Jak obarvit velikonoční vejce?

Velikonoce se blíží a vy už možná přemýšlíte nad tím, jaké dekorace letos vyrobíte. Mezi tradiční klasiku určitě patří velikonoční kraslice z vajec. Čím je obarvit? Přinášíme 3 způsoby, díky kterým obarvíte vajíčka snadno, rychle a krásně. 

Barvení vajec lakem na nehty

Barvení lakem na nehty je v posledních pár letech velmi populární. Každá žena doma má svůj lak na nehty. Stačí ho tedy vytáhnout ze šuplíku a můžete se pustit do barvení! Jak na to? Začněte tím, že si vyfouknete vajíčka. Až budete mít vejce připravená, nachystejte si barvicí směs. Do misky, kterou nepoužíváte k vaření ani k jiné přípravě jídel, napusťte vlažnou vodu. Voda musí být skutečně vlažná, s horkou ani studenou vám to nepůjde. Do vlažné vody pak přidejte lak. Nechte ho tam postupně nakapat a nebojte se smíchat více barev dohromady. Vezměte špejli a lak ve vodě promíchejte. Následně přejděte k samotnému barvení vajíček. 


Před tím, než se do barvení pustíte, si nasaďte gumové rukavice, ať nemáte špinavé ruce. Vajíčko uchopte mezi prsty a pomalu ho ponořte do obarvené směsi. Vyčkejte, než se skořápka obarví, pak ho vytáhněte a postavte jej na noviny. Vejce nechte trochu proschnout, poté ho znovu ponořte do barev a takto ho nabarvěte alespoň třikrát. Nakonec nechte vejce důkladně proschnout.

Důležité: Kraslice obarvené lakem na nehty nikdy nekonzumujte! Slouží pouze k dekoracím. 

Barvení přírodními ingrediencemi

Vejce barvená přírodními surovinami mají tu výhodu, že je obvykle můžete i sníst. Vajíčka tedy nemusíte vyfukovat, můžete je jednoduše uvařit. nabarvit a pak rozdávat jako jedlé kraslice. Čokoládové kraslice ve své oblibě asi nepředstihnou, ale určitě to bude příjemná změna. Čím barvit vejce, pokud chcete vycházet jen z darů přírody?


Tip na čtení: Jak se slaví Velikonoce ve světě?

Základní barvou byla odjakživa červená. Ta přinášela dívkám lásku a ochraňovala domácnost před zlými duchy. Červené barvy u přírodních kraslic dosáhnete poměrně snadno, stačí vám k tomu červená řepa, která barví velmi silně. Řepu vložte spolu s vajíčky do hrnce s vodou s povařte. Takto postupujte u všech surovin. Podobně jako řepa bude, co se barev týče, fungovat i červené zelí. Na hnědo vejce obarví dubová kůra, na zeleno listy kopřivy a na žluto lipový květ nebo kurkuma, ta barví velmi výrazně a sytě. Pokud byste chtěli trochu experimentovat a vyzkoušet třeba vejce na růžovo, přidejte do hrnce s horkou vodou pár slupek červené cibule. Jen dávejte pozor, kdybyste jich přidali moc, vejce zčervenají. Aby byla velikonoční vajíčka pěkně lesklá, pomažte je po obarvení sádlem.

Barvení potravinářskými barvivy

Třetím způsobem je využití potravinářských barviv. Ty také můžete konzumovat, pokud však chcete kraslice skutečně kvalitní, o něco lepší budou ty přírodně barvené. Potravinářská barviva jsou sice bezpečná, ale obsahují chemii, která organismu nijak výrazně neprospívá. Potravinářskými barvivy můžete barvit jak vejce vyfouklá, tak ta uvařená, neloupaná. Jak docílit krásných kraslic s pomocí barviv?

Díky široké nabídce na trhu si už dnes můžete koupit barviva určená přímo ke zdobení velikonočních kraslic. Jeden sáček takového barviva vystačí obvykle na 10 kraslic a cenově byste neměli přesáhnout 30 korun za balení. Potravinářská barviva seženete buď v prášku nebo v gelových tubičkách. Ty práškové stačí jednoduše rozmíchat ve sklenici vody a poté v nich už můžete vajíčka barvit. Někdo k barvivu přidává ještě kapku octa, aby barvy lépe držely. Vajíčka v rozpuštěném barvivu namáčejte po dobu několika minut, pak je nechte okapat, případně proces opakujte, dokud nebude barva dostatečně výrazná.

U gelových barev postupujte jinak. Vejce uvařte a ihned je potřete štětečkem tekutými gelovými barvami. Vajíčka na kraslice by během barvení měla být teplá, aby se barvy dobře chytly. Gelové barvení praktikujte vždy v rukavicích.

A jak budete letos kraslice zdobit vy?