Tipy na stylové a praktické bytové doplňky

Interiér každého z nás obsahuje mnoho různých designových prvků, a to doslova od podlahy až po strop. Každý máme svůj osobitý vkus – líbí se nám jiné kombinace barev, odlišné struktury a materiály, i rozdílné vybavení jednotlivých místností. Jak tedy vytvořit design, který si zamilujete? Rozhodujícími faktory jsou atmosféra, vzhled a nálada místnosti, které tento koncept zhmotní v realitu. Tak například výrobky z proutí nebo ze světlého dřeva vytváří atmosféru klidu. Oproti tomu nábytek z tmavého dřeva svou sytostí a teplem dodává jiskru luxusu a důrazu na kvalitu. 

Není to ale jen o nábytku! Může to být umělecká sbírka, čajová konvice z cest, nebo rodinné fotografie – vlastně cokoliv, co odráží vaši osobnost. Jsou to malé drobnosti, které dělají z našich obydlí domov, dávají mu osobnost a charakter


KVĚTINY A VÁZY

Rostliny jsou praktickým doplňkem, zútulní prostor a budete se díky nim cítit dobře. Snižují stres, zlepšují náladu a podporují kreativitu. Mnoho druhů krásně vypadá i voní. Navíc neutralizují škodlivé chemikálie (polyethyleny a formaldehydy), které se přirozeně vyskytují v mnoha druzích nábytku, podlah, či barev a bývají často spojovány s respiračními potížemi a jinými nemocemi. Mezi nejlepší rostliny pro zlepšení kvality ovzduší patří anglický břečťan, bambus a tchýnin jazyk.

Co se týče konkrétních druhů, možností je nepřeberně. Někdo dává přednost tradičním kvetoucím pokojovkám, jiný má raději ty minimalisticky celozelené. Někoho baví často odměňovat interiér pomocí řezaných květin ve váze, někdo dává přednost květinám sušeným, které si nechává v interiéru déle. 

Je to samozřejmě i o praktickém využití – šikovná milovnice přírodní kosmetiky si raději vypěstuje levanduli, zatímco gurmán, co tráví hodiny v kuchyni, dá přednost spíše bazalce a petrželi. Někoho “živé” truhlíky nebaví a raději zvolí květiny umělé, často ze strachu, že by mu nevydržely dlouho.


Květiny jsou krásným doplňkem a navíc mají na člověka pozitivní vliv.

Tady je pár konkrétních typů váz a rostlin, vyberte si podle svého stylu:

 • Skandinávský (minimalistický, kontrastní, jednoduchý)
  • černé či bílé květináče, plechové kyblíky, klasické skleněné vázy
  • břečťan, kaktus, bambus, kapradí, bylinky
 • Venkovský(rustikální, tradiční, útulný)
  • vzorované květináče v kombinaci modré a bílé, výrobky z vrbového proutí, dřevěné bedýnky a truhly
  • tořivky, fialky, levandule, popínavé rostliny řezané tulipány, narcisy
 • Provence(romantický, vesnický, plný vůně)
  • porcelán, plechové konve v pastelových barvách
  • hyacint, sušená levandule, řezaná slunečnice, růže a mák
 • Boho(přírodní materiály, neutrální barvy)
  • závěsné květináče s macramé, proutěné zboží (koše, boxy, květináče)
  • monstera, fíkovník, sukulenty, banánovník, převislé rostliny
 • Retro (romantický se spoustou barev a vzorů)
  • klasická neglazovaná keramika, barevné skleněné vázy
  • orchideje, begonie, pelargonie, muškáty, macešky
 • Elegantní(nadčasový, čistý, s nádechem luxusu)
  • bílý porcelán se zlatými prvky, černé či starorůžové sklo
  • oxalis, sleziník, toulcovka bonsaje, velké palmy, řezané růže, lilie

UMĚNÍ

Umění je jedním z nejběžnějších a nejvšestrannějších bytových doplňků, od obrazů přes sochy až rodinné fotografie a obrázky od dětí. Najít (nebo vytvořit) umělecké dílo, které odpovídá vzhledu vašeho domova, není až tak těžké. Pro moderní dekor to chce odvážný barevný obraz nebo pořádnou sochu z kovu. Do bohémského stylu se bude hodit nástěnné macramé a nefritový buddha. Pokud je váš domov tradičnější, zvažte porcelánové nebo keramické sochy a na stěny pak krajinomalbu nebo přetisky klasických uměleckých děl. 

