Vytápění rodinného domu

Existuje mnoho variant, čím vytápět dům: tuhými palivy jako je dřevo či uhlí, zemním plynem, tepelným čerpadlem, elektřinou a dalšími. Pokud nechceme vyhazovat peníze za vytápění ani do něj zbytečně draze investovat, musíme pečlivě zvážit, jaké jsou podmínky našeho domu a co od topného systému čekáme.

Podíváme se na informace o možnostech vytápění domu – velikost investice, provozní náklady a komfort s nimi spojený. Výběr topného systému se ale neobejde bez důsledné konzultace s odborníky. Nejedná se o lehkomyslnou investici, ale o zásadní zásah do domu, volbu, se kterou budete žít mnoho následujících let.


Úvahu nad tím, který tepelný zdroj při výstavbě nového domu nebo rekonstrukci zvolíme, často zjednodušuje nedostupnost některých variant. V lokalitě nemusí být zavedený zemní plyn nebo není kde sehnat koks či biomasu (dřevo). Pokud ale máte z čeho vybírat, můžete správnou volbou ušetřit významnou částku. Výběr je ale vzhledem k mnoha faktorům vstupujícím do hry komplikovaný.

Od čeho se odvíjí volba způsobu vytápění (cena topení v rodinném domě)?

  1. Provozní náklady na vytápění: cena paliva, rychlost spotřeby, efektivita vytápění
  2. Počáteční investice do pořízení tepelného zdroje: pořízení tepelného zdroje, stavební úpravy domu (cca 40-250 000 Kč)
  3. Pohodlí: náročnost údržby a obsluhy

Provozní náklady na vytápění

Od čeho se odvíjí provozní náklady na vytápění? Především od energetické náročnosti domu, tzn. jeho tepelně-izolační obálky (kvalita tepelné izolace) a objemu vnitřních vytápěných prostor. Pokud nemáme tepelně izolovaný dům, pak bude v podstatě jakýkoliv zdroj tepla pracovat zbytečně nadmíru a peníze poletí oknem pryč. Kvalitní tepelně-izolační vrstva je prvořadým způsobem šetření na vytápění domu.

Jako další pak záleží na objemu vnitřních prostor. Menšímu domku bude stačit spalování dřeva s rozvodem tepla do ostatních místností. Ve velkém, dvoupatrovém rodinném domě byste takto utratili zbytečně moc peněz za palivo a efekt by za moc nestál. V takovém případě je třeba pořídit například tepelné čerpadlo s centrálním topným systémem nebo kondenzační plynový kotel (třeba zkombinovaný se solárním ohřevem). 


Některé zdroje tepla jsou tudíž schopné efektivně vytápět velké prostory, na které by jiné svou nižší efektivitou nestačily. Provozní náklady budou tedy nižší, i když třeba mohou mít dražší palivo. Nebo naopak – pro vytápění malého pasivního domku lze klidně použít přímotop, jehož provoz bude sice o trochu dražší, ale vzhledem k malému objemu a nízkoenergetickým vlastnostem stavby bohatě stačí – přičemž investice do nákladného tepelného čerpadla, kotelny s komínem, atd., by se de facto nikdy nevrátila.

Ohled na provozní náklady hraje významnou roli při rozhodování, který způsob vytápění zvolíte.

Počáteční investice do tepelného zdroje

Pořízení zdroje vytápění není nikdy levné, ale mezi jednotlivými variantami jsou markantní rozdíly. Varianty vytápění rodinného domu jsou:

Kotel na tuhá paliva

Kotel na pevná paliva čili hnědé a černé uhlí, koks a biomasu (pelety, dřevo) lze sehnat už od 25 000 Kč, ale k tomu je potřeba mít komín, kotelnu a sklad pro zásoby paliva. Pokud touto infrastrukturou disponujete, je pořízení kotle jednou z nejlevnějších možných variant. V případě stavebních zásahů do domu se investice vyšplhá klidně až na 150 000 Kč. Nejlevnější je kotel na dřevo, ale zabírá také nejvíce prostoru. 

Existují dotační programy Kotlíková dotace a Nová zelená úsporám, které jsou zaměřené na finanční podporu nízkoenergetického vytápění (a nejen to). Díky nim můžete zpětně získat až 80 % z ceny kotle a ušetřit tak desítky tisíc korun. To se obzvlášť hodí pro případ nákupu automatického kotle, který si sám dávkuje palivo a usnadní vám tak práci s obsluhou. Jeho cena se může pohybovat kolem 150 000 Kč a díky dotaci ho pořídíte kupříkladu jen za 30 000 Kč. Taková investice se pak opravdu vyplatí.

