Obsah článku
Když začala pandemie COVID-19, změnila se řada věcí, včetně způsobu, jakým pracujeme. Mnozí z nás proměnili své pokoje a kuchyně v domácí kanceláře a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Víte ale, na co máte při kancelářské práci z domova od zaměstnavatele nárok, pokud jde o technické vybavení? A tušíte, jak si vybrat pracovní počítač, monitor nebo tiskárnu? Pojďme se na to podívat.
Jak je to s poskytováním techniky pro práci z domova na PC?
Ačkoliv je kancelářská práce z domova (home office) stále rozšířenější, v zákoníku práce právní úprava stále chybí. A tak se zaměstnavatel musí řídit jeho současným zněním. To znamená, že nese odpovědnost a náklady za vykonávání závislé práce bez ohledu na to, kde je prováděna.
I u home office má tedy zaměstnavatel odpovědnost za dodržování zásad bezpečnosti práce svých zaměstnanců. U práce na PC z domova to znamená, že zaměstnanec musí mít kvalitní podmínky pro práci včetně technického vybavení (např. monitor s nastavitelnou výškou nebo ergonomickou myš).
Zaměstnavatel se musí předem dohodnout se zaměstnancem, zda bude pro práci z domu používat své technické vybavení, nebo zda mu jej sám zajistí.
A jak řešit náklady, které vzniknou zaměstnanci při práci z domova? Jde o náklady na opotřebení PC a dalšího technického příslušenství (pokud používá svůj počítač), energii a internetové připojení. Zaměstnavatel může zaměstnanci skutečné náklady hradit na základě jejich prokázání příslušnými doklady, nebo paušálně.
Rady pro výběr domácí kancelářské techniky
Vybrat počítač a další technické vybavení pro práci z domova není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Při výběru záleží na druhu práce, kterou na počítači vykonáváte.
Stolní počítač, nebo notebook?
Obojí má své pro a proti. Stolní pracovní počítač zabere více místa, ale práce na něm je komfortnější. Ocení jej ti, kteří potřebují výkonnější zařízení a velký monitor. Stolní počítač lze také v případě závady snadněji opravit a dobře se k němu dokupují různé komponenty.
Naproti tomu nespornou výhodou notebooku je jeho nízká hmotnost a přenosnost, nevýhodou pak nutnost dokoupit externí monitor, abyste dosáhli lepší ergonomie pracoviště.
Nejste si jisti, jaký notebook by byl pro vaši práci nejvhodnější? Podívejte se na naše tipy, jak vybrat pracovní notebook.
Co je důležité při výběru notebooku?
Pokud se chystáte koupit pracovní notebook, vybírejte ty s úhlopříčkou monitoru nejméně 15,6 palce (ty jsou statisticky nejoblíbenější). U monitorů také můžete volit mezi lesklými obrazovkami (které mají sytější barvy, ale vrhají odlesky), nebo matnými (antireflexními) s minimem odlesků.
Jaké jsou další důležité parametry při koupi notebooku?
- výkonný procesor
- preferovaný operační systém
- pevný disk – ideálně SDD (solid-state drive)
- operační paměť RAM (vybírejte modely s nejméně 8 GB)
- odolnost
- rozměry
- životnost baterie
- klávesnice (v účetnictví bude zásadní numerická část)
Vybíráme stolní počítač
Nejvýhodnější je vybrat si PC sestavu nebo si ji nechat odborníkem sestavit na míru. Stačí, když řeknete, na co budete počítač potřebovat, a v obchodě vám poradí nejvhodnější řešení.
Pokud máte nedostatek prostoru, zvolte tzv. mini PC. Jeho výhodou jsou, jak už napovídá název, minimální rozměry. Nezabírá prakticky žádné místo a můžete jej pověsit např. na zadní stranu monitoru.
Do malých prostor jsou také vhodné počítače All in One. Všechny komponenty mají zabudované v těle monitoru, takže na stole nezabírají příliš místa a nemusíte zápasit s kabely jako u klasických PC sestav. Jejich součástí je také bezdrátová klávesnice a myš.
Komponenty důležité při výběru stolního počítače
Základní deska
Základní deska propojuje jednotlivé komponenty počítače – je tedy důležité, aby byla se všemi kompatibilní. Umožňuje také budoucí rozšíření funkcí. Součástí bývá i grafická karta, ale u kancelářských PC sestav vám stačí integrovaná grafika, která je součástí procesoru. Důležité je také zvolit dostatečně výkonný zdroj, který vám celou vámi vymyšlenou sestavu utáhne.
