Úsporné topení nejen v době krize – jak ušetřit?

Výdaje za energie jsou v poslední době hojně řešeným tématem. Aby vás současná energetická krize nemusela tolik trápit, porozhlédněte se po možnostech úsporného vytápění. A to nejenom pro její překlenutí, ale úsporné topení je praktické i z dlouhodobého hlediska, neboť vám pomůže ročně ušetřit tisíce korun za vytápění domácnosti.

Díky tomuto článku se pak dozvíte, jak ušetřit v domácnosti za vytápění různými způsoby. Nemusíte totiž hned nutně investovat do nového topného systému, mnohdy stačí pouze udělat drobné změny. Jak tedy na úsporné vytápění nejenom v energeticky krizové době?


Zamezte úniku tepla

Prvně zkontrolujte všechny stěny, okna, stropní konstrukce či dveře ve vaší nemovitosti zdali jimi náhodou neuniká vzduch. Jakákoliv drobná mezera či dírka v nich se totiž může negativně podepsat na úniku tepla. Tím pádem k vyhřátí místnosti bude zapotřebí vyššího množství energie, což zákonitě povede i k vyšším měsíčním výdajům za topení. 

Pakliže narazíte na nějakou z netěsností, pak není vůbec obtížné se jí zbavit. Stačí si koupit nějaké levné těsnění, a následně ji utěsnit a odizolovat. Jenom díky této jednoduché opravě dokážete ušetřit klidně až 20 % z vašich účtů za vytápění.

Zateplení domu 

Ještě před tím, než přijde topná sezóna, zkuste co nejlépe vyřešit zateplení vašeho domu. Neboť je to právě zateplení, jež má ze všech energeticky úsporných opatření častokráte ten největší efekt. Ano, jedná se o poměrně nákladné řešení, nicméně v dlouhodobém horizontu se vyplatí – v průměru se vám totiž investice do něj vrátí již za 10 let. 


Jak konkrétně se vyplatí řešit zateplení domu? Podstatná je volba kvalitního materiálu – svou dobrou práci odvede kupříkladu pěnový polystyren nebo dostatečně tlustá minerální vlna, na trhu se čím dál častěji objevují i přírodní materiály na zateplení. Zateplení oken je zas dobré vyřešit tepelně-izolačními trojskly.

Jak vybrat účinný systém vytápění?

Zemní plyn je i přes jeho rostoucí ceny stále účinnějším zdrojem vytápění než elektřina. Takže pokud je úsporné vytápění to, co hledáte, tak zvažte zemní plyn (nejlevnější však zůstávají pevná paliva). Na výběr je dále tepelné čerpadlo nebo kotel či kamna na tuhá paliva, jež rozhodně nejsou pouze výsadou starých chalup.

Zdroj: Yan Krukov z Pexels

Jaké jsou hlavní výhody jednotlivých typů topných systémů?

1) Tepelné čerpadlo

Jedná se o klimatizační a topnou jednotku v jednom – tudíž její výhoda a úspornost spočívá právě v tomto víceúčelovém použití. Když je venku horko, jednotka nasává vzduch z vašeho domova, odebírá z něj teplo pomocí chladiva a vypouští jej ven. V zimě tento proces funguje přesně naopak. Mezi další výhody patří schopnost dokonalé filtrace vzduchu a nehlučnost tohoto zařízení.

2) Kotel

Zařízení na ohřev vody v nádrži, kterou používá k vytápění celého vašeho domova pomocí rozvodů. Kotle na zemní plyn se mohou chlubit nejvyšší účinností ze všech podobných zařízení do domácnosti. Nevýhodou je však to, že zabírají dost místa a jsou poměrně drahé.

3) Krbová kamna

Ohřívají vzduch v tepelném výměníku. Rozvod po domě může zajistit ventilátor, nicméně je to hlučná záležitost, která se z hlediska prašnosti a zdraví nedoporučuje. Zdravější je využít teplo bez ventilátorových rozvodů, avšak takový systém ohřeje třeba jen jednu místnost. Jedná se o nejlevnější z možností a je ideální volbou pro ty, kteří nechtějí investovat do drahých kotlů a čerpadel. Svůj účel v podobě úspory za vytápění splní.

I elektrické vytápění dokáže být úsporné

Zatím tu byly vzhledem ke své vysoké účinnosti vychvalovaná především zařízení na zemní plyn, avšak problém není ani obstarat si úsporné elektrické topení. Jaká zařízení na elektřinu vám pomohou vytopit místnost, ale zároveň nezruinují vaši peněženku? Kupříkladu elektrické přímotopy, jež fungují na principu sálavého tepla – tedy různé infrazářiče a karbonové zářiče.

Ještě úspornější jsou pak keramická topidla, jejichž spotřeba se průměrně pohybuje v rozmezí od 1000 až 2000 W, což se zapříčiní o to, že vám pomohou ušetřit až 30 % elektrické energie oproti jejich alternativám. Navíc mezi jejich výhody patří rovněž i tichost a skutečnost, že nikterak nevíří prach.

Zásadním ukazatelem je výhřevnost

Ať už si vyberete jakýkoliv systém vytápění, tak se vždy zaměřte na jeho účinnost a výhřevnost. Jedná se o procentuální vyjádření, které vám podá informaci o tom, kolik energie, kterou tento systém vyrobí, půjde přímo na vytápění vašeho domova a kolik energie se naopak zbytečně vyplýtvá. Jinými slovy, dává vám vědět, kolik energie systém přeměňuje na skutečně využitelné teplo.

Krom účinnosti samotného vytápěcího systému se zaměřte i na výhřevnost paliva. Například u krbových kamen se zásadně liší jejich účinnost podle toho, jaké palivo do nich budete používat.

Pokud chcete ušetřit na účtech za energie, tak začněte nejprve hledáním netěsností, jimiž uniká teplo, a investujte do zateplení. A až poté se přesuňte na výměnu současného systému vytápění za některou z účinnějších variant.