Zero waste pro začátečníky

Zero waste, česky nulový odpad, je životní styl, při kterém jednotlivci, rodiny, nebo komunity postupně snižují produkovaný odpad a snaží se o menší dopad na životní prostředí. Přečtete si tento článek, kde se dozvíte, jak můžete začít i vy.

Zero waste
Fotografie od uživatele Polina Tankilevitch z Pexels

Prvních 5 kroků k zero waste stylu

Je důležité si vymezit 5 kroků, o které se budete snažit. Když dodržíte alespoň jeden z nich, jste na správné cestě.


Nekupujte plastové láhve s vodou

Už jste si někdy spočítali, kolik plastových lahví vyhodíte každý den/týden/ měsíc? Je to více, než si myslíte. V průměru každý obyvatel Evropy ročně spotřebuje 105 litrů balené vody, což je 50 miliard plastových lahví. Zhruba polovina se dá využít znovu, ale 25 miliard lahví je zbytečný odpad. V tomto případě je celkem lehké přírodu šetřit. Stačí si napustit vodu z kohoutku, koupit si vodu ve skle, nebo používat designovou láhev opakovaně.

Vyhněte se jednorázovému použití

Ještě před 20 lety jsme nebyli obklopeni jednorázovými předměty, jako jsou plastové talíře, kelímky, papírové kapesníky, ubrousky a utěrky, které hned skončily v popelnici. Nádobí, příbory a kelímky můžete nahradit těmi ze skla, porcelánu či kovu. Papírové kapesníčky a ubrousky zase těmi z látky. Jednorázové hygienické vložky a tampony menstruačním kalíškem ze silikonu nebo pratelnými vložkami z bambusu. Kuchyňské papírové utěrky těmi z látky, které tak vydrží po generace. Místo mikrotenových sáčků na svačiny si pořiďte voskované ubrousky.

Na nákup si vždy noste vlastní tašky

Není nic jednoduššího než odmítnout igelitové tašky a sáčky v supermarketu. Kupte si látkové tašky s krásnými vzory, které nezabírají místo a vlezou se vám do kabelky. Pořiďte si síťové pytlíky na ovoce a zeleninu, které se vyrábí z biobavlny, nebo ze starých záclon.


Zkuste to bez obalu

V supermarketu máte na výběr si koupit ovoce a zeleninu v sáčku, v plastové vaničce, nebo volně k navážení. Stejně tak si v bezobalových obchodech můžete navážit luštěniny, těstoviny a rýži do vlastních nádob.

Vyměňte zubní kartáček

Zubní kartáčky, na které jsme všichni zvyklí, jsou vyrobeny z nerecyklovatelného plastu. Existuje mnoho udržitelných řešení, kdy máte na výběr od kartáčků s vyměnitelnými hlavami (elektrických nebo tradičních). Také můžete přejít na kartáčky z bambusu, které jsou 100% kompostovatelné.