Nyní nově nová zelená úsporám light, která umožňuje 100% dotaci a to předem do výšky 150 000,-.

Tepelné čerpadlo

Pokud by se vám investice měla vyšplhat na 150 000 Kč, můžete rovnou uvažovat o pořízení tepelného čerpadla.  Nejsou nutné žádné zásadní zásahy do stavby, vytápění je spolehlivé, pohodlné, nemusíte se starat o palivo a má nejnižší provozní náklady. Výše zmiňované dotační programy lze uplatnit i pro jeho nákup – kvalitní čerpadlo kromě vyšší spolehlivosti a efektivity vytváří méně hluku, na což si lidé u levnějších modelů občas stěžují.

Kondenzační plynový kotel

Pokud máte přípojku plynu, můžete za 30 000 Kč pořídit plynový kondenzační kotel. U standardního kotle uniká velké množství tepla komínem pryč a tím pádem vám nějaké procento částky za plyn doslova vyletí komínem pryč bez užitku. Kondenzační kotel tento nedostatek řeší, jelikož teplo zachycuje a zužitkovává. Má asi o 20 % vyšší účinnost a nepotřebuje téměř žádnou obsluhu. Ale i přes vysokou efektivitu nelze mluvit o úsporném vytápění, pořád jde o jednu z provozně nákladných variant. Zavedení zemního plynu také není zadarmo, takže bez něj nemá moc smysl o této možnosti uvažovat. 

Elektrické vytápění

Vytápění elektřinou se obecně považuje za drahé, natož pak elektrické vytápění starého domu. Nemusí to být ale pravda – záleží, jak velký a energeticky úsporný prostor vytápíte. Pokud máte menší a dobře izolovaný dům, může se vám to vyplatit – díky vytápění elektřinou vám totiž budou zvýhodněny cenové podmínky dodávání el. energie.

Díky elektrickému způsobu vytápění se vaše domácnost zařadí do jiné kategorie sazebníku cen – konkrétně do sazebníku D57d. Tento sazebník obsahuje zhruba o 1 Kč/kWh nižší cenový tarif, který platí každý den 20 hodin. Každý den tedy 20 hodin využíváte znatelně nižší cenový tarif a zbylé 4 hodiny se tarif o pár haléřů navýší. Ve výsledku vyjde běžný provoz domácnosti levněji. Společně s vytápěním bude ale pořád dražší, než např. vytápění hnědým uhlím.

Sazebník je určený pro domácnosti využívající přímotop, hybridní vytápění, elektrokotel nebo tepelné čerpadlo. Elektrokotel je ekologická varianta na kotel pro tuhá paliva s nízkými pořizovacími náklady (kolem 15 000 Kč), ale vyššími provozními náklady (které se ale díky sazebníku D57d o něco sníží).

Sazebník se nevztahuje na elektrické podlahové vytápění, stropní vytápění a infračervené topné panely. Ty mají jednoduchou a levnou instalaci, ale jejich provoz vyjde dráž.

Jediný háček by byl, kdyby se kvůli elektrickému vytápění musela zvednout hodnota hlavního jističe vašeho domu nad běžných 25 A – za každý ampér navíc se tučně připlácí. Ale to by v případě běžného domu (natožpak nízkoenergetického) nemělo nastat.

Solární vytápění

Solární ohřev vody a vytápění je populární díky tomu, že jej lze zkombinovat s jakýmkoliv jiným systém vytápění a nainstalovat na jakýkoliv dům. Ať už plánujete novostavbu nebo žijete ve 100 let starém domě, solární panel je pro vás. Dokáže ušetřit až 40 % nákladů na ohřev, tudíž by se investice měla vrátit asi za 15 až 20 let. V případě propojení s jiným systémem ohřevu může být ovšem investice až dvojnásobně vyšší. To je ale potřeba řešit s odborníkem.

Pohodlí

Poslední faktor je pohodlí. Pro někoho je představa shánění dřeva a zatápění naprosto nemyslitelná, pro někoho je to styl života. Dopředu se ptejte na nutnou údržbu (například plynové kotle musí mít každoroční revizi) a zamyslete se, nakolik je pro vás důležitá automatika celého systému.