Lze tvrdit, že bytová dekorace ve své nejzákladnější formě je druh umění. Sladit tvary, materiály, barvy, aby vše dávalo ucelený smysl, vyžaduje zkušené oko. Jednou z nejlepších věcí na umění je to nacházení takových předmětů, u kterých víte, že jsou jediné svého druhu a zaručeně udělají váš domov jedinečným. Jako umění lze nastylovat i staré piano, rodinné fotografie, retro zrcadlo, originální koberec nebo něco, co jste sami vytvořili. Hlavní roli hraje vaše fantazie a kreativita.

Originální ložnice s osobitým uměním.

SBĚRATELSTVÍ

Představte si tu idylu – sedíte v oblíbeném křesle, z gramofonu vám zpívá Freddie, v jedné ruce máte skleničku s dobrým rumem a ve druhé fotky z výletu po Itálii… Sbírka starých vinylů nepatří do dřevěné bedny někde na půdě, stejně tak byste křišťál po babičce nestrčili do přepravky ve sklepě, nebo polaroidy ze svého celoživotního cestování do krabice ve skříni. To jsou jednoduše věci, které prostě patří na světlo světa, protože vystihují, kým jsme, tak se je nebojte ukázat! 

Sbírka vinylů z 70-80. let, stylový doplněk a víc než to. Co sbíráte vy?

DŘEVĚNÉ ÚLOŽNÉ BOXY

Když jsme u toho sběratelství, pokud jste na půdě našli staré bedny, rozhodně je nevyhazujte. Dřevěná bedna najde své praktické využití – bedýnky snadno poslouží jako úložné boxy – a navíc může být stylovým doplňkem do vašeho interiéru. Můžete je zrecyklovat a vytvořit si například originální konferenční stolek (ten se bude skvěle hodit do domácnosti ve skandinávském stylu), nebo je dobře využijete na uložení věcí, které potřebují řád (třeba ve spíži). 

Staré bedny z půdy jako osobité poličky v boho domácnosti.

SVÍČKY

Svíčky se používají nejen k zajištění světla a tepla, ale jsou také nositelem romantické atmosféry a útulnosti v domácnosti. Často jsou spojovány s pocity klidu a relaxace. Téměř každý máme doma po ruce pár svíček pro případ výpadku proudu.

Nejstarší svíčky vytvořili staří Římané z papyru a tradici pak zdokonalili v Číně, kde do roztaveného loje namáčeli rýžový papír. Od této doby se výroba svíček mnohokrát změnila, lůj při spalování totiž zapáchal a špinil, takže byl brzy nahrazen nejprve včelím voskem, pak velrybím olejem a nakonec parafinem. Dnes jsou nejoblíbenější svíčky vyráběny ze sójového vosku, který je měkký, pomalu hoří a je bez zápachu.

V průběhu historie hrály svíčky hlavní roli v mnoha náboženstvích. Židé slaví svátek světel (Chanuka), mnoho buddhistů zapaluje svíčky ve svých svatyních, kde světlo svíčky představuje osvícení, které hledají. Křestní svíčka je tradiční prvek i v křesťanské tradici. Ve wiccanských (novopohanských) náboženstvích dokonce svíčky představují bohy a bohyně a jsou běžné během náboženských obřadů.

Svíčky lze do interiéru začlenit v mnoha podobách, od malých čajových svíček, přes sbírku větších svíček ve skle, až po vysoké svíce v dekorativních držácích. Ať už jsou zrovna zapálené nebo ne, dnešní svíčky se vyrábí tak, aby svým designem doplňovaly dekor vašeho domova.

NEONOVÉ NÁPISY

Pokud se vám líbí originální dekorace, které vašim hostům určitě vyrazí dech, potom byste měli vsadit na neonový nápis. Tento prvek je často k vidění v barech, či restauracích, ale skvěle bude vypadat také v obývacím, nebo i dětském pokoji. Fantazii se totiž meze nekladou a tak pokud chcete, můžete si nechat vyrobit takový nápis, který bude odrážet například váš oblíbený film, nebo koníček. Stejně tak není problém vyrobit i neonové jméno vaší ratolesti. U LED neonů je navíc možné plynule regulovat intenzitu svícení, takže se nemusíte bát, že by neon zářil až příliš. Stejně tak, pokud si budete přát, můžete ovládat i barvu svícení a přizpůsobit tak barvu světla ostatním dekoracím, nebo vaší náladě!


Zdroje:
hezky-domov.eu/cs/410-minimalismus-jako-styl-bydleni
www.stylovynabytek.eu/uzijte-si-pohodlny-venkovsky-styl-bydleni/