Umyvadlo na desku – výhody a nevýhody

Umyvadlo postavené na desce je trend, který v poslední době zaplavuje české domácnosti. To především díky svojí designové atraktivitě a rozmanitosti. Jaké jsou ale jeho výhody a nevýhody ve srovnání s klasickým umyvadlem?

Umyvadlo na desce
Fotka od Stefano Ferrario

Hlavní výhodou je neomezený design

Nespornou stěžejní výhodou umyvadla položeného na desku je nesmírná rozmanitost výběru. Tím, že umyvadlo nemusí být přichycené ke stěně (ačkoliv se nabízejí i takové typy), je ponechána naprostá svoboda při tvorbě designu. Nabízí se tedy v nespočetných tvarech, velikostech a materiálech (kámen, dřevo, nerez, mramor, sklo), stejně jako desky, na kterých leží.


Deska je praktická, ale vyžaduje údržbu

Díky desce získáte hodně prostoru na odkládání věcí, od ručníků přes kartáčky až po líčení. Deska sama díky kresbě dřeva či jinému efektu může dotvářet estetické prostředí koupelny, a dává tak možnost ji ještě více přizpůsobit specifickému vkusu. Vyrábí se z různých materiálů, jako je dřevo, kámen nebo mramor. Nicméně její instalací vzniká další plocha na údržbu. Ta se čistí obzvlášť špatně v místě, kde se umyvadlo stýká s deskou, protože špína má tendenci se tam držet a hrozí vznik plísně.

Pod desku lze samozřejmě dokoupit skříňku, poličky apod., čímž jde získat praktický úložný prostor. Anebo lze umyvadlo položit na starý renovovaný stůl se šuplíky po babičce, který se natře voděodolným materiálem, jako je lak či vosk. Tady záleží na výšce stolu, která by se případně musela přizpůsobit.

Velká variabilita umístění a dekorace

Díky širokému výběru se umyvadlo s deskou hodí do malých či atypických koupelen. Můžete zvolit, jestli umyvadlo chcete do středu desky, nebo na její kraj, a to stejné můžete udělat i s baterií – ta nemusí stát za umyvadlem, ale na boku. Dnes se prodávají také moderní nástěnné, tzv. podomítkové baterie. Anebo můžete umyvadla pořídit dvě.


Jde opět o možnost si prostor lépe přizpůsobit svým představám. S tím souvisí i to, že umyvadlo můžete v případě rekonstrukce koupelny snadno vyměnit za jiné, ladící s novým vzhledem místnosti. 

Pokud máte dost úložného prostoru, může deska skvěle posloužit k rozmístění dekorací, kytek nebo košíků. Pod desku lze položit odpadkový nebo prádelní koš.

V čem jsou nevýhody umyvadla na desce?

Poměrně zásadní nevýhodou je, že umyvadlům na desce chybí často přepad neboli odtok vody v případě přeplnění. Většinou ho člověk nepotřebuje, ale kdyby někdo nechal běžet vodu, mohla by vzniknout potopa.

umyvadlo polozapuštěné

Výběr umyvadla

Drobný technický detail a zároveň nevýhoda je, že při instalaci umyvadla a desky si musíte dobře změřit vzdálenost od země. Nesmíte zapomenout, že k výšce, ve které bude deska, musíte připočítat ještě výšku umyvadla. Jinak by se vám mohlo stát, že vaše děti by měly problém do něj natáhnout ruce. Umyvadlo by se mělo obecně umísťovat do výšky cca 85 cm (tj. vzdálenost od země k jeho hornímu okraji).

Desky se dají zakoupit nepředvrtané i předvrtané. U koupi baterie dávejte pozor, aby byla dostatečně vysoká. Nyní víte vše podstatné, abyste si mohli vytvořit představu, jaké umyvadlo pořídíte.

V kostce:
Současný trendNutnost udržovat desku
Velký výběr designu umyvadel i deskyNa místě spojení desky a umyvadla se drží špína, hrozí i plíseň
Deska jako úložný prostorChybí přepad vody bránící přepuštění umyvadla
Pod desku lze umístit skříň, prádelní koš nebo jiné věci