Výměna autobaterie detailně v 7 krocích

Výměna autobaterie není nic složitého, ale narazíte během ní na pár technických detailů, které byste měli vědět. Následující informace vám pomohou – především pokud jste to nikdy nedělali.

Je zimní ráno, venku mrzne a nechce vám startovat auto? Jako první věc podotýkáme, že chyba nemusí být v autobaterii. Často se problém vyskytuje v alternátoru nebo startéru. To ale laik těžko zjistí, od toho jsou tu servisy. Vaše jediné vodítko je stáří baterie (rok výroby je na ní uveden). Běžně vydrží 4-6 let, ale může to být i o něco déle. Pokud zjistíte, že skutečně je v pokročilém věku, je pravděpodobné, že příčina bude v ní. Pokud ne, nezbyde vám, než navštívit autoservis a nechat si udělat diagnostiku. Životnost baterie se vyplatí ověřit i před delší cestou na dovolenou.


Zkuste startovací kabely

Pokud vám odešla baterie, máte dvě možnosti – buďto si ji vyměníte sami, nebo auto dopravíte do servisu. Odtáhnutí do servisu není zadarmo, použití startovacích kabelů ano. Pokud je nevlastníte, vaši kamarádi pravděpodobně ano. Pokud budou ochotní dojet se svým autem a startovacími kabely, můžete auta propojit a baterii tak “nakopnout”. Nemusí to fungovat stoprocentně, ale pokud máte dobré kabely a baterie je ještě alespoň částečně funkční, můžete s autem následně sami dojet do servisu.

Nicméně nastartování pomocí startovacích kabelů vám problém nevyřeší. Ten je totiž v tom, že baterie je vyplýtvaná či vadná a její kapacita je na minimu. I když ji oživíte a kompletně dobijete, zítra či za týden už zase nepojede (záleží na míře opotřebení). Koupi nové autobaterie v servisu se nevyhnete.

Odpojení autobaterie

Upozorňujeme, že u novějších aut se nedoporučuje baterii vyměňovat vlastními silami. Pokud se do toho pustíte, začněte tím, že vypnete motor a otevřete kapotu. Baterie je “krabička”, která má na sobě symboly a údaje související s elektřinou, například “12V 95Ah 830A” nebo symboly plus a mínus. Často má ale přes sebe daný kryt, najít ji tedy bude možná vyžadovat trochu detektivní práce. 


  1. Rukama sejměte kryt baterie. Nemělo by to být nic složitého, občas je na ní prostě jen položený.
  2. Podívejte se, kde je kladný a kde záporný pól (pravá/levá strana). Většinou bývá alespoň jeden pól označený příslušným symbolem, ale kdyby ne, musíte si to zapamatovat. Nesmí se stát, že ji poté připojíte obráceně.
  3. Odpojte nejprve záporný (uzemňovací) a poté kladný pól. K tomu musíte povolit svorky, což půjde buď rukou zatáhnutím za páčku, nebo budete muset použít klíč (většinou velikosti 10).
  4. Baterie je uchycená šroubem – kde? To se různí podle výrobce a typu auta. Dívejte se po matce, která souvisí s úchytem baterie (občas bývá hned vedle baterie ještě panel, ke kterému může být baterie také přichycená, a na něm se může nacházet další matka na povolení).
  5. Baterii vyjměte.

Zapojení autobaterie

  1. Zapojte nejprve kladný a poté záporný (uzemňovací) pól.
  2. Přimontujte úchyty, které jste předtím uvolnili, a nasaďte kryt.

Pokud jste vše provedli  správně, auto by mělo bez problémů startovat. Pokud potíže přetrvávají, je chyba i někde jinde a je nutné navštívit autoservis.