Velikonoce napříč světem

Přicházejí svátky, které opět protnou celý svět. Velikonoce se zkrátka slaví všude. Ve světě ale nechodí koledníci s pomlázkami – to je specialita nás a našich slovenských bratrů a sester. Jak tedy tráví tyto svátky jinde?

Slovensko

Hlavně na východě je stále oblíbená oblievačka, kdy se dívky kromě vyšlehání pomlázkou dočkají i polití vodou. Někde se nahrazuje voda voňavkou stejně jako v Maďarsku.


Polsko

Také se zde polévá vodou, v úterý naopak sprchu dostanou muži. Celé Velikonoce jsou velmi barevné a prožívané, lidé nosí do kostela jídlo k posvěcení. Nesmí chybět vařené vejce, o které se dělí rodina po příchodu z kostela.

Rakousko

Na zelený čtvrtek dodržují zelené jídlo a vejce snesené tento den přinese zdraví a štěstí, pokud ho sníte během Velikonoc. Malovanými vejci pak Rakušané ťukají o sebe a snaží poškodit skořápku soupeře. Hledání čokoládových vajíček je zde samozřejmostí.

Německo

Pochází odtud pověry o zajíčkovi, který schovává dětem čokoládová vajíčka v zahradě. V některých oblastech se hází vejce přes střechu domu, aby byl ochráněn před bleskem a neštěstím. Vejce ale musí na druhé straně někdo chytit, jinak ochrana neplatí.


Švédsko

Děti chodí koledovat v převlečení za čarodějnice, někde vyměňují vlastnoruční obrázky za výslužku. Dospělí hodují a slaví.

Finsko

Zdejší děti při koledování zapalují ohně pro vyhnání zlých duchů.

Norsko

Po východu slunce chodí Norové na vrcholky hor, aby vysledovali počasí pro daný rok. Nejvíc však milují velikonoční detektivky. V roce 1923 chtěl totiž jeden vydavatel podpořit prodej nové detektivky. Na titulních stranách novin se objevila reklama, která vypadala jako skutečná zpráva o vraždě. Tato tradice přetrvala a Norové dodnes o Velikonocích hledají vrahy, ať už v televizi, rádiu nebo třeba na krabicích od mléka.

Anglie

Velikonoce začínají už masopustním úterým – tzv. Pancake Day (palačinkový den), kdy se běhá s palačinkami na pánvích a musí se za běhu i otáčet. Vejce v zahradách se hledají i hromadně. Otevírají se hrady, zámky a muzea. V některých částech Velké Británie přetrval zvláštní zvyk. Žena přiváže muže k židli a požaduje výkupné – peníze, někde dokonce druhý den připoutá muž ženu. Vykoupí se polibkem. Často se zde tančí “Morris Dancing” – tanec se zvonky na holeních. O zeleném čtvrtku se královna setkává se seniory a obdarovává je speciálně raženými stříbrnými mincemi jako ocenění za práci pro společnost.

Morris Dancing

Francie

Místo zajíčka rozdávají dobroty do zahrad zvony, které se vrací z Říma. Pouští je z nebe. Oblíbené je koulení vajec jako připomínka kamenů valících se z Ježíšovy hrobky. Ve městě Haux se na Velikonoční pondělí peče omeleta pro 1000 lidí ze 4500 vajec. Kdysi zde tolik chutnala Napoleonovi, že si jí objednal na ráno pro celou svou armádu.

Španělsko

Ulicemi chodí bratrstva v rouchách se špičatými kápěmi. Jsou to kajícníci a nesou sochy Ježíše a svatých. Někteří mají i řetězy.

Itálie

Chodí zde náboženská procesí doprovázená nenáboženskou hudbou pro dobrou úrodu. Papež připomíná Křížovou cestu. Ve Florencii mají Scopio del carro. Vozík naložený petardami jede s průvodem až před katedrálu Santa Maria del Fiore, kde pak arcibiskup nálože odpálí pomocí roznětky v podobě bílé holubice. Na Sicílii se nosí děsivé zinkové masky a červené róby pro zpodobnění ďábla. Ten pak chytá duše, které se do večera mohou vykoupit drinkem. Pak přichází Panna Marie, Ježíš a andělé, aby ďábly odehnaly.

Řecko

Řekové o sebe ťukají vařenými vejci, většinou barvenými na červeno. Vyhrává ten, kdo první poškodí skořápku druhého. Nebo pořádají přímo vajíčkové bitvy, kdy se vejcem musíte trefit do co nejvíce soupeřů. Na ostrově Korfu vyhazují na ulici hliněné nádobí, aby byla dobrá úroda.

USA

Tradiční Easter Egg Roll, kdy se vejce schovávají a kutálejí v zahradách Bílého domu za přítomnosti prezidenta, je celkem známý. Tato tradice trvá již od roku 1878, čtou se při ní dokonce pohádky.

Mexiko

Děti mají krabice s bonbóny a dobrotami, na kterých je obrázek Jidáše. Bouchají do nich tak dlouho, dokud sladkosti nevypadají ven.

Filipíny

Tady se můžete ve městě San Pedro Cutud dokonce nechat přibít na kříž, bičovat a jinak trýznit jako pokání za hříchy. Ačkoli církev ani stát s touhle tradicí nesouhlasí, poskytnou vám bezplatnou péči a ošetření.

Haiti

Pořádají se barevné příhody, při kterých se hraje na bambusové trubky. Kombinují se zde katolické zvyky a voodoo  třeba zvířecími oběťmi duchům.

Bermudy

Tady se o Velikonocích vyrábí a pouští draci ze dřeva a barevného papíru s dlouhým ocasem. Učitelka britské armády chtěla v nedělní škole vysvětlit dětem, jak se dostal Ježíš z kříže na nebe a použila právě draka, jehož základem je kříž.

Austrálie

Od roku 1991 zavedla společnost Rabbit Free Australia bojkot velikonočních zajíčků – králíků. Ty jsou tam totiž považováni za škůdce a ničitele plodin. Nahradili ho vzhledově podobným bandikutem králíkovitým, který je naopak chráněným druhem.

Budeme tedy doufat, že v příštím roce budeme moci vyjet prozkoumat světové Velikonoce osobně a ty letošní si užijeme doma v kruhu rodinném. Hlavně ať jsou barevné a veselé!