Pevný disk
Volit můžete mezi disky označenými HDD nebo disky SSD. Disky SSD jsou dražší, ale výrazně rychlejší. Dnes jsou již v podstatě standardem u nových počítačů, a pokud používáte v práci primárně cloudové uložiště a nepotřebujete tedy takový prostor na vašem počítači, může vám stačit pouze SSD disk s velikostí 256 GB.
Procesor
Procesor je nejpodstatnější částí celé PC sestavy a měl by být rychlý. V kancelářských PC sestavách dnes bývají obvykle 4jádrové. Jejich výkon určuje kromě počtu jader i frekvence a použitý typ technologie. Jednotlivé modely procesorů lze srovnat v rámci on-line benchmarků.
Paměť RAM
Pro běžnou kancelářskou práci lze doporučit alespoň paměť 8 GB. Čím vyšší a rychlejší máte paměť, tím lépe se vám bude pracovat s více otevřenými programy najednou (nebudou se tzv. sekat).
Operační systém
Většina kancelářských sestav používá operační systém Windows 10. Běžně si můžete vybírat mezi variantou Home a Pro. U PC sestav bývá většinou operační systém součástí. V případě, že má zaměstnavatel speciální nároky a software zakoupený, můžete požádat o poskytnutí licence.
Zvažte také, zda se nebude hodit přikoupit kameru s mikrofonem pro videokonference.
Jak vybrat kancelářský monitor?
Správný výběr monitoru je důležitý pro komfort vaší práce a také pro ochranu očí.
Proto vybírejte výškově nastavitelné typy. A jak správně nastavit výšku monitoru? Jeho horní hrana by měla být na úrovni vašich očí. Pokud si zvolíte monitor bez nastavitelné výšky, pořiďte si pod něj podstavec.
Chcete-li se vyhnout odleskům na obrazovce, kupte si monitor s antireflexní úpravou displeje.
Kromě toho si u monitorů všímejte technologie, kterou používají na regulaci jasu. Nejlepší jsou monitory bez PWM (pulse width modulation) regulace jasu. Tato technologie totiž reguluje intenzitu podsvícení blikáním a při delší práci u počítače se vaše oči brzy unaví.
Abyste se PWM regulaci jasu vyhnuli, vybírejte flicker-free monitory.
Zajímá vás, jak můžete chránit své oči při dlouhodobém sledování monitoru? Přečtěte si další tipy na ochranu očí při práci na počítači.
Pořiďte si ergonomickou myš i podložku
Hodiny trávené u počítače a práce s myší vedou ke vzniku karpálních tunelů. Pokud chcete těmto problémům předejít, vyberte si ergonomickou myš. Je sice dražší, ale tato investice se vám vyplatí. Ergonomická myš má na rozdíl od klasické myši neobvyklý tvar (vertikální), ale brzy si na práci s ní zvyknete.
Investovat můžete také do ergonomické podložky pod myš. Tato podložka disponuje měkkou gelovou opěrkou pod zápěstí, a snižuje tak napětí zápěstí a předloktí. Pomáhá tedy předcházet vzniku karpálních tunelů stejně jako ergonomická myš.
Jaká tiskárna je vhodná do domácí kanceláře?
Pro domácí kancelář jsou vhodné dva typy – laserová tiskárna a inkoustová. Laserovou využijete, pokud tisknete často a zejména běžné dokumenty. Inkoustovou tiskárnu si vyberte v případě, že tisknete méně často, na kvalitní papír, a také pokud potřebujete tisknout barevně.
Na co se ještě zaměřit při výběru tiskárny? Pro častý a velkoobjemový tisk se dobře hodí tiskárny s automatickým podavačem papírů.
Při likvidaci tonerů z tiskárny nezapomeňte, že nepatří do běžného odpadu ani do červených kontejnerů, ale na sběrný dvůr. Můžete je také vrátit zpět prodejci, který má ze zákona povinnost tonery od vás převzít a ekologicky zrecyklovat.
Vhodné nástroje na práci z domu
Může práce na dálku snížit vaši produktivitu?
Podle rostoucího počtu výzkumů je pravděpodobnější spíše opak. Možnosti práce na dálku snižuje fluktuaci zaměstnanců a naopak zvyšuje produktivitu a spokojenost. Ať už patříte mezi zaměstnance a nebo majitele firem, tak vhodný nástroj zvyšuje lepší efektivitu a máte lepší přehled jak o projektech a úkolech, ale i si lépe organizujete čas, cash flow či si za pomocí automatizace ulehčíte každodenní úkony. Takové nástroje jsou:
- Basacemp
- Trello
- Caflou – český nástroj s dobrou podporou
1 Trackback / Pingback
Komentáře nejsou povoleny.