Útulný balkón vytvoříte snadno

S přicházejícím krásným počasím si jistě často pomyslíte, jak by bylo krásné trávit snídaně či odpolední kávu na čerstvém vzduchu. Nevlastníte však zahradu a tak vám chybí venkovní posezení? Pokud máte balkón, není žádný problém útulný koutek, který poslouží k relaxaci celé rodině, vybudovat právě v tomto prostoru.

Dopřejte balkónu oživení, není to nic složitého. A výhodou je, že se nemusíte ohlížet na ostatní vybavení interiéru, balkón je samostatnou jednotkou. A jak nejlépe začít? Na chvíli se zasněte a zkuste si představit, jak by mělo vaše oblíbené odpočinkové místo vypadat a jaký by mělo mít styl.


Dobře si promyslete, jak by měl balkón vypadat

Vaše představa balkónu by měla mít určitou jednotnou podobu. Ať zvolíte jednoduchý moderní, tradiční, plný zeleně nebo snadno udržovatelný styl, měli byste se ho držet a volit vybavení a doplňky, které mu odpovídají. Prostor balkónu pak bude jednotný a bude působit promyšleně a útulně.

Základem nového vybavení balkónu je podlaha. Připadají vám venkovní dlažby studené? Nebojte se výměny za dřevěné podlahy ze směsi dřeva a plastu. Speciální upravený materiál odolá i nepřízni počasí a navíc teplejší a na dotek příjemný. Na takovou podlahu se nemusíte bát položit menší koberečky, které podlahu dokonale doplní.

Nábytek na balkón by měl být odolný

Mějte na paměti, že váš balkonový nábytek musí každý den snášet slunce, déšť i vítr. Proto by měl být z odolných materiálů, například dřeva, ratanu, hliníku nebo plastu. A nezapomínejte na doplňky. Polštáře a polštářky mohu být z materiálů, kterým neuškodí voda. Před chladem vás ochrání deky a plédy. Jestliže máte dobře krytý balkón, můžete použít i čalouněný nábytek.


Zabírá nábytek příliš mnoho prostoru, takže máte pocit, že už se nikam nevejdou vaše oblíbené květiny a bylinky? Nevadí, zbývají vám ještě stěny a zábradlí. Na stěny můžete zavěsit různé poličky a květináče, na zábradlí umístit truhlíky. Na zábradlí nezapomínejte, i ono přispěje k eleganci vašeho venkovního prostoru. Odolné, praktické a elegantní je nerezové zábradlí, dalším oblíbeným materiálem je dřevo. A vše ještě dolaďte originálním osvětlením, třeba solární lampou.

Pohodlí vám zajistí zastínění

Protože balkón využíváme především v letních dnech, nesmíme zapomenout na zastínění. Klasické slunečníky sice pomohou, ale po estetické stránce nejsou nejlepší variantou. Dají se sice skládat, přesouvat a snadno se s nimi zachází, ale vkusnějším řešením je sluneční plachta nebo markýza. Plachta navíc chrání i soukromí. Balkónové markýzy umožňují trvalé využívání balkónu a chrání i v deštivých dnech. Pokud chcete zakrýt spodní část balkónu, použijte třeba rohože, ale dejte vždy přednost přírodním materiálům. A v chladnějších dnech můžete na balkón instalovat přenosné topení, takže zde budete moci trávit čas celoročně.

Když potřebujete úložný prostor

Oblíbenou variantou v poslední době je rozšíření prostoru bytu, popřípadě domu, o prostor balkonu či lodžie tím, že se zasklí. Zasklení není až tak drahé, jak by se mohlo na první pohled zdát a má poměrně dost výhod. “Zabezpečí minimalizaci tepelných ztrát a slouží jako protihluková izolace. Zajistí také ochranu proti prachu, dešti a sněhu. Navíc působí jako další překážka proti vniknutí do objektu.”, dodává odborník z firmy Optimi.cz.

Mnoho lidí používá balkón jako odkladiště momentálně nepotřebných věcí. Kam máte takové předměty dát, když toto místo přetváříte na relaxační prostor? Místo křesel nebo pohovky může použít lavice s úložným prostorem nebo umístit menší skříňku ze stejného materiálu, jako je ostatní výbava. Pak se vám na balkón vejdou i další věci, jako je třeba malý gril, na kterém si můžete připravit oblíbené pochoutky. K dokonalosti můžete balkónové posezení dovést dekoracemi a doplňky. Využít můžete třeba suvenýry z cest a pravidelně je obměňovat. Mušle, kamínky, šišky, větvičky, chvojí a další předměty umístěte do nádob, misek nebo na tácky. Fantazii se meze nekladou. Vytvoříte tak dokonalé místo, kde můžete trávit volný čas s rodinou i přáteli nebo jen o samotě relaxovat.