Ventilátory na krb vám sníží náklady na topení

Snížení nákladů na vytápění rezonuje nejen v médiích, firmách ale i v běžných českých domácnostech. Výhodu budou mít letos domácnosti, které mají k dispozici možnost topení kamny či krbem. Pokud chcete zvýšit efekt vytápění, využijte možnost zapojení krbového ventilátoru, který cirkuluje po místnosti teplý vzduch od kamen nebo krbu.

Více tepla bez přitápění

Zatímco klasické domovní ventilátory odčerpávají vzduch ven, ventilátory na kamna odvádějí teplý vzduch z kamen do místnosti. Místností vytopí i několik najednou, dokonce i ty, na které by samotná kamna nestačila. Vytápění je tak efektivnější, účinnější, rovnoměrnější a rychlejší. Investice, která se velmi brzo vrátí.


Jak funguje ventilátor ke krbu?

Větráky na kamna se připojují do ventilačního potrubí, jehož maximální délka je 1 metr. Vyústění může být buď na strop nebo na stěnu. Teplý vzduch proudí z krbu do ventilátoru a následně do prostoru.

Krbový ventilátor funguje v závislosti na teplotě kamen díky termostatu, kterým je vybavený. Ve chvíli, kdy teplota v krbu dosáhne předem nastavené hodnoty na termostatu, začne ventilátor rozhánět teplý vzduch po místnosti. Jakmile klesne pod nastavenou hodnotu, ventilátor se automaticky vypne. Krbový ventilátor se tedy spouští na základě teploty vzduchu, který proudí z krbové vložky. Doporučená teplota k nastavení je kolem 40 °C, s rostoucí teplotou v krbových kamnech roste také rychlost otáček ventilátoru. 

Současně jsou ventilátory ke krbu vybavené motorem s ochranou proti přehřátí.


Výhody a nevýhody krbového ventilátoru

Krbový ventilátor se dá zpravidla použít u téměř všech typů kamen, nepotřebuje vaši účast při zapnutí a je energeticky soběstačný. S těmi nejúčinnějšími ventilátory se dá vytopit až sedm místností najednou

Krbové ventilátory samozřejmě nemají jen svá pozitiva. Podívejme se i na nějaké nevýhody. Tou zásadní je vyšší pořizovací cena (orientačně podle výkonu je třeba počítat s cenou cca 12-15 tis. Kč). Výběr, poradenství a samotnou montáž je třeba nechat na odborné firmě. Také nejsou vhodné pro alergiky a je u nich třeba pravidelně kontrolovat filtry.

Tipy na závěr

Při nákupu nekoukejte pouze na cenu, ale zaměřte se především na technické specifikace. Zvláště se zajímejte o výkon zařízení s ohledem na velikost prostoru, který chcete vytápět. Ověřte si, že má motor ochranu proti přehřátí a pamatujte, že pod názvem ventilátor na kouřovod můžete najít i malou bezmotorovou vrtulku, která se objímkou připíná na kouřovod a jejíž účinnost je ale daleko menší.

Tip: věděli jste, že k efektivní distribuci teplého vzduchu po místnosti vám může posloužit i stropní ventilátor s reverzním chodem?