnání hypoték online formou. Existují webové portály, jenž vám seřadí nabídky hypoték podle vašich zadaných kritérií. Tato forma je mezi lidmi nejvíce oblíbená, protože nikdo na vás netlačí a vy máte tak možnost si v klidu financování spočítat a porovnat.

Mezi další další plusové body těchto srovnávacích portálů jsou kalkulačky, díky kterým máte větší představu o výši měsíčních splátek. Velmi užitečné jsou také recenze jednotlivých bank, kde se dozvíte různé postřehy klientů.


3. Finanční poradce

Posledním způsobem, jak si snadno hypotéky porovnat a vyznat se v nich, je oslovení specialisty. Právě ti pro své klienty dokážou vyjednat s bankovními institucemi ideální podmínky. Nemluvě o tom, že v některých případech je skutečně složité hypoteční úvěr získat, finanční poradce si ale umí poradit v téměř každém případě.

Na co se při výběru hypotéky zaměřit?

Pokud jste se rozhodli vyřídit si hypoteční úvěr sami, rozhodně nepodceňujte následující body:

Nejnižší úroky

Úrokové sazby patří mezi nejzákladnější faktory ovlivňující vaše rozhodnutí při výběru hypotečního úvěru. Jelikož se jejich sazba může u jednotlivých bankovních institucí lišit až o jeden procentní bod, správným výběrem můžete ušetřit nemalé peníze.

Podmíněné pojištění

Na úroky navazuje druhý bod a to pojištění hypotečního úvěru. Právě nízký úrok se často podmiňuje pojištěním schopností splácet, což může celou splátku překvapivě navýšit. Ve většině případů dochází k tomu, že toto pojištění vypomůže se zaplacením jen s několika málo splátkami. Proto většina odborníků radí, zařídit si lepší životní pojištění, které mnohdy vyjde levněji a pokryje celou část hypotéky.

Přehlížené RPSN

RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů je dalším faktorem ovlivňující cenu hypotéky. Právě to zahrnuje různé výdaje týkající se hypotečního úvěru – poplatky, pojištění. Ačkoliv je RPSN často přehlížené, právě tento ukazatel vám prozradí, kolik na hypotéce skutečně přeplatíte.

Opomíjené podmínky

Vzít si hypotéku je velký krok a závazek. Proto zvažte své možnosti a než se rozhodnete cokoliv podepsat, vždy si řádně prostudujte smluvní podmínky. Zaměřte se zejména na skryté poplatky nebo dodatky pod čarou či text psaný malým písmem. Lidé jsou pak nemile překvapeni, jaké sankce jim hrozí třeba za pozdní zaplacení splátky.

Poplatky

A dostáváme se k poslednímu důležitému bodu, jímž jsou různé poplatky razantně navyšující cenu hypotéky. Například poplatky za postupné čerpání vás mohou připravit o tisíce. Mezi další patří poplatek za odhad nemovitosti nebo poplatky za doplňkové služby, kterými je již zmiňované pojištění úvěru nebo pojištění nemovitosti.

Věříme, že vám náš článek byl pro vás přínosem a výběr hypotečního úvěru pro vás bude mnohem jednodušší a příjemnější záležitostí než kdy dříve.