Zero waste – domácí drogerie

Na jaře jsme vám přinesli pár tipů, jak omezit odpad v domácnosti. Článků na toto téma najdete na internetu nespočetně, s knihami o tom, jak žít skromněji a ekologičtěji se roztrhl pytel. S každým “hitem” se pojí riziko zneužití. A mnozí přírodní kosmetiku či prostředky do domácnosti zatracují kvůli ne zrovna nízké ceně. 

To byl i můj proti argument – dobrý marketingový tah, ale na konci utratím mnohem víc peněz za rádoby přírodní prostředky s krásnou eko bio etiketou a kde je tedy to omezení? Naštěstí jsem byla poučena kamarádkou, která s rodinou žije v téměř bezodpadové domácnosti už několik let…


Bio zelenina od (skutečného) farmáře

My měšťáci jsme ochuzeni o zahrady a tudíž (pokud nemáme větší balkón) si bio rajčátka vypěstovat nemůžeme. Ani cuketky nebo dýně.  Spoléháme na širší rodinu nebo známé, kteří takové štěstí mají a pravidelně nás zásobují. Anebo chodíme nakupovat na trhy a doufáme, že eko mrkvička opravdu pochází z prostředí, kterým se majitelé stánků chlubí. Čímž v žádném případě nechci hanit žádné farmáře! Já sama jsem častou návštěvnicí trhů a atmosféru, které mají, miluji. Jen je důležité se ptát, odkud zelenina pochází a jak farmáři fungují.

Farmářské trhy se zeleninou
Fotografie od uživatele Daria Shevtsova; Farmářské trhy

Přírodní kosmetika za pár kaček

Už od puberty si na sebe velmi ráda patlám krémy na tělo. V mnoha ohledech jsem velmi nenáročná, ale tělovou kosmetikou se nikdy neodbydu. Nadchnul mě kurz Lišky Mazané, který jsem dostala minulé Vánoce pod stromeček. Vyrobíte si svůj vlastní pleťový krém, rtěnku nebo lesk na rty a taky se dozvíte něco o květinových vodách a ještě si odnesete přírodní olejíček na pleť! Zjistíte, jak se vyrábí krém za pár kaček, vhodný i pro lidi s citlivější pletí. Ženské obsazenstvo mojí rodiny na něj nedá dopustit. Holky, které kurz vedou, na sobě léta prováděly experimenty s přírodní kosmetikou, až se rozhodly své zkušenosti sdílet a jejich přístup je osvěžující. Určitě doporučuji. 

Vyrob si svůj vlastní tělový peeling

Ráda se s vámi podělím o jednoduchý recept na tělový peeling. Výroba trvá asi 10 minut a výsledek je fantastický. Tělový peeling doporučuji používat 1–2x týdně. Ideální, když se sprchujete nebo při koupeli. Naneste na vlhkou pokožku a promasírujte celé tělo a smyjte.  Vaše pokožka bude vláčná a už není třeba dalšího krému na tělo. Tento peeling není vhodný na obličej.  


Co budete potřebovat:

  • 50 g himalájská sůl
  • 30 g kokosový olej
  • 5-10 kapek esenciální olej dle vašeho výběru 
  • miska + stěrka
  • obal na uchování peelingu (nejlépe skleněný – doporučuji třeba e-shop Mazané lišky nebo Ekokoza:))

Tělový peeling – výroba: 

Ve vodní lázni nechte rozpustit kokosový olej. Počkáte, až trochu zchladne. Mezitím si do míchací misky nasypete himalájskou sůl. Přidáte kokosový olej a promícháte stěrkou. Do směsi nakapete 5-10 kapek esenciálního oleje (výborná je levandule na zklidnění, pomeranč na osvěžení anebo růže) a znovu promícháte. Necháte vychladnout, přendáte do uzavíratelného obalu a pak už jenom čekáte na vhodnou příležitost, kdy peeling použijete. 

Domácí peeling v misce
Fotografie od uživatele Polina Kovaleva; Domácí peeling

Jednoduchý octový čistič 

Tohle je můj favorit. Zbavujete se chemických čističů a přemýšlíte, jak si vyčistíte koupelnu, kuchyň nebo toaletu a nechcete utrácet? Stačí vám málo. 

Co budete potřebovat: 

  • velkou zavařovačku
  • obyčejný nebo jablečný ocet
  • slupky z citrusů (citron, pomeranče, limetky)
  • rozprašovač
  • cedník
  • (a já na závěr dávám panáka slivovice)

Jak na to:

Velkou zavařovačku naplňte slupkami z citrusů (přidávám i vymačkané půlky citrusů). Zalijte je octem a nechte zrát asi měsíc ideálně na světlém místě.  Potom přeceďte do rozprašovače a je to! Já ještě na závěr do rozprašovače přidám panáka slivovice (dezinfekce) a můžete přidat i pár kapek citrusového esenciálního oleje. 

Jak vidíte, výroba přírodní kosmetiky a drogerie vůbec nemusí být složitá a ani drahá. Naopak. Tak směle do toho!