TOP 5 deskových her nejen pro lockdown

Ať již trávíte dlouhé dny doma kvůli lockdownu nebo kvůli nepřízni počasí, je fajn na chvíli opustit obrazovky počítačů, televizí a mobilů a strávit s partnerem či partnerkou a dětmi společný čas. Určitým nešvarem dnešní doby je právě úbytek okamžiků, které celá rodina tráví pohromadě povídáním a sdělováním zážitků či starostí. Zatímco dříve bylo běžné trávit večery v širším kruhu rodiny či dokonce sousedů, v 21. století trávíme čas v osamění. 

Aktuální lockdown je sice otravný, ale na všem zlém se dá najít alespoň cosi dobrého. V tomto případě je to více času pro rodinu. Proto jsme si pro vás připravili výběr 5 oblíbených deskových her, které vám zaručeně zkrátí dlouhé večery. 


deskové hry různé

Při výběru jsme čerpali z top deskových her na FYFT.cz, které vychází z žebříčku BGG, který obsahuje 100 tisíc stolních her. Níže uvedené hry patří do první stovky dle hodnocení 2 milionů registrovaných hráčů.

1. Pandemic

 • 2-4 hráči
 • Doba hraní 45 minut
 • Věk 10+
 • Obtížnost – jednoduchá
Hra Pandemic
Pandemic; zdroj: FYFT.cz

Svět ohrožuje pandemie nejrůznějších virů a vaším úkolem je společnými silami a vychytralou strategií viry porazit a zachránit civilizaci před kolapsem. Hráči tvoří jeden tým, který čelí nástrahám samotné hry. Princip deskové hry je jednoduchý. Každý hráč si vybere jednu figurku, kterou bude hrát a postaví ji na herní mapu. Pak už následují tahy, ve kterých se hráči střídají. V každém svém tahu můžete provést celkem 4 akce (př. vynalézt lék na jednu z nemocí či postavit výzkumné středisko). Dále si odeberete z balíčku 2 karty (na nich najdete, jak vynalézt lék či, že se nemoc rozšíří). Jako tým vítězíte ve chvíli, kdy se vám podaří vynalézt lék na všechny nemoci. V opačném případě se viry rozšíří po celém světě a lidstvo vymře.

Hra je dobře vysvětlená na několika stránkách a obsahuje části, které se rychle rozestaví na herním plánu. Hra je vhodná pro děti, rodiny a pro ty, kteří si chtějí zahrát napínavou deskovku a netrávit u ní mládí. Deskovky od 18+. Zahrajte si deskovky jen pro dospělé! O erotických hrách jako je Harašeníčko nebo Nevinné hrátky můžeme s klidem říci, že vyvolají nejen vaši hráčskou vášeň.


2. Nemesis

 • 1-5 hráčů
 • Doba hraní 120 min
 • Věk 14+
 • Obtížnost – náročná
Nemesis; zdroj: FYFT.cz

Pokud zrovna nepatříte mezi hráče, kterým stačí maximálně hodina u deskové hry a zároveň se rádi kocháte krásnými leč hrůzostrašnými miniaturami, Nemesis je pro vás ta správná volba. Opět se jedná o kooperativní hru, ve které se probouzíte z hibernace a zjistíte, že vaše vesmírná loď je poškozená. Má to ale jeden háček. Na palubě je neznámá smrtonosná hrozba. Celá atmosféra se nese v duchu sci-fi hororové atmosféry na motivy známého filmu Vetřelec. Hra je plná intrik, blafování, předstírání, obviňování, ale také spolupráce a přátelství. Musíte spojit síly, aby se vás co nejvíce dostalo zpátky na Zemi. 

Nemesis patří mezi top deskové hry, které ovšem vyžadují notnou dávku soustředění. Pyšní se nádhernými miniaturami a rozsáhlým herním plánem. Tahle povedená vesmírná hororovka dokazuje, že společenské hry dokáží být pěkně napínavé a nejednoho hráče vtáhnou na několik hodin do hry. Taková zvláštnost na závěr – Nemesis se dá hrát i v režimu jednoho hráče.


3. Doba kamenná

 • 2-4 hráči
 • Doba hraní 60 min
 • Věk 10+
 • Obtížnost – jednoduchá
Doba Kamenná; zdroj: FYFT.cz

Doba kamenná opět patří mezi populární deskové hry, ve které se tentokrát vžijete do svého kmene hromadícího suroviny různého druhu, aby mohli dál rozšiřovat svoji populaci, stavět příbytky a vymýšlet nové vynálezy. O vašem zisku surovin často rozhodují kostky, ale nenechte se zmýlit, tahle desková hra není o náhodě! Výsledek hodu se dá často změnit spotřebováním různých nástrojů, proto je zapotřebí jisté dávky strategie a taktiky. Počet kol do konce hry není pevně stanoven. Záleží, jak hráči rychle vykoupí jednu z hromádek s kartičkami budov nebo karty z nabídky. 

Doba kamenná se dostala do tohoto žebříčku deskových her nejen proto, že je to jednoduchá taktická budovatelská strategie, ale že má i nádherné grafické zpracování s mnoha herními komponentami jako vyobrazení jednotlivých surovin. Ačkoli trvá přibližně hodinu, určitě se najdou ti, kteří budou chtít okamžitou odvetu!


4. Rising Sun

 • 3-5 hráčů
 • Doba hraní 90 – 120 min
 • Věk 14+
 • Obtížnost – středně náročná
Rising Sun; zdroj: FYFT.cz

Desková hra Rising Sun vás vezme do Japonska v období, kdy mezi sebou bojovaly jednotlivé klany o území a moc. Společně s bájnými bohy vlastní kultury se snažíte o návrat svých duchovních tradic a navrátit (ideálně rozšířit) věhlas klanu. Válečnictví ovšem nezahrnuje pouze sílu vojska, ale také strategii, diplomacii a mazanost. V rámci hry hráči získávají body za jednotlivé skutky, obsazená území, uzavřená spojenectví s ostatními klany a za jiné válečnické manévry.

Rising Sun je poměrně speciální společenská hra, která nabízí pastvu pro oči nádhernými miniaturami. Zároveň nabízí i různá rozšíření o další bohy a jednotky. Zde si přijdou na své hráči, kteří se touží vžít do role generála klanu a vést svůj lid vstříc vítězství.


5. Marvel Champions

 • 1-4 hráči
 • Herní doba – 60 min
 • 14+
 • Obtížnost – Středně náročná
Marvel Champions; zdroj: FYFT.cz

Jedná se o další kooperativní hru, která spočívá v poražení padouchů ze světa Marvel. Na začátku hry si každý hráč vybere jednoho Marvel hrdinu se svými schopnostmi, za kterého bude hrát. 

Každá postava má tři přirozené schopnosti – zmaření útoku nepřítele, útok a obranu, a další své unikátní schopnosti. Během tahu můžete vytvářet spojence, upgradovat hrdinu či zahrát karty událostí. Pokud chcete zahrát kartu z ruky, musíte zaplatit její cenu. Je třeba tedy rozmýšlet, jestli se daná akce vyplatí.

Cílem hry je společnými silami pomocí strategie a taktiky porazit tým padouchů. Marvel Champions je pro každého zapáleného fanouška Marvelu, protože deskovka obsahuje velké množství nádherně zpracovaných ilustrací. Pro osamělé vlky je možnost hrát v režimu pro jednoho hráče.

Přejeme vám co nejpříjemnější chvíle strávené doma se svojí rodinou. Pokud je nějaký čas ideální na to začít hrát deskové hry nebo zkusit nové, je to právě nyní.