Základní druhy tmelů a jejich použití v domácnosti

Asi každý, kdo vlastní dům, chalupu, nebo i byt, kde je třeba občas přiložit ruku k dílu, se někdy setkal s potřebou použít tmel. Tedy něco čím zaplníme spáry, škrábance, větší nerovnosti v ošetřované ploše, atd. Někdy je třeba řešit i izolaci proti vlhkosti nebo dokonce kombinovat všechny tyto případy s nutností lepení. Tmelit zkrátka potřebujeme leccos ať už se jedná o dřevěné, plastové, kamenné, nebo i kovové plochy. Jaký tmel je však vhodný? Na následujících řádcích se pokusíme alespoň částečně tuto otázku zodpovědět.

tmel
Fotografie od uživatele La Miko

Co jsou tmely

V domácích podmínkách budete nejspíše nejvíce používat tmely na dřevo, zdivo, plasty a někdy i na plech v případě střech. Všeobecně můžeme říct, že každý tmel je tvořen tzv. plnivem a pojivem.


Moderní tmely jsou vesměs postaveny na syntetické bázi a původní přírodní materiály byly nahrazeny materiály moderními a stálejšími a vhodnějšími k následnému opracování. Vývoj v oblasti lepidel a tmelů jde stále dopředu a většina firem se snaží nacházet nová řešení, která by byla více ekologická a zároveň splňovala požadavky na funkčnost a estetiku.

Níže popisované tmely byste měli sehnat v každých běžných stavebninách. V rámci e-shopů lze pak slušný výběr nalézt např. na e-shopu Packsea.cz.

Akrylátové (akrylové) tmely

(Např. Illbruck LD 702, LD 703. , Pattex – praskliny stěny a stropy , Den Braven “Brousitelný tmel na dřevo”, Pattex “Parket tmel )


Plnivo je většinou nitroceluóza s příměsí dřevní moučky nebo dalších aditiv a je vmícháno do akrylátové pryskyřice. Akrylové tmely jsou většinou jednosložkové, což znamená ihned připravené k použití. Jak napovídá název, jsou ředitelné vodou.

Bývají méně pružné, a proto snadno brousitelné a prodávají se v široké škále barevných odstínů. Doba schnutí je relativně dlouhá a díky odpařování vody mírně zmenšují svůj objem, takže se někdy musí aplikovat opakovaně ve více vrstvách. Určitým nedostatkem je i jejich menší mechanická a chemická odolnost.

Bitumenové tmely

(Např. Illbruck OS 11)

Tyto tmely jsou vhodné pro použité zejména v exteriéru. Jedná se o lepící, hydroizolační a těsnící tmel na bitumenové bázi obsahující rozpouštědla na tmelení a dodatečnou hydroizolaci detailů bitumenových desek a střešních krytin. Tmel má velice dobrou přilnavost ke stavebním a střešním materiálům. Má velmi dobré hydroizolační vlastnosti.

Tip: Více na téma izolace najdete v našem článku Přehled materiálů na zateplení domu. Popis izolačních prací pak popisujeme v článku Jak zateplit dům svépomocí.

Butylenové tmely

(Např. Perdix 310 Butilen tmel, Illbruck SB860)

Jedná se o jednosložkové těsnící a spárovací tmely na bázi polybutylenových pryskyřic vytvářející plastický spoj.  Lze je snadno aplikovat a natírat akrylátovými a disperzními barvami.

Jejich výhodou je vysoká přilnavost na různé stavební materiály, v kombinaci savý – nesavý včetně PVC. Použitelnost je všestranná, ale své využití nacházejí zejména v exteriéru jako sklenářské tmely při zasklívání skleníků, tmelení obvodových spár v betonu mezi zdivem a beton, tmelení stavebních spár, podtmelování sendvičových panelů a trapézových plechů atd.

Lepící tmely

(Např. Pattex one for all, Perdix 325, Illbruck SP 510. Illbruck SP 030)

Lepicí tmely jsou opět relativně široká oblast produktů dvojsložkových i jednosložkových. Pro běžného uživatele je vhodný a nejvíce používaný jednosložkový tmel na bázi MS polymer.

Ten je určený pro těsnění stavebních a konstrukčních spár, pro lepení vodotěsných spojů, vrchní těsnění zasklívacích systémů, lepení nerezové oceli, hliníku, mědi, olova, skla, lepení soklových a stěnových obkladů a keramických dlaždic, smaltu, zrcadel, dřeva, zdiva, sádrokartonu.

Silikonové tmely

(Např. Perdix 336. Illbruck FA 151, Den Braven univerzální silikon, Den Braven potravinářský nebo sanitární silikon, Patex koupelny a kuchyně, GS 231 sanitární silikon, atd.)

Silikonové tmely, zkráceně silikony, jsou typické pro tmelení spár v sanitárním prostředí koupelen, sanitární keramiky, umyvadel, akrylátových van nebo sprchových koutů apod. V nabídce jednotlivých výrobců naleznete mnoho variant, ať už barevných, transparentních, tak určených pro univerzální, běžné i speciální aplikace. Silikonové tmely jsou v současnosti asi nejvíce rozšířenou skupinou tmelů.

PU (polyuretanové) tmely

(Např. Pattex Universal PU, Perdix 320 PU)

Polyuretanové tmely najdou uplatnění hlavně ve stavebnictví a průmyslu. Při tmelení například dilatačních spár v betonu, kamenných soklů apod. Fungují tak, že vytvrzují vulkanizací vzdušnou vlhkost a následně pak vytváří trvale pevný, elastický spoj. Po vytvrzení je možné jej přetřít barvou.

PUR (polyuretanové) pěny

(Např. Den Braven Thermo Kleber , Den Braven nízkoexpanzní pěna, Perdix 382 , Illbruck FM 343, Illbruck FM 365, FM 790, atd.)

PUR pěny sice nejsou klasickými tmely, ale nacházejí uplatnění i při v domácích dílnách a domácnostech, kde je lze použít pro utěsnění příliš velkých otvorů, na které by se jinak spotřebovalo velké množství standardního tmelu. PUR pěny se používají samostatně, ale také v kombinaci s uvedenými tmely, které mohou tvořit finální vrstvu, aby bylo dosaženo potřebného estetického výsledku.

Tip na závěr: Pro lepší přehled o stavební chemii můžeme doporučit také článek o druzích jednotlivých lepidel a jejich využití.