Stavba domu 2020: vše o změně pravidel

Internetem kolují zvěsti, že kvůli novým standardům Evropské Unie na stavbu nízkoenergetických domů budou lidé muset investovat do drahých technologií a zdrojů obnovitelné energie. Budou se stavět pouze pasivní domy s tepelnou rekuperací a solárními panely. Skutečnost je jiná: mnoho dnes již běžných nízkoenergetických domů podmínky splňuje – a požadavky nejsou tak přísné, jak se zdá. Jaká je pravda?

Fotka od giovanni gargiulo

Na základě nových nařízení se od 1. 1. 2020 zavádí nový energetický standard – a to, že se upouští od obnovitelných zdrojů energie a mohou se stavět jen domy s téměř nulovou spotřebou energie. Pod tímto radikálním pojmem se ale skrývá stavba, jenž lze připodobnit k dnešním nízkoenergetickým domům, které parametry splňují.


Do výsledné energetické náročnosti budovy se započítává teplo na vytápění, chlazení, větrání, ohřev vody, osvětlení a další. Je nutné, aby se budova vešla do energetického štítku minimálně kategorie “B” – což znamená 30–70 kWh/m2.

Nejsou nutné pouze obnovitelné zdroje

Současná vyhláška 78/2013 Sb. vyplývající z evropské směrnice EPBD II nepožaduje přímou instalaci obnovitelných zdrojů energie. Podstatná je nízká výsledná hodnota spotřeby neobnovitelných zdrojů energie. A není ani určené, jakou cestou se této hodnoty má dosáhnout. Ve výsledku půjde tedy o kombinaci různých zdrojů energie (obnovitelných i neobnovitelných), z čehož plyne nespočet variant, jak kvótu splnit. 

Česká legislativa nastavila podmínky tak, že se sotva přibližují původním záměrům EU stavět maximálně ekologické stavby. Takže ačkoliv Evropská Unie klade důraz na používání obnovitelných zdrojů energie, není nutné je instalovat. Dokud stavíte dům s nízkou energetickou náročností, naše legislativa vám umožňuje výběr jakéhokoliv zdroje energie – ať už obnovitelného či neobnovitelného. 


Nová úroveň spotřeby energie

Spotřeba primárních neobnovitelných zdrojů se má podle nové vyhlášky snížit o 10-25 %. Podle současných předpisů může roční spotřeba jedné domácnosti v České republice dosahovat maximálně 160 kWh/m2. (Pro představu: většina členských států EU má tuto hodnotu nastavenou na 50 kWh/m2, Dánsko dokonce jen 20 kWh/m2!). 

Nové požadavky se u nás tedy příliš neliší od starých. K dosažení nižší hodnoty není potřeba instalovat zdroje obnovitelné energie (např. solární panely). Budova s téměř nulovou energetickou spotřebou může být v podstatě obyčejný dům z kvalitního materiálu, dobrou izolací a vytápěním – čili i dům s pouze neobnovitelnými zdroji energie, jak tomu bylo “neekologicky” doposud.  Realita je ale taková, že většina lidí raději investuje alespoň do nějakého ekologického zdroje, například solárních panelů nebo vlastního tepelného čerpadla. Finančně se to vyplatí a moderní bydlení si to svým způsobem i žádá.

Fotka od Photo Mix

O kolik zdraží stavba domu?

Náklady na stavbu rodinného domu se průměrně pohybují mezi 3-4 miliony. Odhaduje se, že kvůli nutnosti dodržení ekologických parametrů se tato částka zvýší o 10-15 %, což může činit rozdíl 300-600 000 Kč. Nárůst ceny je zapříčiněný kvalitnějším zateplením, okna s trojskly apod.  Nicméně investice do energeticky úsporného domu se vrátí. A to nejen v provozních úsporách – stavba je kvalitnější, má vyšší životnost, tepelnou pohodu, kvalitu vzduchu, uživatelský komfort a ještě k tomu je šetrná k životnímu prostředí.

Když se v druhé polovině roku 2019 strhlo “davové stavební šílenství”, vznikla ohromná poptávka po nových stavbách kvůli strachu z nařízení EU od roku 2020. Výrobci na to zareagovali zdražením stavebních materiálů. Proto je lepší si počkat, než tento trend odpadne a ceny se vrátí do normálu.

Nebojte se využít dotace

Stát v rámci programu Nová zelená úsporám poskytuje dotace na výstavbu nového rodinného domu s velice nízkou energetickou náročností. Čím lepší jsou dosažené energetické parametry domu, tím vyšší dotace je stát ochoten nabídnout. Konkrétně se jedná o částky 150 000 Kč, 300 000 Kč a nebo 450 000 Kč. Je možné, že celkové náklady vám díky tomu i přes větší investici klesnou.

Z dotace se může financovat instalace solárních panelů, tepelných čerpadel, těsnění nebo zateplení. Existuje také Kotlíková dotace, kterou stát přispívá k pořízení nového kotle, a tím šetrnějšímu a úspornějšímu vytápění domácnosti, ale ta se vypisuje o krajích a bývá do pár minut vyčerpána.

Stát dokonce poskytuje peníze i na méně konvenční metody: například na využití tepla z odpadních vod nebo výsadbu trávy na střeše domu.

Jaké jsou varianty snížení energetických parametrů domu?

V praxi jsou téměř nevyhnutelné dvě věci: kvalitní vytápění a zateplení domu. Bez toho se pravděpodobně neobejdete. Jedná se tedy o kvalitní okna a dveře a tepelnou izolaci. Další ekologické varianty, jak snížit energetickou náročnost, jsou například solární panely, tepelná čerpadla, výměna kotle a těsnění. Velkou roli hraje také geometrie budovy. Dobrý projektant ale nebude mít potíže navrhnout to správné řešení.

Zdroje:
mesec.cz
novazelenausporam.cz
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-78