Volně stojící vany z akrylátu – cenově dostupný luxus

Volně stojící vana se stane okamžitě dominantou vaší koupelny. Je skvělou volbou pro ty, kteří si rádi dopřávají něco navíc. Pokud si ji můžete s ohledem na dispozice vaší koupelny dovolit, neváhejte. Nebojte se pořizovací ceny. Už dávno neplatí, že taková vana musí stát desítky tisíc – zaměřte se na ty akrylátové, které splňují náročné požadavky na vzhled a jsou přitom cenově dostupné.

keramická volně stojící vana

Dnešní designy volně stojících van nabízí širokou škálu zpracování, a to od moderního a minimalistického vzhledu až k vintage designu. Ve vaší koupelně vyvolá taková vana dojem luxusních lázní, kde si budete užívat každý den.


Volně stojící vana se všemi čtyřmi odhalenými stranami je usazená přímo na podlaze vaší koupelny. Přitahuje pozornost a bývá proto často instalována přímo doprostřed koupelny. Usazuje se na vanové nohy a je dodávána s odtokovou a přepadovou soustavou. Hodí ke každému stylu.

Dnes jsou na trhu různé designy, které se přizpůsobí vaší koupelně nebo naopak dodají výrazný a originální prvek v jinak minimalistické koupelně. Většina lidí, která se rozhodne pro volně stojící vanu, tak dělá kvůli vzhledu. Jde o jedinečnost a touhu přiblížit se luxusnímu wellness u vás doma. 

Jaký zvolit materiál

V sektoru volně stojících van jsou k dispozici, stejně jako u běžných van, různé materiály. Ty vybíráte podle jejich vlastností. Dáte přednost klasické litinové vaně? Nádherně vypadají i oválné vany z litého mramoru či umělého kamene. Jejich nevýhodou je ale vyšší hmotnost, která komplikuje jejich manipulaci. V současné době jsou nejpopulárnější volbou akrylátové vany, které kombinují hned několik skvělých vlastností najednou. Které to jsou?


Volně stojící vana z akrylátu

Akrylátové vany mají své místo i v luxusní koupelně. Velkou výhodou tohoto materiálu je jeho cenová dostupnost. Volně stojící akrylátovou vanu pořídíte kolem 20 tisíc korun, ty z litého mramoru jsou násobně dražší. Obvykle dvakrát až třikrát, ve výjimečných případech za tu z litého mramoru zaplatíte i čtyřikrát více.

volně stojící vana

Přesvědčí vás i lehkost tohoto plastového materiálu. Ten se postará, aby celá instalace byla o dost snadnější. Nesmíme zapomenout ani na to, že tento materiál udržuje teplotu vody – neochlazuje ji. Akrylát je velmi příjemný na dotek a díky své nízky pórovitosti je povrch vany zcela nenáročný na údržbu. Dnes už dávno neplatí, že by byl akrylát tak náchylný k poškrábání, jako před desítkami let. Perfektní povrchová úprava moderních akrylátových van zajistí, že vám bude sloužit po mnoho let bez jediné chybičky. Při péči o akrylátovou vanu se ale vyhněte abrazivním čistícím prostředkům, alkoholu a koncentrovaným kyselinám.

Litinové smaltované vany

Tyto vany jsou opravdu bytelné, to poznáte hned i na jejich váze. Vyrábí se tak, že je na kovovém podkladu natavená vrstva smaltu, tedy materiálu na bázi modifikovaného skla. Výsledkem je vysoce odolná vrstva s vlastnostmi mezi sklem a porcelánem. Voda v litinové vaně drží teplotu vody déle než ty z ostatních materiálů. Výhodou je i to, že dokáží tlumit zvuk dopadající vody ze sprchy či baterie.

Vany z litého mramoru

Vany z tohoto materiálu jsou velmi pevné, mají elegantní design a stabilitu. Jsou barevně stálé a velmi odolné vůči mechanickému poškození. Vyrábí se ze směsi vápence, sklářských písků, polyesterové pryskyřice a barviv za použití technologie odlévání do forem. Má velmi dobré izolační vlastnosti. Odrazovat vás bude kromě jejich váhy i vysoká pořizovací cena.

Instalace volně stojící vany je snazší než u té zabudované. S instalatérem budete muset jenom promyslet, jak vést vodu k vaně a jak vyřešit odtok. Musíte se také rozhodnout, jaký typ vanové baterie zvolíte. U volně stojících van můžete zvolit baterii volně stojící i tu integrovanou. 

Nákup volně stojící vany je vyšší finanční investicí. Pokud vás trápí vysoká cena volně stojících van z litého mramoru, doporučujeme důvěřovat akrylátu. Pro ty, kteří nechtějí utrácet vyšší desítky tisíc je akrylátová volně stojící vana jasnou volbou. V koupelně trávíme hodně času, proto se nebojte plnit si zde své sny. Vynaložené peníze se vám vrátí v podobě skvělého pocitu vždy, když budete z koupelny odcházet.